Milyen szőlő a delavári / szőlőskertek hercegnője / hamburgi muskotály? (pontosabban lsd lent)
DELAVÁRI (angolosan: delaware)
amatőr szőlészkedőként én metszem a haverom szőlőjét, ami 4 tőke, kétkarnyi vastagságú, 50-60 éves, lugasművelésű, valószínűleg (fehér) delavári a dél-alföldön.
ilyesmik érdekelnének, hogy:
* van-e valakinek tapasztalata ezzel a fajtával?
* honnan lehetne megbizonyosodni 100%-osan arról, hogy tényleg ez a fajta? (kép vagy vessző / levél alapján)
* milyen metszést javasoltok, mikor?
* permetezni mikor - mivel?
SZŐLŐSKERTEK HERCEGNŐJE és HAMBURGI MUSKOTÁLY
* nagyjából ugyanezek a kérdéseim lennének
Hú, de sokat kérdeztél.
A Delavári direkt termő, kis értékű fajta. Apró, ám jóízű termése van, bora alsó kategóriás. Direkt termő lévén rézen kénen, némi rovarvédelmen kívül mást nem igényel, esetleg extra rossz időjárás esetén.
A Szőlőskertek Királynéja is régi fajta, hosszúkás, nagy bogyójú, bő levű, finom. Hajlamos az "ablakos" termékenyülésre, és a rothadásra, erre kell figyelni. A darazsak is károsítják mivel eléggé korán érik. Csemegeszőlő.
A Hamburgi muskotály újabb az előzőnél, piros színű, de fehér bort adó. Csemegeszőlő.
Mindháromról: beazonosításuk a levél, és a termés alapján, szakkönyvből.Metszéskor lugasműveleésnél szálvesszőzést nem igényelnek, rövid csapra metszd, a többi vesszőt tőből távolítsd el.(a csapok száma függ a tőke kondíciójától.
Ha valami kimaradt, kérdezz!
Nem vagyok szakértő, de a Delavárira jól emlékszem, nagyszüleimnél volt jópár tőke. A piros fajta. Abból sose csináltunk bort, mert szinte semmi értéke nem volt, mellesleg éretten úgy peregtek lefele a szemek,mint a hétszentség. Mi csakis étkezésre használtuk, de a héját ki kellett köpni,mert az nem volt jó. Ma ezt a fajtát már csak nagyon ritkán látni, régebbi kertekben.
Hasonló volt az Izabella is, annak annyira jellegzetes volt az íze, hogy még most is érzem a számban.
Az élemedettebb korúak még emlékezhetnek az egykor oly divatos szőlőfajtára, ami nem más mint a Noah, vagy ahogy felénk mondták, a Nova. Szintén nem oltvány, hanem direkttermő volt, igénytelen, ám erős bort adó fajta. Későn szüretelték ha hozzáértél, hullott a szem mint a rosseb, lehetett szedegetni a földről. A direkt termők közül ez tartalmazta a legtöbb káros anyagot,nevét nem tudom, utána kéne nézni, de egész falvak váltak debillé a nagy mennyiségű Noah bor fogyasztásától.
Amúgy a sokak által kedvelt Othello is ilyen kategória, úgyhogy ezeket csak módjával.
mindenkinek nagyon köszönöm az értékes információkat, talán "doboszoli" volt a leghasznosabb, de a többiek hozzászólása is érdekes volt.
kihasználom az alkalmat, hogy kérdezhetek:
* "rövid csapra metszd" - ez tetszik, mert eddig váltómetszést alkalmaztam, azaz ha nem számítjuk a hónaljrügyet, akkor 30 - 40 centiméterenként hagytam egy kétszemes plusz egy háromszemes vesszőt. úgy tűnik, hogy ez nem nagyon tér el az ideálistól, mert a vesszők nagy része vastag, szép. a metszés kérdése ugye itt 4 dolog miatt nehéz: 1) egzotikus fajta (delavári), 2) egzotikus művelési mód (magas lugas), 3) egzotikus kor (~60 év, kétkarnyi vastagság), 4) egzotikus növényvédelem (eddig semmi permetezés az utóbbi 4-5 évben). az a problémám, hogy ha külön-külön még találok is értelmes dolgokat, így együtt nem nagyon.
* "Direkt termő lévén rézen kénen, némi rovarvédelmen kívül mást nem igényel, ..." - tudnál esetleg konkrét szereket is említeni? (minden évben megtámadja valami nyáron, a levelek barna - piros - sárga - zöld színűek lesznek, utána pedig felkopaszodik a kar)
* mi az az "ablakos" termékenyülés?
* rothadás ellen nem ismertek valami társnövényt? csalánpermet esetleg?
* a direkt termőkből előállított bor témakörében ellentmondóak az infók: a problémát ugye a magas pektintartalomból adódó metilalkohol okoz(hat)ja. egyrészt említette itt valaki a debillé váló falvakat, másrészt Ausztriában most reneszánszát élik ezek a borok, ő szerintük több litert meg kell inni naponta, hogy káros legyen...
Ha működik a váltócsapos módszer, a vesszők jók, a lugas formája optimális, akkor kövesd ezt. Egy a fontos, ne engedd felkopaszodni.(csúcsdominancia!)
Réztartalmú szer pl. a rézoxiklorid, bordói lé.
Kén: pl. Thiovit
Kontakt rovarölő: pl. Karate
Ablakos termékenyülés: szemhiányos, ritka fürtök, nem szép tömöttek. Nem nagyon van mit tenni, időjárásfüggő.
Ja, a direkt termőkről.
Azokon a helyeken, ahol ez problémát okozott, naponta bőven megitták a több literes adagot a versenyzők.D)
köszönöm, minden érthető, csak pont a legfontosabbnál bizonytalanodtam el:
"Ha működik a váltócsapos módszer, a vesszők jók, a lugas formája optimális, akkor kövesd ezt. Egy a fontos, ne engedd felkopaszodni.(csúcsdominancia!)"
nem tudom hogy működik-e, laikus vagyok csak. a vesszőkkel nincs nagy problémám úgy ránézésre. fogalmam sincs, hogy optimális-e a lugas. egy kb. 5 m-es vasszerkezeten nyugszik a szőlő, 4 - 5 db., egy magasságban lévő vízszintes karral (melyek 5 m-esek darabonként). minden évben le kell vágni egy-egy kart, ami felkopaszodik, nem tudom miért (eddig a "dzsumbujra" és betegségre fogtam ezt). szerintem nem a csúcsdominancia miatt, illetve ilyen esetben amikor a karok egy magasságban vannak, nem is értem, hogy mit befolyásol ez. szívesen "nem hagynám" ezt a felkopaszodást, de nem tudom hogy mit kellene tennem.
hajlok arra, hogy kipróbáljam amit írtál: 30 - 40 cm-ként egy vesszőt 2 rüggyel hagynék meg (rövidcsap) és semmi mást. a harmadik rügy alatt vágnék közvetlenül, a másodikkal ellentétes irányban lejtő vágássíkkal, srégen.
jól értettem? utólag is mindent köszönök.
Igen, jól értetted.
A csúcsdominanciáról. A szőlő kúszónövény, tehát az "erőt" a gyökértől legtávolabbi részbe koncentrálja. Ezért metsszük, vagyis a hajtásokat a kar felé szorítjuk, vagyis nem hagyunk többszörösen előző évekből való vesszőn termőalapot, így nem kopaszodik fel a növény. Ezért kötik le a szálvesszőket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!