Melyik alkoholos ital nem hat idegméregként?
Mivel maga az (etil) alkohol az "idegméreg", ezért az összes alkoholos ital káros, ha hosszútávon nagyobb mennyiségben iszod, mint ahogy a májad regenerálni tudja magát.
A másik lehetőség, hogy a metilalkoholról hallottál, na az tényleg nagyon erős idegméreg(konkrétan meg lehet tőle vakulni). De boltban kapható italban nem kell tőle tartanod. Az a házi borban és legfőképp az otthoni lefőzésű házi pálinkában okozhat gondot. Ott is leginkább azért, mert annyira a mennyiségre mennek, hogy nem hagyják veszni az elő és utópárlatot, amit ki kellene önteni.
Ez az idegméreg-dolog olyanok szavajárása szokott lenni, akik nem értik, mit csinál az alkohol (és nem is nagyon akarják érteni). Az alkohol elsősorban központi idegrendszeri depresszáns (ahogyan sok nyugtató, altató, szorongásoldó is), ezt még nem szokás "idegméregnek" titulálni. A másik fontos – hosszú távú – hatása az idegrendszerre, hogy bizonyos mennyiség/rendszeresség fölött gátolja a B1-vitamin beépülését, és ez a vitaminhiány agyzsugort okoz. Ez absztinenciával visszafordítható (kb. 9-12 hónap), és csak nagyon súlyos alkoholistáknál okoz maradandó agykárosodást.
Minden alkoholos italban etil-alkohol (más néven etanol) van, ezt nevezzük a köznyelvben alkoholnak. Kis mennyiségben sok egyéb összetevő is van bennük (pl. különböző egyéb alkoholok is), és ezek tényleg változhatnak italonként, de semmilyen komolyabb tudományos alapja nincs annak, hogy az egyik italfajta alapvetően (helyes fogyasztási szokások mellett) jobban ártana, mint a másik. (Hacsak nem pancsolták ipariszesszel vagy vegyszerekkel, de ilyen ma már csak zugszesznél fordul elő.)
Ha egy ital a gyakorlatban jobban árt a másiknál, azt a rossz fogyasztási szokások okozzák, vagyis nem úgy isszák, ahogyan azt az alkoholtartalma indokolná, hanem túl szaporán és/vagy folyadékpótlás nélkül vedelik. A "legkárosabb italok" viszont inkább azzal nyerik el ezt a címet, hogy túl olcsók, és ezekből tud csak igazán sokat inni a szegényember (pl. a forint/alkoholban verhetetlen flakonos borból).
Metilalkohol minden alkoholos italban van változó arányban (a kevéstől a nagyon kevésig), de semmilyen italban nem okoz komoly gondot, kivéve, amikor belepancsolják a metanolt (pl. amikor egyesek ipariszeszből kevert "italokkal" seftelnek.) Házipálinkánál a legszerencsétlenebb esetben is csak hosszú távon okozhat némi kárt, és csak bizonyos gyümölcsfajtáknál. Pl. ha valaki egész életében vedeli az összerohasztott cefréből készült szilvapálinkáját, akkor lehet, hogy lesz némi látásromlása, de csak olyan lassan, hogy sose fogja összekötni a pálinkával. (Már csak azért sem, mert "ő mindig elvette a rézelejét", ami valójában nem csökkenti a pálinka metanoltartalmát. Emiatt a bérfőzetett pálinkában is ugyanúgy lehet a kelleténél több metanol, mint a házi főzésűben, mert ez a cefrén múlik, nem a lepárláson.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!