Szerintetek mégis mit tehetnék ez ellen?
Én nem fogok azzal dobálózni, hogy menj pszichológushoz. A témazáró kifejezésből feltételezem, hogy még nem vagy egyetemista, viszont abból következtetve, hogy mennyire fontos neked a jó teljesítmény az iskolában, még szeretnél kezdeni valamit a tanulmányaiddal a középiskola után.
Egy egyszerű, de nagyvonalú mentalitás változtatás kell neked. Vedd figyelembe a következőket:
- Az egyetemen többszörösen, hatványozottan ennyi anyagot kellesz majd megtanulnod sokkal kevesebb idő alatt (amivel utalok az idő szűkére ÉS a brutális kialvatlanságra).
- Ennek ellenére mégis sokan megbirkóznak az egyetemmel. Igaz hogy egy világi szpás, de meg lehet csinálni megfelelő időbeosztással és szorgalommal.
A kialvatlansághoz egész egyszerűen hozzá kell szoknod. Ha két napja nem aludtál, akkor is meg kel ltudni írni egy dolgozatot kettesre. Segíthet nagyban a kávé, de annál jobban ajánlom hogy előbb kisérletezz fekete teával. Alváspraktikákat kellene megtanulnod: tanuld meg, kisérletezd ki, írj alvásnaplót arról, hogy ha fél órát, másfél órát, két és fél órát stb alszol, mennyire ébredsz kipihenten és mennyi ideig tart az alvás jótékony hatása. Bizonyos alvásciklusokból rosszabb felkelni, mint másokból ezért van az pl. hogy másfél óra alvás sokkal kipihentetőbb és ajánlottabb vizsga előtte, mint két és fél óra. A másik praktika az 5 perces szundi. Tanulj meg bárhol elaludni, ahol ez biztonságos. Ha bent ülsz az iskolában, akkor a teremben, a büfében, a folyosón, bárhol hunyd le a szemed és szundizz pár percet. Ennek ugyan nagyon rövidtávú a hatása, de kb 30-60 percre nagyon kipihentető.
Nehezebb dolog a stressz. Kezdem a szükséges mentalitással: békélj meg vele, hogy nem mindig sikerül minden. Fogsz még rengeteg egyest írni, fogsz bukni ebből-abból a tárgyból, még akkor is, ha sokat készülsz a számonkérésekre. Nincs ezzel semmi baj, természetes jelenség. A te dolgod az, hogy tanulj. Aztán tanulj még, tanulj többet és ha emgvagy mindennel, egy kis extra tanulás még nem árt a nap végére. Ha ennek ellenére egyest kapsz, persze tudom hogy rettentő bosszantó, de nem szabad elkeserednek. Van javító alkalom, lesz még más számonkérés, meg lehet próbálni következő tanévben a tárgyat. Szóval nincs veszve minden. Ne foglalkozz azzal, hogy milyen nehéz és főleg ne azzal, hogy mi lesz, ha nem sikerül. Nem ez a lényeg, hanem az hogy készülj addig amíg csak bírsz, aztán vizsgázz a lehető legjobbra. A készülés mellett hagyj időt a rekreációra, a kikapcsolódásra. Egy-két sör a hétvégén, egy óra meditáció, zenehallgatás, videojátékozás, kirándulás a természetbe, stb. nagyon hasznos stresszoldó a hétvégén. Lehet hogy nem fogod egyből érezni a hatását, de hidd el hogy az egész következő heted lazább lesz, ha a hétvégén kipihened magad. Persze van a vizsgaidőszaknak az a része, amikor hétfő hajnaltól vasárnap estig csak tanulsz, de ez nem szokott 3-4 hétnél tovább tartani, az egy ilyen halálfutam, amit ki kell bírni. Úgy érzem, te ezt csinálod most folyamatosan, egész tanévben. Ezt nem szabad, hagyj időt a pihenésre is. Nagyon fontos. Ne görcsölj, hogy mi lesz, ha nem sikerül. Csak tanulj becsületesen, pihenj amennyit tudsz a tanulás mellett és tedd oda magad. Ha nem sikerül, semmi gond, majd legközelebb összejön.
A tanulás maga. Vannak tanulási módszerek, praktikák. Először is az időbeosztás. Jó tudni napokkal, hetekkel előre, hogy mikor mennyit kell tanulnod. Ha van mondjuk 40 tétel, amit be kell vágnod két hét alatt, ossz be minden napra 3 tételt megtanulni és 3-at átismételni. Ha valamelyik tétellel nagyon el vagy csúszva, azt ismételd a következő napokon akár többször is, de ez NE menjen az újabb tételek tanulásának a kárára. Ha nagyon nem megy, hagyd a francba, ne stresszelj rajta, tanulj másikat. Hasznos legyen az idő, amit tanulással töltesz. Ha ezt csinálod és a számonkérés előtti napokban tartasz egy nagy átismétlést, és rájösz, hogy tudod az anyagot (a jelentős részét), hidd el hogy jó érzés lesz és fel fog oldódni a stressz az írás vagy felelés előtt.
A többi tanulási módszerrel msot belegondolva inkább nem traktállak, de ha érdekel, leírhatom azt is, hogyan lehet jól tanulni. De persze emberfüggő, hogy kinek mi jön be a legjobban, úgyhogy ha fel is vázolok neked egy tanulásmódszert, biztos érdemes lesz neked kis dolgokat változtatni rajta. De most ez mindegy.
Ez a lényeg. Két témazárót írsz és felelsz egy nap. Ne stresszelj emiatt. Nagy cucc. Én már írtam 5 zh-t egy napon. El is buktam kettőt. A másik három meglett, sőt az egyik ötösre. A bukott két zh miatt sem aggódtam, a javító alkalmon meglett mindkettő hármasra. Ha tanulsz, neked is fog menni ugyanígy. Kell hozzá egy bizonyos lélekjelenlét, az biztos. Oda kell menni a tanárhoz ügyeskedni. Nem csak a saját oktatódtól kérhetsz segítséget, kérhetsz a kollégáitól is tanácsot, hogy milyen vizsgára számíthatsz tőle. Milyen szakirodalmat ajánl a készüléshez? A tárgyhoz használt tankönyvből melyik fejezetek azok, amik jó eséllyel benne lesznek a számonkérésben? Olyan fontos lenne neked a javítás, nem lehetne valamelyik délután megírnod mégegyszer? Persze vannak olyan bunkó tanárok, akikben a segítőkészségnek a szikrája sincs meg, ha ilyet fogsz ki, az ciki. Az nehezített mód, nagyobb kihívás. De ez van, akkor is meg kell csinálni. Csak ne keseredj el soha amiatt, hogy nem sikerül. Tanulj és pihenj. Tanulj többet, mint amennyit pihensz, de azért pihenj amennyit csak bírsz.
Sok sikert!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!