Középiskolában miért erőltetik a tanárok is, hogy mindenképpen egyetemre kell menni, meg hogy az viszi sokra aki tanul?
Ők maguk tudhatnák a legjobban, hogy ez nem igaz, hisz egy tanár is kap 140-et. Én is azt hittem, hogy ha elmegyek egyetemre akkor király életem lesz, nem lesznek anyagi gondjaim. De a valóság az, hogy ma már értéktelen a diploma, mert mindenki egyetemre akar menni és már mindenkinek van diplomája, olyan lett, mint az érettségi. Manapság egy szakmával sokkal többre lehet menni. Volt egy tök jó tanuló csaj, aki diplomát szerzett, most a benzinkúton pénztáros... Egy gyerek meg kibukott a suliból, elment szakiskolába asztalosnak, ő meg viszi haza a félmilliókat.
Én is de megbántam, hogy egyetemre mentem, mentem volna inkább el egy szakmunkásképzőbe 8. után.
"Az ilyen szakokon nem a nyelvet tanítják, max a szókincsedet fejlesztik, ami a nyelvtudást illeti; inkább arra mennek rá, hogy ismerd az adott terület (ahol beszélik a nyelvet) történelmét, földrajzát, irodalmát, nyelvészetét, tudj fordítani az adott nyelvre vagy a nyelvről magyarra tudj fordítani, stb."
De ennek a gyakorlati életben mi haszna van, hogy átfogóan ismered mondjuk Spanyolország kultúráját?
Ez a baj az egyetemekkel, lehet hogy sokmindent megtanítanak és művelt leszel, de a tudással amit megkapsz, a gyakorlati életben nem tudsz mit kezdeni.
Elmegy valaki pl egy gazdasági szakra, szerez egy diplomát és a munkahelyén valami aktatologató munkát fog végezni amit igazából egy érettségizett is meg tudna csinálni.
Cervantes jó példa arra, hogy igazam van. Ugyanis véletlenül spanyol szak nélkül is el tudtam olvasni a Don Quijote-t... nem is értem hogy történhetett... Sőt ami még szörnyűbb ismerek olyan figurákat is mint Rodrigo Diaz de Vivar, azaz El Cid, ismerem a rekonkvisztát, tudom, hogy miután sikerült kiűzni a mórokat a széttagolt spanyol területeken Aragónia és Kasztília jutott vezető szerephez, majd ezek Aragóniai Ferdinándék vezetésével megszilárdítottak a hatalmat az egész ibériai félszigeten, egyedül a portugálok maradtak félig-meddig függetlenek, sőt azt is tudom, hogy ugyanekkor tudott spanyol hajókkal tengeri kirándulást szervezni egy amúgy olasz hajós, aki aztán véletlenül felfedezte amerikát, amiről azt hitte hogy India. Sőt hallottam Szép Fülöpről is, hallottam a spanyol armadáról is, tudom hogy jutott csőd szélére a világ legnagyobb vagyonára szert tevő Spanyol királyság. Tudom melyik területek lettek spanyol gyarmatok, sőt a gyarmatok felszabadulása és Simon Bolivar, azaz az El Libertador neve sem ismeretlen történet számomra, de ugorhatunk az időben a huszadik századra is, ismerem például Francisco Franco tábornokot és a fasiszta rendszerét is. Hogy miért?? Mert olvasok. Csak arra akarok utalni, hogy a tájékozottsághoz nem kell spanyol szak. Minek költsek én több százezer forintot olyasmire, amit ingyen elolvashatok a neten. Sőt sok tanszék még a kurzusok tematikáját vagy a kollokviumi tételsorát is felteszi a netre, bárki eléri, aztán elég a címeket elolvasni, majd ahhoz a könyveket, otthon maga bárki ki tudja dolgozni a tételeket. Aztán megtanulja és jéé megismert egy kultúrát. Mi szükség ehhez bejárni egyetemre?? Meg egyáltalán mire jó az, hogy Pistikének van egy papírja arról, hogy ismeri a spanyol irodalmat meg a történelmet, ha egyébként az életben nem fogja azt használni, még akkor sem ha mondjuk egy középiskolában spanyolt tanít. 15 év aztán már azt sem tudja melyik században élt Cervantes. És veszít ezzel bármit is? Nem.
A média szakkal kapcsolatban meg ne viccelj, volt 5 féle filózófia kurzus a szakon, amiken nem csináltunk konkrétan semmit, a tanár maga mondta meg hogy minek vagyunk itt ennyien, semmi értelme a filozófiának, de volt olyan gyakorlati foglalkozis is amin meg lehetett tanulni borozni a tanárral. A szakmai gyakorlat is egy nagy vicc volt. De volt egy csomó kurzus amire a tanár b sem jtt, a vizsgákon meg még a hülye is átment, a legjobb maga az államvizsga volt a 8 tétellel :DDD Röhej. Meg a komédiás szakdogák, el lehetett olvasni őket, vagyis el lehet most is, mert amit megvédtek az elérhető, na azok között is röhejes mik vannak, van egy srác, aki 20 oldalas szakdogával lediplomázott, 20 oldal a hivatkozásokkal meg a bevezetővel együtt, és akkor a témája migráció a kormánymédia és az ellenzéki média alapján. És akkor leírja a csávó, hogy a kormány médiában veszélyesnek nevezik a migárciót az ellenzéki meg menekülteknek, húha micsoda újdonságok, és ez egy diplomamunka, na ni vicceljünk már.... És akkor a szabad bölcsészeknek meg ennél is lazább volt. Egyik haverom meg az anglisztikát hagyta ott 2 félév után, mert semmi újat nem tudott tanulni, mert már magától jobban megtanult angolul otthon... Fúú annyi példát tudnék mondani.
Ja igen és nyelvtankönyveket sem fog senki írni sima bsc diplomával az tuti. A legtöbb bsc diploma önmagában nagyjából annyit ér, mint egy érettségi. Ennek ellenére tízezrével vannak az országban a bölcsész végzettségű emberek. Hogy miért? Hát azért amiért én is jelentkeztem anno komédiára, mert nem tudtam mit akarok, kellett három év alibi, bulizás, szórakozás. Aztán megkomolyodva elvégeztem egy értelmes szakot, aminek van jövője.
Mindenkinek ezt ajánlom. És nem, nem azért mert haragszom a bölcsész szakra. Sőt életem három legkellemesebb, leglazább éve volt, és ha tehetném újra jelentkeznék és újra elbuliznék három évet, de ha valakinek erre nincs ideje és pénze az ne jelentkezzen ilyen szakra, mert nem érdemes. ennyi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!