Hogy lehet jól nyilvántartani a szabadságigényeket nagy létszám esetén?
A kérdés annak szól, aki dolgozott már ilyen helyen, és látott jó megoldást.
150 fős üzemben dolgozom, ahol már nem lehet fejben/cetliken nyilvántartani, hogy ki mikorra kért szabadságot, és a 4 műszakos beosztás miatt a visszajelzés is nehézkes.
Jelenleg egy táblázatot vezetünk, hogy az együttállásokat észre lehessen venni, és ezt nyomtatják ki, hogy a dolgozók lássák: beírták e az igényüket, és hogy jóvá hagyta e az üzemvezető. A sok név miatt a nyomtatvány nagyon apró betűs még A3 méretben is. (1 kézben van a jóváhagyás, nem műszakonként)
Komoly nagy cégeknél ezt hogy csinálják?
Valamilyen munkaerőnyilvántartó szolgáltatást vásárolnak meg, amibe mindenki maga be tud lépni (sori dolgozóknál a csopvez), és fel tudja vinni a jelenléti ívet és a szabadságterveket is. Be lehet állítani jóváhagyókat, másodlagos jóváhagyókat stb. Sok ilyen rendszerbe más modulok is bekapcsolhatóak mint pl. a cafeteria, bérpapírok.
A modernebb megoldások havidíjasak és a szolgáltató cég ad hozzá támogatást, pl. képzések a dolgozóknak.
Ilyen pl. a Nexon ( [link] én őket ismerem, bérszámfejtő cégeknél nézzetek körül, ki mit ajánl.
"Ekkcelről" ilyen rendszerre átállni azért szokott nehéz lenni, mert nagy az ellenállás a vezetés részéről (sokba kerül, külső cég stb.) Kell becsléseket végezni, hogy a jelenlegi rendszer mennyibe kerül (főleg munkaórában, kitölteni, ellenőrizni, javítgatni). Ez tovább fog emelkedi, ha nő a cég. Ezt kell szembeállítani a profi szolgáltatással (nagy egyszeri költség bevezetéskor, viszont kiszámítható mert havidíjas, időt lehet vele spórolni, több jóváhagyó beállítható mert automatikus, jól auditálható).
Nálunk kisebb csoportokra van osztva a szabadságolás nyomon követése, mivel nyilván nem tudja a hr osztályunk 270 ember igényét folyamatosan szemmel tartani (meg nem is akarja).
Egyszerűen mindenki a saját beosztottjainak szabadságaiért felel egészen a legkisebb vezetőkig. Nyilván úgy van ez felosztva, hogy a különböző együttműködő csoportok vezetői havonta leülnek és megbeszélik kit hogy tudnak elengedni, de nálunk ebből kevés van, illetve ritkán ütközik.
A legkisebb vezetőkhöz 15-20 ember tartozik közvetlen beosztottként, kicsit följebb már csak 5-10, majd egyre kevesebb. Az ügyvezető igazgató már csak a vezető beosztású kollégák szabadságolási terveit kéri be nyár elején és karácsony előtt, hogy lássa a vezetőség létszáma hogy fog alakulni és szükség esetén tudjon rajta korrigálni.
Minden vezetőnek (legyen az halandó csoportvezető, vagy főmérnök szintű atyaúristen) kötelességei között szerepel a szabadságolások nyilvántartása és azok kiadása, valamint erre terv készítés negyedévente. A hr osztálytól visszacsatolás érkezik minden hónapban a közvetlen vezetőkhöz, hogy kinek hány napja van még az évben.
Ez így első hallásra bonyolultnak tűnik, de abszolút jól követhető és tartható.
Nálatok nem tudom milyen a hierarchia, mennyire megvalósítható ez.
Egyébként magát a nyomtatványt is lehet több A/3-as oldalra nyomtatni, összeragasztani, így nagyíthatók a betűméretek, valamint ha profibbak akartok lenni, akkor ki is lehet nyomtatni nagyobb méretben. Szerintem csak ezért a nyomtatási kellemetlenségért abszolút nem éri meg beruházni egy nyilvántartó programba.
A szervezeti hierarchia megvan nálunk is. A telephelyen több mint 600 ember van, a 150 csak a mi vezetőnk gondja szabadság szempontból. Ez nem osztható tovább. Durva lenne ha a földszinti csoportvezető nem lenne kisegitve az emeletről, hanem csak annyi embert engedhetne el amit a földszint elbir.
Az excel képletekkel és makrokkal fel van turbózva, mutatja az ütközéseket. A gond pl valakik módosították az egyik cellát, csak az utolsó módosító személye és 1 előző értéket jegyez. Ha többen nyitjak meg a fájt felül tudják írni egymás szín jelzeseit úgy, hogy nincs nyoma.
A táblázathoz az operátorok nem férnek hozzá számítógép hiányában. Plotert meg drága lenne, hogy naponta A0 méretben nyomtassák a beosztást. Arra nincs kapacitas, hogy minden egyes módosítás utan egyesével felkeressenek mindenkit.
Marad a nagyító mint megoldás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!