Hol lehet gyakorolni a sok ember előtt való előadást tartást?
Sok ember előtt való előadás tartásával :D
Én egyetemen szoktam meg. Introvertáltként mentem oda, azt se tudtam hogy szólítsak meg valakit, meg ilyenek, aztán bedobtam magam a mélyvízbe: Demonstrátor lettem, azaz minden héten egy gyakorlati órát én vezettem. Egész hamar belejöttem. Hát figyelj, introvertált jellem meg van, meg még mindig inkább rendelek pizzát netről mint telefonon, de már kicsit sem zavar 100 ember előtt előadást tartani. Sőt még tetszik is valahol. :)
Előtte szoktam készíteni pici jegyzetet, pár pontban összefoglalom mire szeretnék kitérni, aztán ahhoz pár mondatot elképzelek magamban, esetleg magamban eljátszom ha prezentáció, és izgulok picit, de teljesen jó előadást tartok a oktatók és ismerősök szerint.
Hasonló helyzetben voltam, mint a korábbi hozzászóló.
Mikor az első 1-2 prezentációmat adtam elő az egyetemen, izgultam, akadoztam, nem úgy sikerült ahogy én akartam stb...
Eleinte mindig szöveggel a kezemben álltam ki, úgy gondoltam, hogy ha elakadok, beleolvasok és akkor eszembejut minden. A francokat... Ha ott van a kezemben az egész szöveg, akkor nincs az az Isten, hogy én arról levegyem a szememet, és abból csak egy sima felolvasás lett a végén, mert nem mertem eltérni a szövegtől, nehogy belerontsak.
Aztán elkezdett hajtani a vágy, hogy jobb és jobb legyek ilyen téren. Engem jó érzéssel tölt el, ha valaki érdeklődve figyeli az előadásomat, és a végén megdícsér, hogy milyen jól adtam elő.
Megtanultam, hogy ha valamire támaszkodni akarunk, azok maximum rövid 1-2 szavas vázlatpontok legyenek. Improvizálva sokkal jobb előadást tud tartani az ember, mint előre megírt szöveget felolvasva.
Sokat lehet tanulni (megfigyelőként) oktatóktól, tanároktól az előadásmódokkal, módszerekkel kapcsolatban.
Motiváljon téged az, hogy ha jól adod elő az előadást akkor mindenki fel fog rád nézni, hogy milyen ügyes vagy, esetleg a tanár is megdícsér téged.
Mióta így állok hozzá, szinte már várom az előadás, prezentációkészítéses feladatokat, míg más retteg tőlük. Ez is jelentsen egy burkolt motivációt, számodra, hogy ha ki tudsz lépni a rettegők sorából(hiszen az emberek 90%-a fél ilyen helyzetekben), akkor te már ettől is másabb leszel mint a többi.
Támogatom a 4-es véleményét, de még kiegészíteném.
Próbáld meg, hogy videóra veszed magadnak az előadásod. Pl számomra az is kellemetlen szituáció, birizgálja a rizikófaktorom, frusztrál, mintha ember előtt beszélnék.
Viszont így vissza is nézheted a felvételt, tanulmányozhatod a hibáidat, könnyebben korrigálhatod őket. :)
Ha tudod hogy miről tartasz előadást, jártas vagy a témában és nem tesz be ha van egy-két keresztkérdés az fél siker.
Amúgy én úgy fejlődtem hogy előadókat néztem a youtube-on. Adják a tanácsokat ők is hogy hogyan képzeld el a közönséget, mire gondolj. De nekem ami igazán segített az sokkal inkább egy olyan dolog amit nem tudok nagyon jól megfogalmazni. Egyszerűen a sok előadás figyelemmel kisérése után felvettem a magabiztosságot és a verbális és non-verbális előadói stílusukat.
Ez nem jó leírás, de a lényeg hogy ellestem tudatosan és nem tudatosan trükköket nem csak arra hogy én hogy ne izguljak, hanem arra is hogy miképpen tudom az előadásaimat érdekesebbé tenni.
Az arany szabály az hogy legyél ott. Ez alatt azt értem hogy tudd miről beszélsz, ne a diát olvasd fel. Dián inkább jegyzet, grafika vagy olyan dolog legyen amit nem feltélten mondasz el de kiegészítésnek jó. Tudd miről beszélsz, éld bele magad, játsz rá, adj véleményt. Természetesen ezt se lődd túl. Humornak mindenhol helye van, ha az ízléses és témábavágó. De nem is vicceket mesélni mész oda, szóval azt se túlozd el.
6-os vagyok.
Még annyival kiegészíteném, hogy sok ember elköveti a hibát, hogy alárendeli saját magát a közönségnek. A prezentáló azt gondolja, hogy akiknek előad azok mind lexikonok és mindenről tökéletesen tudnak. Ez közel sincs így. Általában azért ad elő az ember, mert ő valamiben jobb, mint a többi. Esetleg jártasabb egy témában akár egy feladatból adódó kutatás miatt is.
Tehát neked nem kell attól 1 másodpercig sem félned, hogy elrontod, vagy kihagysz valamit stb. Hiszen bármit mondasz a témával kapcsolatban, és nem bődületesen nagy baromság, az csak jó és a közönség ezt érdeklődően befogadja.
Ebben az előadó-közönség kapcsolatban nem a közönség a fölérendelt. Sokkal inkább az előadónak van alárendelve a közönség. Hiszen azt fogják hallani, megjegyezni, megtanulni amit tőled hallanak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!