Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Szilva pálinkának szeretnék...

Szilva pálinkának szeretnék hordót vásárolni érleléshez. De milyet?

Figyelt kérdés
Apukámnak szeretnénk vásárolni karácsonyra pálinkaérleléshez hordót, illetve a tároláshoz demizsont. De fogalmam nincs, milyen legyen. Nagyon sok mindent olvastam a témával kapcsolatban, mint pl. hogy olyan fából kell, legyen, mint amilyen gyümölcsből van a pálinka. Aztán valaki azt mondja (írja), hogy csak lakkozottat, mert akkor nem lesz fok- és térfogatvesztés. Van, aki azt mondja, hogy Isten őrizz lakkozott hordóba, mert szar íze lesz a pálinkának. Meg amúgy is, az érlelés lényege, hogy átjárja a dongákat. Teljesen tanácstalan vagyok. Ha valaki tud, segítsen, légyszi!

2013. dec. 10. 16:39
 1/9 anonim ***** válasza:

Majd jönnek a szakértők, de amúgy a lakkozott, az nem kívülről lakkozott?

Attól belülről átjárhatja a hordót, elpárologni viszont nem tud.

2013. dec. 10. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Valamikor tesóm gyártott hordókat.

Kizárólag diófából, mert azt mondja, hogy az akác fában levő csersav a belerakott szeszes italtól (akár bor, akár más) elkezd kiokdódni a fából, és teljesen elrontja a benne tárolt italt.

Remélem, jól írom, és nem keverem össze más egyéb tárgyakkal. (Egy szőke nő!)

2013. dec. 10. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Phoney ***** válasza:

(Kívülről) lakkozott és (belőlrül) paraffinozott hordóban nem történik valódi érlelés, csak tárolás, pihentetés, mint a demizsonban. Hordós érlelés az, amikor a szesz közvetlenül érintkezik a másik oldalon jól szellőző fával.


A gyümölcs fájából készült hordó manapság divat, nem feltétlenül hülyeség, de van élet azon túl is.


Ami számodra viszont lényegesebb, kis hordóban nem annyira érdemes pálinkát érlelni (igazából semmi mást sem annyira), mert inkább csak érdekes lesz, mint igazán finom. Egy középszerű vagy rossz pálinkának persze előnyére is válhat, de egy igazán jó pálinkának már nem annyira. A kis hordó nagyon gyorsan érlel, viszont száraz, fanyar faízt ad, egyáltalán nem hozza azt a tipikus édeskés érlelt ízt, amit a 200+ literesek több év alatt.

2013. dec. 10. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Első vagyok, azt azért még hozzátenném, hogy tutira nem csak dióból lehet, mert konkrétan az eperfa hordóról biztosan tudom, hogy jó pálinkának. Hogy ezen kívül mik vannak még, azt nem tudom.

Ami még fontos, az a mérete, mert az a lényeg, hogy minél inkább tele legyen a hordó. Szóval inkább kisebbet, és ha párolog is belőle a pálesz, akkor utána kell tölteni, hogy jól tele legyen.

2013. dec. 10. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Segíteni sajnos nem tudok, de leírom, hogy a férjem nagyszülei miben tárolták. kizárólag tiszta szilvapálinkát főztek (még az átkosban sutyiban, de kiváló eszközökkel, és szakértelemmel )Mindig kisebb szederfahordókban tárolták. Kifőzéskor a kicsurgó pálinka alá mindig tettek egy köteg szederfalevelet is.

Aranysárga színű, felejthetetlen aromájú szilvapálinkát főztek minden évben.

Persze ez egy nagyon régi és nem is magyar módszer, de

első osztályú volt az biztos.

2013. dec. 10. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
6%

Ha rám hallgatsz a mezőgazdasági boltban veszel kannát aztán jónapot.

A 3. feles után semmit nem fogsz érezni;)

2013. dec. 10. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Én egy 15 literes kezeletlen tölgyfa hordóban szoktam érlelni. Ez nagyon kellemes, enyhén konyak jellegű aromát ad a pálinkának és gyönyörű ó-arany színű lesz benne.
2013. dec. 11. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítségeket!
2013. dec. 16. 08:51
 9/9 anonim ***** válasza:

Fahordóban lehet a legjobb érlelési folyamatot elérni. Főleg cseresznye és tölgyfa hordókat szoktak ehhez alkalmazni, viszont divatba jött a pálinka fajtájával azonos fahordóban való érlelés is. A színe ízvilága aromája finomabb lekerekítettebb lesz. A cseresznye hordó egyfajta enyhén piros színt ad és kellemes aromát.


Nagyon fontos: Ha új hordót veszel előtte töltsd meg vízzel vagy valami rossz minőségű alkohollal, mert ha egyből pálinkát töltesz bele akkor a fából kioldja a csersavat és elrontja az egész anyagot.

2013. dec. 18. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!