Mónika Showban mit jelent amikor Vámpír Ági azt mondta "Kiállá"?
Volt azóta két részletes riport mindkét szereplővel. Mindkét ember új környezetbe, helyzetbe kerüt azóta.
Mai szemmel nézve már képmutató és belülről erősen fasizoid társadalom volt még a 2008-as évek világa, még egy ennyire nyilvánvaló helyzetben sem kapott segítséget senkitől sem a hölgy. Aki ismeri ezeket a helyzeteket, annak nyilvánvaló volt a súlyos és hosszantartó bántamazási háttér. Még Mónikának is feltűnt egy világosabb pillanatban, hogy itt valami bántalmazás van a háttérben, mégha a végén ő is belesiklott abba a csapdába, hogy csak a külsőségekre figyelt hogy csúnya beszéd meg ilyesmi.
Nagyjából ugyenezt a fajta kiméletlenséget tanúsította a közvéleményezekben az években minden más fontos egyéb kérdésben is:
- kiberzaklatás, napiszar-ügyek
- munkahelyi erőszak, iskolai erőszak panaszok
- lakhatási szegénység
egyszóval nagyjábóól mindenben és mindig az áldozatok tehetttek mindenről
Hogy mitől volt jelen 2008-ban a családon belüli erőszakkal szemben egyfajta tabusított, Weimar-iasan fasisztoid vakság a magyar társadalomban, az nagyon összetett kérdés. A tabut valószínűleg egyszerűen a múltból örökölte, akár a 60-as évekig visszamenően, de erre még masszívan rátett a 90-es évek általános szegényellenes traumája, a magyar társadalom erőszakos kettészakítása.
Ma kb. az Uniónak köszönhetjük, hogy a tabut nem lehetett teljesen fenntartani, és valamelyest egy-két téren javultak ezek a dolgok. Persze ezzel ellentétesen hat a 2010-es state capture, illetve az ellátórendszerek fokozatos összemolása, illetve a lakhatási szegénység kiteljesedése, szóval sajnos az enyhülés súlyosan lassú, sőt visszaesésre is van esély.
"Mindkét ember új környezetbe, helyzetbe kerüt azóta."
Ja, a pasi új környezete a börtön, ahová egy 16 éves lány meggyilkolása miatt került. Biztos a mónyikasó tette tönkre és csinált belőle gyilkost...
Igen, pontosan, ő a börtönbe került, a hölgy meg szerencsére meg valamelyest biztonságba, és nagyjából reflektálva képes volt visszaemlékezni a történet egészére.
A gyilkosság miatt viszont Ági panaszai új fénybe kerültek, hiszen tulajdonkéé kiderült , hogy Áginak végülis igaza volt, ő már előre jelezte hogy valami nincs rendben. Aztán a gyilkossággal ez független módon immár letagathatatlanul is bizonyosodott, viszont épp ez fedte fel, hogy a közvélekedés mennyire képtelen reflektálni a nyilvánvalóra.
Nem a Mónika-show maga volt a lényeg a problémában, az csak egy pillanatképszerű ablakocska volt a magyar társadalom tabusított vakságára, ami attól függetlenül létezett. Mónika maga mondta, hogy semmilyen szakértői segítséget nem kapott.
Normálisan leírva a kérdéses részlet: "ki az, la! Így csinálnak (majd), e more!" - a költő ezzel arra utalt, hogy olyan helyzetbe hozatja Csipkés Zoltánt, hogy őt ("azt") saját rokonsága se lesz hajlandó vagy képes felismerni.
A "la" nem tudom, pontosan mi, de északkelet-Magyarországon felnőve gyakran hallottam, hogy nénik (magyarok, palócok, tótok és cigányok is) odateszik a mondat, mondatrész végére, mintegy nyomatékosításképp. Az "e" is gyakran megjelenik mondat közben, általában akkor, ha indulatosabban, szenvedélyesebben beszélt az illető.
Kösöznöm szépen, nyelvészetileg nagyon pontos.
A hátravetett e-ről én is hallottam, valószínűleg areális hatás, a balkáni (nem gúnyos hanem nyelvészeti értelemben) szóval a balkáni nyelvarea ,,hátravetett névelős'' szerkezete, analóg a román és a bolgár hátravetett névelővel.
Ez a ház-e! Az a ház-a!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!