Nagyon drágának tartom a 100%os narancslevet! Nem lenne olcsóbb, ha narancsot vennék, és én facsarnám?
Amit szeretik az a Happy Day nevű ital. Ez mindig drága volt, de minden más 100%osnak mondható narancslé sűritmény, cukrozott f*s!
Nem lenne olcsóbb, ha vennék narancsot, és én facsarnám?M
1 doboz a boltban 450 ft!
Szerintem ízlés dolga. Nekem - ha már csak ilyen van - akkor pl. a gyümölcshúsos Hohes C jött be legjobban. Szerintem az hasonlít leginkább. De anyukám is a Happy Dayre esküszik. Angliában ittam Cappy-t, az mindegyiknél jobb volt, és a magyar Cappy a közelébe nem ér (gondolom, másképp higítják).
Amúgy ha már frissen akarod facsarni, az egy másik kategória. Még ha drágábban is jön ki, nagyságrendekkel egészségesebb, több benne a rost és a vitamin, mint bármilyen dobozosban. És ezt is kell nézni.
7.
Ja, és szerintem nagyon rosszul intézed a bevásárlást, vagy nagyon lehúzós boltban. Akcióban kell venni több dobozzal egyszerre, olyankor már 300-ért meg lehet venni a Happy Dayből 1 litert.
7.
#8: viszont kétségtelenül finomabb, legalábbis szerintem. Nincs bajom a dobozos narancslevekkel sem, de amit én magam facsarok, az biztos, hogy 100%-ban narancsból készül. Persze, hogy több a macera vele, de hát valamit valamiért. A házilag sütött kenyér is nagyságrendekkel finomabb a boltinál, csak ugye órákat kell babrálni vele, mire elkészül. Valamit valamiért.
#11: nem kétlem, hogy finom. És ha szereted, most ettől el ne menjen a kedved tőle!
A szüretet követően a narancsokat a légyárban szétválogatják, megtisztítják és lepréselik. Ezek után kivonják a léből az ízanyagokat, nehogy a feldolgozás folyamán elvesszenek. Utolsó lépésként kivonják a vizet, így születik a sűrítmény. Egy tonna narancslé előállításához, több mint tízszer annyi narancs kell, egy tonna koncentrátumhoz pedig hat tonna narancslé. Azaz körülbelül hatvan tonna narancsból lesz egy tonna narancslé koncentrátum.
A koncentrátumot konténerekkel felszerelt hajókon szállítják Európa legnagyobb kikötőibe, ahol a brazil óriásvállalatoknak saját tárolótelepeik vannak. A koncentrátum a brazíliai Santos kikötőjéből Rotterdamba (Cutrale vállalat), Antwerpenbe (Citrovita vállalat) és Gentbe (Louis Dreyfus és Citrosuco vállalatok) érkezik. Ezek a tárolótelepek közvetlen üzleti kapcsolatban állnak az európai palackozóüzemekkel és kereskedelmi láncokkal.
Lehet kapni „eredeti” leveket is, de a narancslevek többségét sűrítményből állítják elő. Azaz a feldolgozás és a szállítás egyszerűsítése miatt először kivonják a víztartalmat, majd visszahígítják. A narancslésűrítményt fagyasztják, mert így akár három évig is eltartható. Sajnos időközben elveszíti C-vitamintartalmának felét. A visszahígított narancslevek csomagolásán a termék elnevezéséhez közel és jól láthatóan ki kell írni, hogy „sűrítményből készült” vagy „részben sűrítményből készült”.
Amúgy lehet, hogy nem lesz olyan mint a frissen préselt, de azért nem kőolajból állítják elő, és tényleg 100%os
Vastag héjú evésre szánt narancsnak 60%-a lesz lé, vékony héjú lénarancsnak 70%-a.
300 Ft/kg osztva 0,6 l/kg = 500 Ft/l önköltségi ár, házilag készítve, egyéb költséget nem számítva (bevásárlás, facsarás, stb.)
Ugyanígy 400 Ft/kg / 0,7 l/kg = 571 Ft/l.
A méréseket digitális konyhamérleggel végeztem.
HohesC és HappyDay szerintem felejtős, ugyanígy minden más is ami koncentrátumból van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!