Ti bármit megcsinálnátok, amit a főnökötök kér tőletek?
Nemrég láttam egy orosz filmet. Ott a mentősök parancsnoka megtiltotta a beosztottjainak, hogy megmentsék egy kislány életet, nehogy a kezük között haljon meg, mert az rosszul nézne ki a statisztikákban. De az egyikük megcsinálta, megmentette a kislányt és persze fel is függesztették utána.
Hasonló helyzetben ti mit csinálnátok? Az “el kell tartanom a családomat” elegendő indok?
A sztorit nem értem.
Na visszatérve a kérdésre természetesen nem.
példa:
Nemrég karbantartóként dologztam.
Na és volt egy feladat, fel kellett volna menni elég magasra, valamit szerelni.
Na és a cég ahol kint voltunk a helyszínen, azt találta ki hogy egy targoncára, ami elég magasra fel tudja emelni a villát, na arra rákötöznek egy kosarat, abba kellene beszállni, és úgy szerelni, több méter magasan.
Na ha lett volna egy munkavédelmi ellenőrzés, kb. mindenki börtönbe kerül, kábé a csillagba, olyan szinten nézett ki a dolog.
Mondtam is hogy rúgjanak ki, de én fel nem megyek, azt egyik kollégám felment, elkezdte a melót, de jött valaki attól a cégtől és leállították a dolgot.
És te az egészségügyben dolgozol, hogy ezt állítod, hogy ez történik?
Én ott dolgozom, és végignézem nap mint nap, hogy hogy kezelnek drága gyógyszerekkel (egy havi adag több mint 1 millió forint) olyan betegeket, akikben a 6. daganat jön elő, és már minden szervük érintett az áttétektől, és öt éves túlélési esélyük egyenlő a nullával.
Amit csinálsz, az egy rosszhiszemű alaptalan rágalmazás. Aki az egészségügyben dolgozik, az azért van ott, hogy segítsen. És ezt kapja az arcába, mikor hazajön a munkából. Én az ilyenek miatt gondolkozom azon, hogy felmondjak, mint amilyen te vagy. Akkor téged ki fog megmenteni, ha bajod lesz...?
Bocsánat, ez csak egy példa volt. Egy volt nővér mesélte nekem. Igaz, ő folyton panaszkodik mindenen.
Amúgy az egészségügy is csak egy példa, bármilyen munkakörre érvényes a kérdés. Semmiképp nem az egészségügyi dolgozókat akartam bántani. Inkább a rendszert. Vegignézünk egy csomó igazságtalanságot, és sokan nem teszünk ellenük semmit. Magamat is beleértve.
Ezt találtam a témáról:
3-as: Te minden bizonnyal egy lelkiismeretes, hivatástudattal rendelkező egészségügyi dolgozó vagy, ne vedd magadra. :)
Én továbbra is azt mondom, hogy azt látom napi szinten, hogy mindenki megkap mindent ártól függetlenül, onkológiai gyógyszert is, implantátumot is (pl. térdbe, csípőbe, stb., ezek is nagyon drágák szintén millió forintos tétel egy darab), és minden mást is, életkortól, és attól függetlenül is, hogy meddig él még az adott beteg. Ha valaki jó állapotú, és kibírja, azt hetven fölött is műtik, és ráköltik a több milliós tételeket.
Megmondom, miért is logikus, hogy mindenki mindent megkapjon:
1, Egy orvos se akarja kockáztatni, hogy miatta meghal egy beteg, amiért őt eltilthatják a foglalkozásától. Ha valakit eltiltanak a foglalkozásától, akkor nem tud miből élni, mert ugye ahhoz értett, és annyi. Tehát az orvosoknak érdeke, hogy a páciens meggyógyuljon.
2, Ami az egészségügyben elmegy, az nem direktben az adott orvos vagy a kórházigazgató pénze. Minden egyes alkalommal, amikor egy kórház nehéz helyzetbe kerül anyagilag, akkor a kormány "konszolidálja" a kórházat, azaz kifizeti az adósságokat, pont azért, hogy a betegek továbbra is mindent megkaphassanak, mert senki nem akarja a felelősséget elvinni azért, hogy valaki miatta hal meg.
3, A cikkben, amit linkeltél, ez a mondat szerepel: "A kiválasztás során kizárólag a hatóanyagokat és az árukat hasonlítanák össze, figyelmen kívül hagyva a mellékhatásokat, a tolerálhatóságot, az életminőségre gyakorolt hatást." Ez nem igaz. Versenyeztetik őket árban, mert különben a gyógyszercégek akármennyi pénzt elkérnének egy gyógyszerért nyilván, de minden gyógyszer, ami alkalmazva van, az aktuális kutatások szerint hatékony, és kevés mellékhatással jár. Az egészségbiztosító, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) szempontjából nem lenne jó döntés olyan gyógyszert javasolni, ami sok mellékhatással jár, mert akkor a mellékhatásokra a betegek újabb gyógyszereket szedhetnének, és ezeket ismét a NEAK azaz az állam fizethetné. Ez az államnak nem éri meg. Az államnak érdeke a gyógyszerek árát versenyeztetni, DE az is érdeke, hogy a lehető legjobb gyógyszereket szedjék az emberek, mert az a legolcsóbb, az állam számára, ha az emberek a lehető legjobb egészségi állapotban vannak. Ha az emberek egészségsek, sokat dolgoznak és sok adót fizetnek, és keveset kell az egészségügyi kezelésükre költeni, az államnak ez éri meg. Az államnak az lenne a legjobb, ha mindeki egészséges lenne.
4, Vannak olcsóbb és drágább gyógyszerek. De a több tízezer magyar orvosnak nem tudod megmondani, hogy melyiket írják fel, és hogy a drágákat ne írják, mert ez nem fog működni. Mindegyik orvos tudja, hogy az ő felelőssége is a beteg élete (a beteg felelőssége is, hogy betartsa az orvosi utasításokat!), és ő nem fog egy olcsóbb gyógyszert írni, ha azt nem tartja hatékonynak.
Szóval fontos, hogy az ember azt csinálja, amit a főnöke mondd, de az egészségügyben én nem tudok olyan "főnökről", aki arra bátorítana bárkit, hogy rossz egészségügyi ellátást adjon, mert ez a "főnöknek" sem az érdeke. Épp ellenkezőleg, mindenki arra van leszúrva (a nővérek a főnővér által, és az orvosok a főorvos által), ha nincs minden rendben... És minden munkahelyen ez a normális.
Ami a filmekben megy az ugyanúgy nem valóság, minthogy Superman fél kézzel megtart egy teljes vonatot mozdonyostul kocsistul együtt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!