Tényleg lehet tanár valaki pedagógus végzettség nélkül?
Idézek egy részletet magyarázattal:
Magyarországon a tanári képesítésekre vonatkozó szabályozásokat a **Nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény** tartalmazza. Az alábbiakban idézek néhány releváns részt:
1. **Tanári képesítés**:
- A törvény 3. melléklete meghatározza, hogy a köznevelési intézményekben (általános iskola, középiskola) tanító pedagógusoknak rendelkezniük kell a megfelelő pedagógiai képesítéssel. Az általános iskolai és középiskolai tanároknak általában egyetemi diplomával és tanári képesítéssel kell rendelkezniük.
2. **Kivételes esetek**:
- A törvény azonban lehetőséget ad arra, hogy bizonyos esetekben, ha nincs elegendő szakképzett tanár, ideiglenesen foglalkoztassanak olyan személyeket, akik nem rendelkeznek teljes körű tanári képesítéssel, de megfelelő szakképesítéssel igen. Ez a rendelkezés azonban szigorú feltételekhez kötött, és nem tekinthető hosszú távú megoldásnak.
3. **Szakmai gyakorlat és felnőttképzés**:
- Felsőoktatásban és felnőttképzésben a törvény rugalmasabb lehet. Itt a gyakorlati szakértelem és tapasztalat kiemelt jelentőséggel bírhat, és lehetőség van arra, hogy a tanári képesítéssel nem rendelkező, de nagy tapasztalattal bíró szakemberek is oktassanak.
Pontos szövegrészeket és paragrafusokat a törvényből kellene megkeresni, de ezek a fő irányelvek. A teljes szöveget a Magyarország hivatalos jogszabálytárában találod meg.
De tessék ez is itt van:
Az alábbiakban idézem a releváns részeket a **Nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvényből**, amely meghatározza a tanári képesítés követelményeit.
1. **3. § 16. pontja**:
- „Pedagógus: az a személy, aki a pedagógus-munkakör betöltéséhez szükséges felsőfokú végzettséggel és szakképzettséggel rendelkezik.”
2. **62. § (1) bekezdése**:
- „Pedagógus-munkakör a köznevelési intézményben olyan személy által tölthető be, aki rendelkezik a nemzeti felsőoktatásról szóló törvényben meghatározott felsőfokú végzettséggel és szakképzettséggel.”
3. **62. § (2) bekezdése**:
- „A pedagógus-munkakör betöltésére jogosító szakképzettséget tanulmányi területenként a Kormány rendeletben határozza meg.”
A fenti törvényhelyek egyértelműen kimondják, hogy a pedagógus-munkakör betöltéséhez felsőfokú végzettség és szakképzettség szükséges. Ez alól kivételek általában nem lehetségesek, különösen köznevelési intézményekben.
A kivételekre vonatkozó szabályok:
4. **64. § (1) bekezdése**:
- „Ha a köznevelési intézményben nincs megfelelő végzettségű pedagógus, a nevelőtestület – az intézményvezető kezdeményezésére – határozott időre, de legfeljebb egy nevelési évre engedélyezheti olyan személy alkalmazását, aki a megfelelő végzettséggel és szakképzettséggel nem rendelkezik, de szakmai tapasztalata, eddigi munkássága alapján alkalmas a feladat ellátására.”
Ez a kivétel lehetőséget ad arra, hogy ha nincs megfelelő végzettségű pedagógus, akkor ideiglenesen alkalmazzanak olyan személyt, aki nem rendelkezik a szükséges tanári képesítéssel, de szakmai tapasztalattal igen. Ez azonban csak határozott időre és csak abban az esetben lehetséges, ha a megfelelő végzettségű pedagógus nem áll rendelkezésre.
Ezek a törvények határozzák meg a tanári képesítés szükségességét és a kivételek alkalmazásának lehetőségeit a magyar köznevelésben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!