Tényleg nincs különbség a minőségi és a minőségtelen alkoholos italok egészségkárosító hatásában?
Van az a minőség, ami alatt okkal gyanítható a különösen káros hatás (pl. egy tipikus, romlott cefréből főzött és/vagy hibásan elválasztott házipálinka esélyes versenyző), de arról nincsenek konkrét tudományos eredmények, hogy a kereskedelmi italok színvonalában egészségügyi szempontból mennyire jelentős az eltérés. Az olcsó melaszszesz (kommersz italok alapanyaga) és némely más olcsó ital garantáltan irtózatos másnapot csinál, de ebből ugye nem lehet világosan levezetni az egészségkárosodás mértékét, mert a berúgás nyilván akkor is elég káros, ha teljesen megúszod a másnapot.
Ilyenkor szokás előhozni a napi 2 liter flakonos bortól leépült alkoholistát, de hát az sem néz ki sokkal rosszabbul, mint aki ugyanannyi éven át napi félliter Jack Daniel's-t tol be. (Csak erre a mutatványra elég keveseknek telik.) Szóval erre még nincs egyértelmű válasz.
Természetesen én is a minőségi italra bíznám magam, de ne érezd magad biztonságban csak azért, mert drága italt vedelsz vagy mert nem vagy másnapos.
Nem maga a pia káros ebben az estben (alkohol mindegyikben van), hanem az adalékok, amikkel az olcsót turbózzák.
Az igazi bor szőlőből készül, a kannás pedig kristálycukor, ebbe nyomják az ízesítőt, tartósítót, adalékot.
Ha normális mennyiségben iszod, akkor nem lesz tőle bajod. Bár nem tudom ki iszik kannásat élvezetből.
A baj az, hogy a sz-ar minőségű italokban nem csak alkohol van, ami károsít, hanem más is. Van olyan alja minőség, ami bizony többet árt, mintha közép- vagy felsőkategóriás italt innál. Legyen szó Kanizsa sörről, kannás-tablettás borról, vagy nagyon rossz töményről.
Ezekkel a minőségekkel az a baj, hogy jellemzően egyéb káros anyagok is vannak bennük. Hosszabb távon ezért nem mindegy mit fogyaszt az ember.
Ha berúgásig iszol, valóban káros!
De az alkohol (etilalkohol) maga redukálószer és antioxidáns. Ismerős a szó? Nem véletlenül. Pl a C vitamin is egy antioxidáns.
Nyugati biztosító társaságoknál kevesebbet életbiztosítási díjat kell fizetni a rendszeres MÉRTÉKLETES alkohol fogyasztóknak. Aki minden nap 2-3 dl bort (vagy azzal egyenértékű mennyiségű alkoholos italt megiszik) annak olcsóbb az életbiztosítás. Nyugi, ott nyugaton ezt megmérték, és tudják, hogy ezek az emberek valóban tovább élnek!!!
A kérdésre visszatérve tehát, ha berugásig alkoholizálsz, az valóban káros. De ha mértékletes vagy, az nem káros.
És ha mértékletes vagy, bizony nem mindegy, hogy üde szőlőből nagyon gondos technológiával készült alkoholos italt iszol, vagy penészes, rothadó gyümölcsből erjesztett, főzésnél odakozmált házi rettenetest...
Nincs.
Zomelié vagyok és csak a SPAR Völgyes borát fogyaszt. A Palásti borászat a best!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!