Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Ti hogyan nem szúrnátok el?...

Ti hogyan nem szúrnátok el? Kíváncsi vagyok?

Figyelt kérdés

A kérdés inkább arra irányul, mit tennétek?


Alaphelyzet: frissen érettségizett 18 évesként kiköp titeket az oktatási rendszer. Meg van az esélyetek arra, hogy egy középszerű szakra bekerüljetek akár egy jobb egyetemre is. De megérné?


A.) Maradtok az országban és elvégzitek az egyetemet, majd szenvedtek azzal hogy kellő gyakorlati év nélkül bárhova is felvegyenek szánalmas fizetésért indulva a nulláról mert a suli mellett csak havi 60 ezres diákmelót tudtál vállalni plusz a szereztél megszerezted a felnőttkor legelső nyakláncát, a diákhitelt amit gyöngyszemenként egyesével törleszthetsz le éveken át.


B.) Kimentek Au pairként egy fejlett nyugati országba, először részmunkaidős állást majd szépen lassan levetkőzve a fogadó családot teljes állást vállaltok? Viszont mivel gimnáziumot végeztetek így nincs semmilyen végzettségetek, így bizonyára kénytelenek lesztek lentről kezdeni. Majd kint elvégezni egy tanfolyamot/ szakmát.


Nyelvtudással persze. (C1 angol, C1 német, B2 francia)


Oh és kifejezetten szegény családi háttérrel, szóval akár minimális anyagi támogatás is kilőve. Így külföldi egyetem sem jöhet szóba, akár állná az EU a tandíjat (már csak a lakhatási költségek miatt sem.)


18/L



2019. jún. 7. 03:19
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Amikor végeztem a gimivel, akkor jöttem rá, hogy felesleges volt és jobban jártam volna egy szakmával. Fogalmam sem volt, hogy mihez kezdjek, ezért elmentem egy OKJ-ra. Érdekelt a dolog, de tisztában voltam vele, hogy a sima OKJ-s papírral szakmán belül sosem keresnék sokat.

Szóval, úgy döntöttem, hogy megyek egyetemre. Szegényként. Életem legnagyobb hibája volt...

A tananyag nagy része használhatatlan és felesleges. A tanári kar fele felkészületlen és ráadásul rosszindulatú is. Aki pénzes, az a szakomon fizette a házikat, így sokkal több szabadideje lett, amivel könnyebben átment a vizsgákon. Sőt, jó pár vizsgát és zh-t elcsaltak, elég profi módszerekkel. Közben a hozzám hasonló anyagi hátterű emberek közül egyre többen morzsolódtak le, mert nem bírták fizetni mondjuk az albérletet. (A koliba kerülés is vicc volt. Hökösök és haverjaik simán bekerültek, akár milliomos családból is. Sok jó anyagi helyzetű, több gyerekes családnál 1 házba voltak bejelentve a gyerekek, így ők is könnyen bekerültek, akármilyen jól is álltak anyagilag.)

Most itt vagyok egyetem végén, elvileg hiányszakmával, de valahogy nem kapkodnak utánam. Ha végzek, akkor elég szívás lesz a saját lakás, mivel az albérletárak is elszálltak.


Az egyetem szép és jó dolog, de csak akkor ajánlom, ha tényleg elszánt vagy és hajlandó vagy lemondani rengeteg dologról. Vannak ismerőseim, akik hozzám hasonló anyagi helyzettel mentek az ország több helyén egyetemre. Sorban lemorzsolódtak vagy rájöttek, hogy jobban járnak külfölddel vagy csak simán munkával.


És a külföld. Az ismerőseim, akik kimentek, mind jobban jártak. Pár év után már össze-vissza utazgattak más országokba. Ahova mentek ország, mind sok tapasztalatot gyűjtöttek. Mindegyikük nyugodtabb légkörről beszél.


Ha rám hallgatsz, akkor azonnal kimész külföldre. Ha nem jönnek össze a számításaid, akkor minden hátrány nélkül 1-2 év után is akár simán hazajöhetsz. Ha elmész egyetemre, amit 1-2 év után hagysz ott, akkor azért már ki kell fizetned az elhasznált féléveket vagy le kell dolgoznod hazai munkahelyen.

