Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » A felsőfokú végzettséggel...

A felsőfokú végzettséggel rendelkező kivándoroltak, akik alulfoglalkoztatottak külföldön, azok a megfelelő nyelvtudás hiánya miatt vannak ebben a helyzetben? Vagy ezért (lejjebb röviden)? Vagy miért

Figyelt kérdés

vagy gyorsan menniük kellett anyagi vagy egyéb okokból és remélik, hogy majd lesz jobb munkájuk?


és ha ott megtanulják megfelelően a nyelvet, pl pár hónap, év alatt akkor lehet jobb munkájuk?


vagy pl jogász, közgazdász, politológus, szociológus stb végzettségűek, akik a magyar egyetemen a magyar jogrendszert, gazdaságot, politikai rendszert, magyar társadalmat tanulták, pl Angliában vagy máshol nem vagy nehezen találnának végzettségükben munkát, nem?

vagy ha át tudják képezni magukat, pl londoni egyetemen elvégez egy közgazdász kurzust, képzést?

(ez esetben, akkor már jobb tanulni is máshová menni?)


de az orvosoknál, ápolóknál ez másképpen van, nem? olyan nincsen, hogy magyar test, mert az minden nép emberénél ugyanaz a test.

vagy hogyan van ez az egész?

vagy pl az informatika, biológusok, fizikusok, vegyészek (kémia), matematikusok, színészek, táncosok, stb ezen kevesek esetében is hasonló, mint az orvosoknál? (feltéve, hogy meg van a megfelelő nyelvtudás)


persze ne az én alternatíváimat vegyétek alapul, ezeket csak én írtam, hogy hátha ez az oka, de lehet más oka? kérdezem én

mi az oka az alulfoglalkoztatottságuknak?



2018. szept. 24. 15:35
 1/4 A kérdező kommentje:
* a megfelelő nyelvtudás hiányához még említeném, hogy a magyar képzésben a legtöbb szak esetén, pl jogász, biológia, gépészmérnök stb.., elegendő egy (alapképzés) vagy kettő (mesterképzés) középfokú nyelvvizsga a diploma megszerzéséhez (Felvi.hu)
2018. szept. 24. 15:49
 2/4 anonim ***** válasza:

Alapvetően arról van szó, hogy egy országban azokra a munkákra fogadját tárt karokkal a jelentkezőket, amelyeket helyiek nem kívánnak (vagy nem tudnak) elvégezni. Az olyan országokban, mint Anglia szerintem egyrészt gyarmatbirodalmi fennhéjázásnak és a jó szociális hálónak köszönhetően elsősorban a kékgalléros, általuk „alantasnak” ítélt munkákat végzőkből van hiány (mosogatótól a szakácson át a bolti eladóig), mert sokan inkább élnek szociális segélyből, mint hogy ezt végezzék.

A fehér galléros állásoknál azért alapból előnyben szokták részesíteni a helyi munkavállalót (ha az adott pozícióra van megfelelő).


Nyilván más helyzetben van például az, aki hazánkban egy nemzetközi cégnél dolgozik, és ők ajánlanak neki külföldön munkát, mert annyira jó szakembernek tartják, vagy megpályáz és elnyer itthonról egy állást, mint az, akinek diplomásként elege lesz abból, hogy itthon ügyintézőként tud csak elhelyezkedni kevés pénzért, és kimegy szerencsét próbálni (és mondjuk pincérként helyezkedik el, mert úgy is jobban keres ennél). Utóbbiaknak, ha megfelelő nyelvtudással bírnak, a munkaterülettől függ, hogy milyen gyorsan találnak állást a szakmájukban. Ismerek olyanokat, akiket kintről hívtak dolgozni, ők nyilván a végzettségüknek megefelelő pozícióban vannak az első perctől.


Jól látod egyébként, egy jogásznak stb. meg kell tanulnia a kinti rendszert (vagy találnia olyan helyet, ahol a tudása adekvát, mondjuk magyar cégekkel kereskednek), ilyet is ismerek, ő remek nyelvtudással is szinte pályakezdőnek számított odakint, de persze egyre feljebb került, ahogy beletanult az ottani dolgokba.

Az orvosokért általában két kézzel kapkodnak (ahogy írtad, ez pl. nemzetközi szakma), egy angol ismerősöm elmondta, hogy azért, mert az ő orvosaik közül sokan továbbállnak az USA-ba, ahol még jobban megbecsülik őket…

Az ápolókat szintén szívesen várják, és azt tudom, hogy Angliában nagyon elterjedt az is, hogy valaki (külföldi) képesítés nélkül ápol otthon időseket.

Az informatikus szintén nemzetközi szakma, nem gond elhelyezkedni benne. A művészek (grafikusok, zenészek pl.) helyzete is kicsit más, mert ahogy te is írtad, ezek sem nyelvhez kötött dolgok.


Szóval én úgy vélem, hogy lehet a megfelelő nyelvtudás hiánya is az ok (pl. a most középkorúaknál még nem volt kötelező a nyelvvizsga a legtöbb szakon, másrészt a nyelvvizsga sem jelenti azt, hogy valaki tud kommunikálni egy nyelven), de inkább arról lehet szó, hogy sok diplomás nem hívásra megy egy állásba, hanem menekül itthonról, és ezért azt dolgozik, amit tud (legalábbis eleinte).

2018. szept. 24. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Két azonos végzettséggel rendelkező mérnök ismerősöm közül az egyikük itthon az Audinál kezdett el dolgozni, majd 2 év múlva előléptették egy külföldi pozícióba, így most Németországban dolgozik. Ő viszonylag gazdag családból származik, így nem menekült külföldre, csak céljában állt bizonyos időn belül kiköltözni. Összes is jött neki, a szakmájában dolgozik.

A másik ismerősöm szegényebb családból származik, gyors meggazdagodás reményében amint megszerezte a diplomáját kiment Angliába. Természetesen szakmabeli munkát nem talált, hisz szinte 0 szakmai tapasztalattal ment ki, illetve azért az iskolában tanult angol sem olyan, mint amit kint beszélnek - az elsőként említett ismerősömnek volt ideje a németet 2 év alatt elsajátítani mélyebben, hisz folyamatos kapcsolatot tartott az anyavállalattal németül, illetve volt kiküldetéseken is. Na már most a másodikként említett ismerősöm kezdetben a Mekiben dolgozott, mint "háttérmunkás", jelenleg egy pizzériában konyhai kisegítő.


Szerintem nagyban függ attól a dolog, hogy mennyire beszéli valaki a nyelvet, illetve rendelkezik-e megfelelő szakmai tapasztattal.

2018. szept. 24. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

köszönöm az eddigi válaszokat

még érdekelnének válaszok, ha van aki írna

2018. szept. 27. 23:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!