Miért bunkó/flegma a legtöbb mérnök/programozó?
Nem szeretnék megbántani senkit, előre leszögezem. Nekem is vannak nagyon kedves, együttműködő, normális mérnökismerőseim, kollégáim.
De a többség annyira magasról beszél az emberekkel, olyan lekezelően, hogy már nekem kell rájuk szólni. Mikor valaki kérdez tőlük vagy mond nekik valamit, akkor is flegmán, vállvonogatva, kelletlenül válaszolnak, vagy random indoklás nélkül rávágják dolgokra (nem csak a szakmájukkal kapcsolatban), hogy "azegyszar". Az indoklás meg annyi, hogy "mert az"... Más szakmában is vannak ilyenek, de aránytalanul sok mérnöknél, programozónál tapasztaltam ezt... Ezt a tipikus "elegem van mindenkiből" viselkedést. Pedig aztán néha olyan hiányosságok vannak, hogy jobb lenne, ha megtanulnának csöndben maradni és nem hisztis kamasz módjára viselkedni, ha valaki normálisan beszél velük és még csak nem is a szakmájukról.
Az ilyen munkakörök szerintem túlságosan komplikáltak. Egy 40-50-es férfinak nem fogom elkezdeni magyarázni hogy miért jó ha 4 helyett 8 giga RAM van a gépben, mert úgyse értené. Meg először azt is el kellene magyarázni hogy egyáltalán mi az.
De persze van az a véglet is, amikor az érdeklődő nem is igazán érdeklődni akar, hanem mesélni a dolgairól. És ha te szakmailag mondasz valamit, hogy esetleg ő azt rosszul csinálja, akkor a reakció ugyanaz lesz az "érdeklődőtől" mint amit fent említettél. Majd az emberünk szépen lehordja az adott embert vagy céget ahol a szerény munkás dolgozik.
A két példa a tipikus tudatlan-tudálékos esetei.
Amúgy erre a viselkedésre az is magyarázó ok lehet, hogy egyszerűen kiégett az élete. Nem élvezi azt, és a frusztráltságát másokon vezeti le.
Akkor én jövök az egységsugaró felhasználót általánosítani:
F felhasználó P programozó
F: He, szerinted ez jó gép?
P: Annyiért ne vegyél laptopot, és főleg ne AMDs laptopot.
F: Hát de mé ne?
P: Mert sz*r.
F: Intel fanboy.
p: Az AMD processzorok a gyári adatok szerint magasabb hőtermeléssel rendelkeznek, és a független felhasználói tesztek szerint pedig alacsonyabb a teljesítmény-fogyasztás arány. A fogyasztás főbb szempontja itt nem az akkuidő, hanem a melegedés, a magasabb fogyasztás több hőt eredményez. Főleg az olcsó laptoknál, ahol az emberek akár 1-2 ezer forint különbség miatt másikat vesznek, ott az utolsó fillért is meg fogják spórolni, hogy az övék legyen a legolcsóbb. Normális tervezés pedig drága, így nagy hűtésigény és alacsony hűtésminőség miatt jobban melegszik a gép, alacsonyabb a teljesítmény, és korábbi elhasználódás van. Továbbá a modern operációs rendszereknek gyakorlatilag szükséges az SSD, és 8 gb memória, különben nagyon hamar be tudnak lassulni.
F: Pistike szerint nem így van
F: Intel fanboy
F: Beveszed amit azok hazudnak?
F: A medimakrt szakembere nem ezt mondta
F: Nekem ne hablatyolj ilyen maszlagokat
F: Én nem hiszem
F: Nem kiselőadást kértem
F: Én nem értek hozzá de...
2 nappal később
F: Csinálj má valamit a géppel mer nagyon lassú
F: Meleg a laptop ahhoz hogy ölbe vagyem
Persze, megértem azt, ha valaki kiakad a másik tudatlanságán. Én is ilyen vagyok néha a magam szakmájában, ahhoz, hogy valakinek kellő rálátása legyen az adott témára, nekem másfél órát legalább kellenr beszélnem, pedig ez csak társadalomtudomány, ami mindenkit kicsit testközelből érint. Totál megértem, ha valakinek elborul az agya az ilyen "awifitőlfagyleagépem" emberektől és a digitális analfabétáktól.
Mi a cégnél emberekkel dolgozunk. A programozók, mérnökök a szervezet fontos részei, ritkábban, de érintkeznek az ügyfelekkel is... Nem tudom tolerálni, mikor valaki kelletlenül sóhajtozva igazít valakit útba, vagy mikor jön a delikvens megkérdezni, hogy amennyiben ez és ez van, vajon mi lenne a jobb döntés és ő néz rá ilyen "ezt te sem gondolhatod komolyan" mosollyal, majd valami szarkasztikus megjegyzést tesz. Persze, nem én vagyok a főnök, hogy kiebrudaljam, nem is akarom kiebrudalni, de ha valakinek nem egy komplett szakmai maszlagot kell előadni, hanem tök általános dolgokról van szó, ami tök természetes, hogy felmerül valakiben, nem tudom, miért ez a reakció a leggyakoribb.
Ugyanígy van ez baráti körben az egyik ismerősömmel, ha a politika jön fel. Ugyanúgy mérnök. Ízlésekről beszélünk és általában jön az "erre inkább nem mondok semmit" meg a "nem fogom ezt neked megindokolni, mert fölösleges" attitűd. Oké,van mire büszkének lenni, másnak is van mire... De azért vissza lehet venni és kicsit türelmesebbnek lehet lenni, nem ilyen "ah mindegy" meg "te sem gondoltad komolyan" szinten kommunikálni.
Abban látok igazságot, hogy az illető kiégett, vagy az egyetem nyoma... Köszönöm a válaszokat!
Mért kell egyből általánosítani, ha az ember összefut 1-2 bunkó emberrel, akiről kiderül, hogy mérnök?
Az egyetemi szivatásnak am semmi köze a viselkedéshez, ugyanis valakit valóban arra sarkall, hogy másokon vezesse le a frusztrációit ("az én időmben is ez volt" effektus), de valaki meg pont ezért nem lesz tahó a másikkal ("ne kelljen másnak átélnie, amit nekem kellett ")
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!