2019. jún. 7. 04:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
100%

Én is olyan egyetemi szakra kerültem be, ami elvan bagatellizálva, itt is nagyban ment a szélhámoskodás, és még csak nem is kellettek profi módszerek. Kihagytam egy évet és most amikor visszajöttem kifogtam egy oktatót aki indokolatlanul keménykedik az egyik vizsgán, lassan ott tartok, hogy kibukok nem sokkal a vége előtt, ami nagy pénz és idő kidobás lenne.


Lehet vannak normálisabb/igazságosabb szakok is még ha nem is ad használható tudást lehet megéri elvégezni a papír miatt, de én nagyon befürödtem és kiábrándult vagyok.


A külföldi munkának is vannak buktatói, a szakképzet és nyelvet beszélő munkaerőt jobban értékelik, szóval legyen valami papírod. Én is inkább már mennék külföldre, sok középiskolás osztálytársamnak a külföldi vendéglátóiparban jó dolga van.

2019. jún. 7. 05:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Az én véleményem az, hogy tanulj amíg lehet, amíg megteheted, élj a lehetőséggel, hogy bekerülhetsz egy jobb egyetemre. Akármilyen kecsegtető a most jónak tűnő állás, ha egyetem után nem jön be az élet, még mindig elmehetsz külföldre olyan állásba amit most szeretnél.
2019. jún. 7. 06:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Egyetem. Sok jó meló van, ahol követelmény a felsőfokú végzettség ami nem feltétlenül kell, hogy szakirányú legyen. Utána még mindig kimehetsz külföldre.
2019. jún. 7. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
50%
Az nem játszik hogy ösztöndíjas egyetem, majd kimész?
2019. jún. 7. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
50%

Mert hiába mennél ki au pair-ként, honnan lenne pénzed ott lakni? Külföldön végzettség nélkül ugyan olyan rossz. Lehet többet fogsz keresni, de ha ott is akarsz maradji akkor az drágább lesz mint itthon


Én azt javaslom, menj külfölre tovb tanulni, ha van m³g olyan ösztöndíj amit el tudsz csípnk. Okos lánynak tűnsz, tanulhatsz tolmácsnak is, vagy aminek akarsz. Ha hacsak nem fedezel fel valamit, mimt pl a kerekes bőrönd, nem hinném, hogy jobban fogsz élni.

2019. jún. 7. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
46%

Ha tudsz németül (és tudsz főzni :) ), költözz ki hozzám, munkát mindig találni.

A franciával mondjuk nem tudom, mire mész, de szerintem kitalálunk arra is valamit :D

2019. jún. 7. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat, tetszettek az érvelések. Mindenkinek meg van a maga igaza, amit az élettapasztalataiból vont le. Viszont úgy nézem csakúgy, ahogy én sem, sajnos egyikünk sem élte meg, így lát bele mindkét oldalba átfogóan. Plusz így végül kijött egy fele-fele arány eredményként :D


Oké csavarjunk egyet:


C.) Elvégzek itthon egy olyan szakot, ami keresett külföldön. (Pl mérnök, orvos, ápoló) majd ahelyett hogy szánalmasan alacsony bérekért maradnék itthon, amit kezdőfizetésnek csúfolnak, eljövök ki. Valószínűleg így inkább figyelembe veszik a diplomámat, mintha egy töri-magyar vagy szociológia szakon végeztem volna. Természetesen a legkisebb szándékomban sem áll az állami támogatás miatt itt ledolgozni az egyetem éveit. Egy ápolóit játszi könnyedséggel ki tudnék később fizetni. Egy orvosinak a magas 1,2 millió/féléves költsége miatt valószínűleg szívnék. Plusz stresszes, újra kéne érettségiznem hozzá, 6 év stb.

2019. jún. 7. 14:21
 9/12 anonim ***** válasza:

Nem piacképes egyetemi szakot tök felesleges elvégezni, nincs értelme, idő és pénz kidobás.


Piacképes egyetemi szak itthon nagyon jó, külföldön nem tudom. Nem tudom, hogy magyar villanymérnök, programinfo diplomával mire megyek pl. Angliában. Egyedül talán az orvosival lehet jól érvényesülni külföldön.


Akkor már inkább egy piacképes okj szakma és nyelvtudás.


Nem tudom, hogy gimnáziumi végzettségel mire mész kint.

2019. jún. 9. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Tolmács még mindig lehetsz, mivel 4 nyelbet is beszélsz.

A tolnácsban az a jó, hogy bárhol tud érvényesülni.

2019. jún. 9. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!