Vadon termő, közönséges komlóból lehet sört főzni?
Barátnőmmel most a nyáron szeretnénk sört főzni, kb. 30 üveggel. Laikusként kíváncsiak vagyunk a témában. A komlót frissen bele lehet rakni, vagy ki kell előtte szárítani esetleg? Szívesen főznék alacsony alkoholtartalmú búzasört, barátnőm természetesen valamilyen ízesítettet(gyömölcsöset) szeretne.
Más infót is szívesen fogadunk, előre is köszi!
A neten rengeteg infó van sör, és kifejezetten házi sör fözéséről, ezeket olvasd először végig.
De nem annyira egyszerü jó sört főzni, mint ahogy elképzeled, eleinte lesz jópár félresikerült kisérleted.
A vadon termő komló ugyanaz, amit a termesztett, hogy mit kell vele csinálni, az szintén benne van a neten le´vő infókban, receptekben.
Sütőben száríthatsz pár grammot, amit aprítva vodkába tehetsz 3 percre, folyamatos lötyögtetés mellett, aztán papír teaszűrőn át vizespohárba kerül, mehet rá jó szénsavas ásványvíz, és elvileg egészen közel lesz a sörbeli karakteréhez, amennyiben tényleg száraz a sör és tényleg semleges az élesztő, és sikerül számottevő hőingás nélkül leerjeszteni (leginkább egy öreg hűtőben egy STC-1000-essel szabályozva az erjesztőedény oldalára ragasztott, hőszigetelővel letakart szondával).
Arra mindenképp jó a módszer, hogy megállapítsd, hogy van-e káposztaszag, vagy bármi nemkívánatos izé.
Ha nem akarsz vele aromázni, akkor a keserűségét kell megállapítanod, ehhez 1 órát kell folyamatosan forrald cukros vízben, aminek a pH-ja 5,2-5,8 közti, leginkább a recept szerinti sörlének megfelelően mindkettő. Ezt osztanám kétfelé, és ismert alfasav-tartalmú komlóval kóstolnám össze, így kb össze tudnám arányítani, mennyi kell ebből a másik helyett. Nem kimondott keserűkomlót használnék tesztelni, mert vélhetően ég és föld a különbség. Vagy ha mégis, akkor tripla adag vadkomlóval mérném össze, és örülnék nagyon, ha a vadkomlós érződik keserűbbnek...
Szerintem Brewfather app (online), próbálgatás főleg Pilsner malátával, leginkább 65°C 1h, testességhez tetszőleges dextrin malátát próbálgatva a recepthez, ízlés szerint (nyilván a fellelhető információk alapján), aztán élesztőválasztás szándékok szerint, esetleg enzim(-ek) használata, túl híg (<5% ABV), vagy túl sűrű (> 7% ABV) sörfőzéshez való élesztőtáp használata indokolt lehet.
Hopline a barátod btw. Felszereléshez meg Olaszsped főleg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!