Megteheti a tanár,hogy felszereléshiány miatt szaktanári ad?
Véleményem szerint erre az órai munka 1-es szolgál.
Jól lehet, én túl komolyan veszem a tanári hivatást, de számomra ez inkább annak az esete. Persze ismerni kellene a körülményeket is...
Mivel nincsenek előírt szabályok, a tanár kénytelen kitalálni azokat.
Ha órai munka 1-est adna, akkor az lenne a baj valakinek.
Ő lényegében rendes volt, hogy csak szaktanárit ad. Az más kérdés, hogy osztályfőnököd ilyen feltételt szabott a kirándulásnak.
Megoldás:
Beszéld meg a rajztanárral, hogy nem lehetne-e inkább órai munka 1-est kapni a szaktanári helyett, és mondd el azt is, miért kérdezed ezt.
Meg fogja érteni, és fog adni egy 1-est, hiszen az nagyobb büntetés.
Az iskolai házirend szabályozza, hogy miért mit kaphatsz. Nézd meg a suli honlapján, ott kell, hogy legyen az iskolai dokumentumok között.
Nálunk ez van a házirendben:
"Az a tanuló, aki a tanulói jogviszonnyal kapcsolatos kötelességeit szándékosan, vagy
gondatlanul megszegi:
- enyhébb esetben fegyelmező intézkedésben,
- súlyosabb esetben fegyelmi büntetésben részesül.
Elmarasztalás jár:
- tanulmányi munka elhanyagolásáért.."
Szóval, ha ő kért felszerelést és te elhanyagolod a tanulmányi munkádat és nem viszel ecsetet és nem tudsz ezért dolgozni, akkor adhat szaktanárit.
Ha drága az ecset és ez probléma, akkor az ofődnek jelezd ezt és ő majd jelzi a szaktanárnak.
Felszerelés nélkül egyébként nem lehet tanítani, rajzot sem.
Üdv
Egy rajztanár
1. válaszadóhoz: járt érte mondjuk 3 beírás az év során és ha összejött, utána intő, arra is emlékszem.
Volt még olyan hogy füzet-hiány: órai egyes.
Tehát kérdező te vagy a gyerek és ennyire odafigyelsz a szüleid költségvetésére?
Nem volt már múltkor egy kamu turbó anyuka akinek a gyerekét nem engedték el farsangozni valami beírás miatt?
Igen, beírhat, de nem intőt. #6 ki is fejtette, hogy miért. Tévedés, hogy szaktanárit csak magaviseleti problémák miatt lehet adni. (Bár azon is el lehet filózni, hogy mennyire a magaviselet témaköre, ha valaki szándékosan szabotálja az órai munkát?)
Viszont a fokozatokat be kell tartani. Szóbeli szaktanári figyelmeztetés, írásbeli szaktanári figyelmeztetés, írásbeli szaktanári intő, osztályfőnöki figyelmeztető és intő, igazgatói figyelmeztető, intő, és megrovás, tantestületi figyelmeztető, intő, és megrovás. (Sok helyen osztályfőnöki megrovás is létezik.) Természetesen nem kötelező ezt lépésenként bejárni, súlyosabb vétségért egyből adható magasabb szintű elmarasztalás is, illetve indokolt esetben fegyelmi eljárás is indítható. Szóval ha matekórán beleállítod a körzőt a padtársadba, akkor nyilván nem csak egy szóbeli figyelmeztetést fogsz kapni, hanem minimum intőt, de akár fegyelmiben is részesülhetsz.
Az viszont eről túlkapás, hogy EGYSZERI felszereléshiány miatt intőt adjon. Ezért legfeljebb figyelmeztetőt illik adni. Ha mondjuk többször is előfordul, akkor már adható érte intő.
Persze, a konkrétumokat az adott iskola házirendje szabályozhatja, és néhol akár elég vad és ésszerűtlen dolgok is előfordulhatnak. (Ezért illene tudni, hogy mit ír elő a házirend.) Tudok olyanról ("elit gimi"), ahol azért is intő járt, ha nem úgy sminkeltél, ahogy az az iskolavezetésnek tetszik. Jó, nyilván nem így volt leírva ("a tanuló köteles tartózkodni az extrém és kirívó megjelenéstől"), de a gyakorlatban ez úgy működött, hogy ha az iskolavezetésnek tetszett, akkor egyetlen szót nem szóltak. Volt, akit egy rózsaszín tincsért szabályosan meghurcoltak, mást meg a rikító vörösért, miközben úgy sminkelt és öltözködött, mint egy rossz r*bi, semmit nem szóltak. De ez egy másik kérdéskör.
#8: Hivatalosan ilyet már nem lehet tenni. Alapelv - ha jól tudom, az oktatási törvény is kimondja -, hogy érdemjegyet nem lehet büntetésből adni.
Ami pedig az ecset-kérdést illeti: bizony a tanulás kiadásokkal jár. Maga az oktastás ingyenes, de a felszerelésről mindenki köteles saját maga gondoskodni. Nem mondom, hogy ez így teljesen rendben van, de ez soha nem volt érv a felszereléshiányra. Év elején minden tanár köteles közreadni, hogy milyen eszközökre van szükség a tanuláshoz. (Ha mondjuk év közben állt elő ezzel, akkor ez tényleg megtámadható, kivéve, ha kérésre ő, vagy az iskola tudja biztosítani az előírt eszközöket.) Ezt általában a legelső órán osztják ki a tanárok, és a szülvel alá is kell irattatni.
Egyébként milyen ecsetről van szó? Művészeti iskola? (Csak mert egy sima gimiben nem szoktak ilyen előírások lenni. Legyen egy ecseted, aztán rendben van.) Ha pedig tényleg anyagilag megterhelő, akkor lehet a megfelelő helyeken segélyhez folyamodni. Sok iskolának van alapítványa, oda is lehet fordulni segítségért, vagy az igazgatóhoz, vagy a fenntartóhoz, vagy a lakóhelyed önkormányzatához.
Csak egy mellékes kérdés: az ecset drágább még a kirándulás költségénél is?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!