Miért vannak az alkoholos italok kupakja kék cimkével leragasztva az üzletek polcain?
Azért, hogy garantálják, hogy nem ivott bele senki / öntött ki belőle / tett bele valamit?
Vagy ennek más oka van - amiért a nem alkoholos italokra ez nem kerül rá?
Azok a kék címkék garantálják hogy Orbánék milliárdokat lophassanak el az emberektől.
Zárjegynek hívják, és az adó megfizetését jelzik minden egyes terméken.
Szerintem is idefér a politika, okvetlen! Mindenhová! Mindenhová befér egy Orbánozás!
Zárjegy Magyarországon 1993 óta van szakadatlanul, ha nagyon gondolkodtok azon, kinek köszönhető, akkor az MDF-nek és Antall Józsefnek köszönhető, bár a jövedéki adó az jóval korábbra tehető, még az Osztrák-Magyar Monarchia idejére, már a kifejezés is a német gefäll szóból ered, annak fordítása! A jövedéki adónak van egy olyan és talán egyetlen jó tulajdonsága a fogyasztó/vásárló szemszögéből nézve, hogy amin az rajta van, az egy bevizsgált termék. Tény és való, hogy nem jó dolog bármire is extra adót kifizetni (ki akarna ilyet magának?), tény és való, hogy súlyos bevételek vannak ebből, de tény és való, hogy az alkoholos italok és a dohánytermékek fogyasztásából származó bevétel nem fedezi az alkoholos italok és dohánytermékek által okozott egészségügyi károk kezelését! Minden egyes EU tagországban van zárjegy és van jövedéki adó! Nem tehetnénk meg, hogy ne legyen, bár hát azért az belátható ha megtehetnénk sem tennénk meg! A jövedéki adó mértékét az alkoholos italokon (de egyébként a dohányterméken, az energiaitalokon, beleértendő ebbe a cukros italok is, továbbá a villamos energián) nem a tagországok döntik el, hanem az Európai Unió!
Zárjegy. Azt hívatott bizonyítani, hogy az adott üveg szeszesital után a gyártó/forgalmazó megfizette-e a jövedékiadót. Ha nincs zárjegy, akkor zugfőzet, esetleg csempész áru.
A nem alkoholos italok nem számítanak jövedéki terméknek, ergo nem kell zárjegy.
Égetett szesz esetében azért is "szükséges rossz" a jövedéki adó, mert enélkül egy liter olcsó vodka kijönne egy ezresből, hát volt már olyan világ, és úgy is nézett ki. (Tudom, hogy kimaradt a középiskolai törikönyvből, de az 1. világháború előtt itthon is generációkon át úgy itták a krumpliszeszt, mint a vizet – nem csak egy alkoholista kisebbség, hanem a legtöbb férfi, és egyre több nő is. Adó ugyan már volt rajta, de kevés.) Az alkoholra egyszerűen muszáj többletárat tenni.
Szinte az egész világon akkor jelent meg a szeszadó, amikor az adott helyen tömegessé vált az égetettszesz-fogyasztás, és olyan matt alkoholista lett a lakosság, hogy ha nem szesztilalommal, akkor különadóval kellet letörni. Frankfurtban pl. már az 1300-as években.
Egyébként Magyarországon nem minden alkoholos italon van zárjegy, csak égetett szeszeken. Jövedéki adót persze a többi után is fizetni kell, bár kevesebbet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!