Lámpaláz? Idegesség előadás előtt, alatt?
Sziasztok! Van egy nagyon idegesítő problémám, amire csak az egyetem első évében jöttem rá, ugyanis gimnáziumban nem kellett előadásokat tartanunk. Dániában tanulok business & management-et, így rengeteg prezentációt tartunk. A csoporttársaim mind magabiztosak, rengeteg hasonló feladatuk volt középiskolában és hozzászoktak az ilyen helyzetekhez. Az én utolsó prezentációm ÁLTALÁNOS ISKOLÁBAN volt. Na most, szépen felkészülök mindig, eltervezem hogyan fogok interakcióba lépni a közönséggel, milyen szuper és érdekes lesz az előadásom és ebből végül semmit nem tudok megvalósítani.
A hangom úgy remeg, hogy alig lehet érteni amit mondok. A papírjaimból nem merek felnézni, remegek, elpirulok és rengetegszer érzem azt, hogy nem akarom befejezni. Inkább csak kikapcsolnám a prezentációt és leülnék egy rossz értékeléssel. Amikor észreveszem, hogy a közönség furcsállja a hangom, akkor csak még idegesebb leszek.
Akinek volt hasonló problémája, az hogy küzdött meg vele?
Szeptember óta próbálkozom újra és újra tiszta lappal indulni, előadás közben küzdeni, tudatosítani magamban, hogy nem kivégzésre megy a dolog és semmi sem használ. Előadom a csapattársaimnak előtte, még plüssállatokkal is próbálkoztam:D a mély levegő nem segít, sem a Csernus módszer. Ezek nem olyan előadások többnyire, ahol előre beközölhetném, hogy bocs ideges vagyok. Egy internetes technika sem segített eddig. Kipihent vagyok az előadások előtt, eszem, iszom, felkészülök, rendezem a külsőm, nem magolok stb. stb. szóval ha valakinek ezeken kívül van jó ötlete, azt szívesen elolvasom:)
Én is hasonló idôszak elôtt állok és én is lámpalázas vagyok. :)
Amit én kitaláltam, hogy otthon felveszem kamerával a prezentációm és visszanézem, hogy milyen retorika és metakommunikációs hibákat vétek, többször elôadom és probálom javítani...Így hallom és látom magam kívülrôl, amit a többiek látnak.
Ha megfigyeled a videobloggerek kezdô videóit a késôbbiekkel, ôk is nagyon sokat javítanak a beszédstílusokon, testbeszédükön.
Nem gondolom, hogy van egyszerû út, ez egy lassú folyamat, de minél többet vagy ilyen szituációban, annál jobb és könnyebb lesz idôvel. :)
Gyakorlás és gyakorlás és gyakorlás.
Keresd az olyan helyzeteket ahol kilépsz a komfort zónádból.
Én pl elkezdtem tanítani heti 2 órában, és már 4 hét után teljesen megváltozott az előadás módom.
Ha lehetőség van önként jelentkezni valamire jelentkezz bármi is az(nyílván olyan dolgokra amiket utálsz ne, de minden másra)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!