Kezdőoldal » Ételek, italok » Alkoholmentes italok » Miben hordjam az ivóvizem?

Miben hordjam az ivóvizem?

Figyelt kérdés
A PET egészségtelen. Az üveg nehéz és törékeny. Az alumínium nem egészségtelen? Bár abban nem szemrevételezhető a víz. Van ivóvíz tároláshoz olyan átlátszó és könnyű anyag, ami egészségre sem ártalmas?

jan. 22. 00:51
 1/10 anonim ***** válasza:
65%

Az üveg kulacs ajánlott mindenféleképpen

Katonaságnál alukulacsok vannak aztán élnek ezer évig de ismétlem egészségügyi szempontból az üveg ami a legegészségesebb és ajánlott

Most dobtam ki épp a sajátom kábé egy literes volt, került vagy 5500-ba pár éve de kicsi is volt meg csak a helyet foglalta

Én már 2 literes műamyag kulacsból iszom, lehet nem túl egészséges de már engem ez nem érdekel

jan. 22. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:
100%
Nekem acél van. Hajszál vékony, rozsdamentes acél, de olyan kemény, hogy agyonverhetsz vele egy lovat is. És könnyű! Ráadásul fertőtleníthető!
jan. 22. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
61%
Műanyagból sem két nap alatt kezd bármi kioldódni pláne vízzel.
jan. 22. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
84%

Készül kulacs rozsdamentes acélból, az viszonylag könnyű, és megfizethető, ha a műanyagot mindenképpen kizárod.

Az üveg hátránya, hogy törékeny, de egykoron üvegből, cserépből készültek a folyadék tároló edények.

No, meg fából... volt kulacs, csobolyó, hordó, stb.

Nehéz, és mostanság már beszerezni sem egyszerű.

Kecskebőr tömlőkben is szállítottak inni valót, vizet, bort, stb - nem tudom.milyen íze lehetett az abban tárolt folyadéknak.

Ezeket csak azért említettem, hogy régen is megvoltak a különböző hátrányai a folyadék szállító eszközöknek.

jan. 22. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
95%
Vegyél rozsdamentes acélkulacsot.
jan. 22. 05:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
69%
Jó minőségű műanyag
jan. 22. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Üveg termoszon általában van egy vastagabb textil védő zsák,én ezt használom.Vagy vehetsz saválló fémből is.
jan. 22. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
89%
Acél termoszkulacsot használok, nyáron hűsen, télen szobahőmérsékleten tartja legalább a vizemet.
jan. 22. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Jópár kulacsot használtam az elmúlt évtizedekben. Acélt, alut, bőrt, különféle műanyagból készült kulacsokat stb. Napi használatban a modern műanyag kulacs talán a legpraktikusabb. De nagyon nem mindegy milyen típusú műanyagból készül. Nem csak a mikroműanyag miatt, hanem kioldódó műanyag lágyítószerek, ftalátok miatt. Ez utóbbiak károsan hatnak a hormonrendszer működésére. Továbbá számos műanyag hajlamos bevenni az ízeket, szagokat is.

Az üveg ha vékony akkor törékeny, ha vastag akkor nehéz. Ellenben talán a legkönnyebben tisztítható, a leginkább szag és ízmentes.

Az alu könnyű, viszonylag strapabíró habár horpadásokra hajlamos. Az erős mosogatószer koncentrátumokat nem szereti. Ha csak vizet tartasz benne, nem raksz bele savas dolgokat akkor nem igazán oldódik. Az enyhén savas kávét is rengetegen főzik reggelente Bialetti típusú "kotyogóban" évtizedek óta, és biztonságos megoldásnak bizonyult. A nagyobb mennyiségű alumínium szervezetbe jutása alzheimer-kór kialakulásához vezethet ugyan, de egy vizes kulacsból nem juthat ennyi alumínium a szervezetbe hosszútávon sem. Vannak olyan változatok amelyek belső műanyag bevonattal rendelkeznek, ilyet gyárt pl a Laken is. Ezek ellenálló műgyanta bevonatok. Vannak teflon bevonatúak is de a teflon sem túl egészséges. Vannak továbbá eloxált és kemény anodizált alumíniumok. Előbbit arról ismered meg, hogy sokféle színben kapható, utóbbit pedig sötétszürke szín jellemzi. Ezeken egy további oxidációt gátló réteg jön létre, amely fizikailag is ellenállóbbá teszi a felületet.

A titániumból készült kulacsak talán a legkönnyebbek, viszonylag strapabíróak de nagyon drágák.

Az inox kulacsok nagyon strapabíróak, biztonságosak, könnyen tisztíthatóak, szagmentesek, bírják a mosogatószert, de ezek a legnehezebbek az üveg és kerámia edények után. Kaphatóak viszont duplafalú, hőtartó változatban is. Vizet fogyasztva kicsit fémes ízük van.

Bőr és kerámia kulacsok manapság ritkák. Utóbbi sérülékeny is.

A műanyag kulacsokból a legnagyobb a választék. Ebből kapható a legrosszabb és egészségre legártalmasabb minőség, de vannak kiváló minőségű biztonságos darabok is. Anyaghasználatuk jelentősen eltérhet. Fontos, hogy BPA menteset válasszunk, ez egy az egészségre bizonyítottan káros műanyag lágyítószer. Sok műanyag hajlamos bevenni a szagokat, ízeket, de vannak már ezen a területen is jól teljesítő darabok. Némelyik sérülékeny is. Más típusok viszont szinte elpusztíthatatlanok. Vannak műanyag és acél kulacsok is, amelyek ivó/kupak része nehezen tisztítható. Érdemes inkább egyszerűbb változatot választani.

A fém kulacsok további előnye, hogy akár fel is forralható bennük a víz. Ez egy túra során praktikus lehet. Bizonyos gyártók kulacsainak szája kompatibilis víztisztító rendszerek menet csatlakozásával. Túra során ez is szempont lehet.

Ha sokat kerékpározol akkor esetleg érdemes olyan típust választani ami a kerékpár kulacstartójába passzol. Táskában hordva további szempont lehet a kulacs formája. Meglepő, hogy mennyivel könnyebb elpakolni egy ugyanakkora űrtartalmú de laposabb kialakítású kulacsot.

Ami nekem a hétköznapi használatban bevált:

A Nalgene cég Tritanium fantázianevű műanyagból készült kulacsai. Nagyon strapabíróak, kevésbé vigyázok rájuk mint az acél kulacsra! Viszonylag szag és ízmentesek, jól tisztíthatóak. Van belőle kisebb és nagyobb nyílással, több méretben, színben. A nagy nyílású kompatibilis a Katadyn Vario víztisztítóval. Olykor használok egyszerű alumínium kulacsot is, a célnak ez is teljesen megfelel. Kerékpárosból nekem az Elite kulacsai váltak be. Ezek mellett télen inox termoszt használok, ebből is érdemes minőségibb darabot választani. Vannak még beépített szívószálas változatok is, de itt is számítani kell a nehezebb tisztíthatóságra. A nagyobb szájnyílás sport italok adagolásánál is előnyt jelent. A túra felszerelés és sport boltokban

általában egészen jó választék van és sokszor olcsóbb mint a nagyáruházak silányabb termékei.

jan. 22. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Nekem az acél hőtartós kulacs vált be.
jan. 22. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!