Szeretem a 100%os gyümölcsleveket. Igaz az, hogy a gyümölcscentrifugába nagyon sok gyümölcs kell? Inkább vegyem a drágább dobozost?
A hohes C elég drága, csak akciósan tudom venni. És mindig máshol akciós.
Igaz az, hogy rengetek gyümölcs kell a centrifugába?
Azt mondták inkább vegyem meg a dobozost még ha drágább is, mert jobban kijövök belőle!
Tapasztalat van valakinek?
Itt van, hogy készül a narancslé a drágább Hohes-C-t is beleértve (vigyázz, elolvasod és lehet, hogy átszoksz a kólára): [link]
Meg jó ez a film is: [link]
Az eredeti kérdéshez visszatérve meg, hogy mennyi gyümölcs kell a centrifugába, az leginkább a gyümölcs és a gép minőségétől függ. A profi gépek képesek nagyon jól kinyerni a levet a gyümölcshúsból, az alsó kategóriásakkal (ideértve a Lidl/Aldi 3 éven át garanciás 12.000 Ft körüli gépeit is) meg kárba megy a gyümölcs és a lé nagy része, abba tehát jóval több gyümölcs kell, hogy értékelhető mennyiségű levet kapj.
De még így sem a gyümölcs mennyisége az, amitől az otthon készített gyümölcslé drágább, hanem a gép költsége. Az áram, a mosogatásra használt víz nagyjából elhanyagolható, de pl. ha veszel 20.000-ért egy jó minőségű (ennél csak drágábbak a jobbak) gépet, s mondjuk 1 évig facsarsz vele heti 2 liter gyümölcslevet, akkor literenként 20000/(2x52)=143 forinttal drágább a végterméked, s ehhez jön a gyümölcs ára. Tehát mondjuk mostani áron 200Ft/kg répával számolva ez 443 Ft/L répalé (az én gépemmel ~1,5kg répából jön ki ~1 L lé). Ez mondjuk annyira nem rettenet, nem? S ha két évig használod, akkor nyilván a fele, vagy ha több, mint két litert készítesz, akkor is kevesebbre jön ki.
A gyümölcstől úgy függ, hogy vannak olyan fajták amik több levet tartalmaznak, ezeket 'lé' előtaggal jelölik, pl. lékörte, léalma, de répából és narancsból is van olyan típus, ami "levesebb".
Biztos, hogy a dobozossal anyagilag jobban kijössz, de a kettő nem összevethető. Mintha tic-tac cukorkával szeretnél kilábalni a tüdőgyulladásból ahelyett, hogy beszednéd az gyógyszert.
Ha azért szeretnél 100%-os gyümölcslevet inni, mert szeretnéd a gyümölcs értékes összetevőit magadban tudni, akkor nyilván ne igyál olyat, amit tartósítottak - mert pl. hőkezeléssel már szépen kivégezték benne a hőérzékeny összetevőket.
Nem beszélve arról, hogy csinálsz egy vagon szemetet a dobozokkal. Mindet öblíteni, meg hajtogatni, meg a papírgyűjtőbe kidobni...
De ha mégis dobozost veszel, akkor meg a fenti cikkek értelmében nagyjából mindegy is, hogy milyet, olcsóbbat, vagy drágábbat, a technológia ugyanaz, csak a gyártó zsebébe fizetsz kevesebbet/többet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!