Kezdőoldal » Emberek » Tanárok, iskolatársak » Mi az a csorda szellem?

Mi az a csorda szellem?

Figyelt kérdés
2019. nov. 18. 11:58
 1/8 anonim ***** válasza:
84%
Az, ha egy csoport értékeit, érdekeit, gondolkozás módját stb. követed.
2019. nov. 18. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

A csorda szellem az, amikor egy csomó halott szarvasmarha szelleme visszatér.


A csordaszellem az, amikor az emberek hajlamosak a többség véleményét magukénak vallani és az általuk produkált viselkedést felvenni, azért, hogy nagyobb biztonságban érezzék magukat és elkerüljék az összetűzéseket.


És mindezt egyetlen Google kereséssel is megtudhattad volna.

2019. nov. 18. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Meton ***** válasza:
73%
A csorda nem gondolkodik, csak megy az első marha után. Például ha a szurkoló táborból egy elkezd randalírozni, akkor az összes többi követi. A cselekvés láncreakció szerűen átragad mindenkire. Nincs ebben semmiféle gondolkodás.
2019. nov. 19. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Amikor egy "vezér" állat (kos, bika, farkas, elefánt ...), vagy ember (politikus, családfő, főnök...) jelez a többi felé, azok pedig (vakon) követik.
2019. nov. 20. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Tömegszintű befolyásolhatóság.
2019. nov. 21. 04:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Meton ***** válasza:
100%
Szerintem az, hogy egy vezető utasításokat osztogat, az a lehető legmesszebb áll a csordaszellemtől. A csordaszellem lényege pont az, hogy nincs semmiféle vezetés, a tömeg csak megy a maga útján. Például ha azt látod, hogy a tömeg gyújtogat és te csatlakozol a gyújtogatókhoz, na az csordaszellem. Mert a csorda megvéd, legalábbis mindenki ezt hiszi.
2019. nov. 21. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Az ember alapvetően társas lény. Csoportban él, erre is szocializálódik, így többszörös tudat alatti folyamatról van szó, amikor egy adott (általában hirtelen, váratlan) döntési helyzetben a többiek döntését követi. Pl. úttesten való áthaladáskor ha egy ismeretlenekből álló csoport összegyűlik és egyik ember váratlanul megindul, páran nem mérlegelnek, hanem rögtön megindulnak a másik után. Minél többen indulnak meg, annál nagyobb a kényszer a még hezitálókban, illetve az egyéb mérlegelési szempontok egyre inkább háttérbe szorulnak.

Biztos mindenki járt úgy, hogy nem értékelte még elég biztonságosnak a feltételeket, de a többiek mintha húzták volna magukkal, a végén minden ellenérzést félretéve megindult.

A dolognak nemcsak ösztönös, hanem logikus magyarázata is van: Egy csoportnak nagyobb valószínűséggel adnak elsőbbséget, mint autonóm cselekvő egyedeknek.


Az őskorban egy csoport életben maradási esélye is sokkal nagyobb volt. Egyrészt megzavarta a sokaság a külső támadót, másrészt az egyedek egységes fellépése hatékonyabbá tette a védekezést.


Tágabb értelemben pl. a tüntetések, forradalmak, háborúk során kifejtett cselekvésminták is ezt az alap ösztönt követik.


Tovább tágítva az értelmezést, tudatos magas szintű gondolkodásban is megvan a megfelelője ennek az ösztönnek, amikor emberi csoportok adott érdekek mentén összezárnak pl. iskolában érdekcsoportok alakulnak ki, társadalmi csoportok klikkesednek, "egy a kútba ugrik, a többi meg utána" - helyzetek, vagy pl. politikai pártok, érdekszövetségek működése, stb.


Vagy pl. maga az iskola alapelve is benne van: A csoportos oktatás hatékonysága általában jobb, mint az egyedi - főként a csorda és a versenyszellem miatt. Nyilván vannak mindenben kivételek, speciális esetek, de zömében ez a helyzet. Valahol a háttérben meghozott sok kis apró döntésnél ezekben is ott munkál a fenti ösztön...

2019. nov. 23. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 SZtálinvárosi válasza:
Voltak ezzel kapcsolatban kísérletek. Lásd Stanfordi börtönkisérlet. Film is készült róla.
2019. nov. 23. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!