Miért nem képes a matektanárom normálisan tanítani a matekot?
Középiskolába járok, általános iskolában még viszonylag jó voltam matekból, de most nem nagyon megy már, dolgozatok általában 2-esre vagy 3asra sikerülnek, órán is van egy csomó feladat, amit nem tudok megcsinálni. A tanár nem magyaráz el semmit normálisan, csak elvárja hogy egyből tudjunk mindent, és felad néha olyan házifeladatokat, amiket még soha nem is láttunk, aztán meg hülyének nevezi az osztályt, meg lustának, ha nem tudjuk megcsinálni.
Miért nem képes elmagyarázni jól a dolgokat, meg állandó türelmetlenkedés helyett jól begyakoroltatni mindent, hogy majd a matek érettségin esetleg menjünk is valamire?
Hogyan érettségizzek majd jól ilyen tanár mellett?
A mi időnkben még lehetett kérdezni a matekórán. Egyszerűen föltetted a kezed, és elmondtad, hogy nem érted, hogyan lett az egyenletrendezés során 2b a b+b. És ha nem ilyen primitívet kérdeztél, akkor senki nem röhögött, hanem a többség örült, hogy valaki helyette kinyitotta a száját, és most ő is meg fogja tudni amit nem értett. Lehet, hogy ez a tanár is magyarázna, ha szólnátok, hol veszítitek el a fonalat.
A másik gond az, hogy gimnáziumban a megtanított anyag egyszerű visszaadása tényleg legfeljebb 3-ast, esetleg 4-est ér. Tehát ha a begyakorolt típuspéldákat vagy csak képes megoldani, nem fogsz jobb jegyet kapni. A dolgozatok utolsó egy-két feladatához valami saját ötlet is kell. Ha ilyened is van, akkor lehetsz ötös.
Ha viszont a tanárod tényleg egy pedagógiai antitalentum, aki képtelen a diákok gondolatmenetébe helyezkedve onnan kezdeni a magyarázatot ahol ők tartanak, akkor szükséged lesz egy jó tankönyvre, amiben sok részletesen kidolgozott feladatot találsz. Ilyen például a Mozaik kiadó Sokszínű matematika tankönyvcsaládja. (Legjobban teszed, ha most megveszed négy évre előre, mert ki tudja jövőre mit lehet majd kapni.) A kidolgozott feladatot lépésről lépésre tanulmányozd végig. Minden fogalmat, tételt amire hivatkoznak ellenőrizz, hogy érted és tudod-e. Ezután próbáld meg önállóan megoldani az adott példát. Ha ment, pár nap múlva csináld meg még egyszer, de most már ne nézd át előre a tankönyvi megoldást. Ha a könyvi példákkal már jól boldogulsz, oldd meg a kitűzött feladatokat is. Ezután már a példatárban is fel fogod ismerni, melyik kaptafára húzható rá az adott feladat. Az önálló ötletet igénylő esetekre semennyi gyakorlás nem ad garanciát, de azért javulnak az esélyeid, ha a témakör szokásos feladattípusait jól begyakoroltad.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!