A mesterséges intelligencia folyamatosan és egyre növekvő mértékben veszi el az emberek elől az egyszerűbb, később pedig az összetett munkalehetőségeket is. Mi várható a közeljövőben, hogyan fog átalakulni a munkaerő piac?
Nem egészen úgy történik hogy előbb az egyszerűbb, később pedig az összetett munkalehetőségeket veszi el. Bizonyos, ember számára nehéz feladatokat sokkal egyszerűbb automatizálni, mint ember számára könnyűeket. Pl. adj össze többszázezer 10-jegyű számot másodpercenként hiba nélkül, ez gond nélkül megoldott már. Vagy az idei Go meccs. De olyan "egyszerű" feladatok, mint sétálás, futás még gondot okoznak.
Végeredményben nem marad majd egyetlen olyan feladat sem, amit a gépek ne tudnának jobban megcsinálni, mint egy ember. De ez még kicsit odébb van. A technológiai munkanélküliség attól még nagy probléma már ma. De nem kéne annak lennie. Az, hogy minden munkát elvégeznek helyettünk, végeredményben egy jó dolog. Számtalan módszerrel foglalkoznak és kísérleteznek, amivel megoldható lenne a kereset hiányának problémája.
Ha mindent átvennének a gépek az nekünk csak jó lenne. Feltételezem, hogy megfelelően szabályozva lenne az egész, azaz nem minden bevétel a tulajdonosokhoz menne, hanem kvázi alapjövedelemként az emberekhez.
Mondjuk én ezt inkább a távoli jövőnek gondolnám.
A mesterséges intelligencia, nem pl. a neurális hálókon alapuló "tanuló" algoritmusok ("machine learning")?
Vagy pl. amikor egy gép sok a környezetét jellemző mennyiséget képes mérni, majd azokat az output mennyiségeket, amelyek bele vannak programozva (és amelyek jó részét mérni is képes), a mért mennyiségekre illesztett legjobb modell megkeresése után számítja ki, miközben a megtalált sok "legjobb" modell között egy "evolúciós" séma alapján szelektál.
Pl. felismeri az előtte ülő ember hangulatát annak mimikája alapján. Folyamatosan méri a mimika paramétereit, ill. azokat a paramétereket, amelyek az ember kedélyállapotára jellemzőek (pl. megkérdezi, hogy érzed magad).
A mért paraméterek segítségével illesztéseket végez a közérzetedre.
Kap sok statisztikailag legjobb modellt.
Teszteli őket és amelyik elbukik, elveti, ami megáll, azt tovább fejleszti. Ez arra jó, hogy pl. felismer a sokadik "találkozás" után, ill. ha baj történik veled, már nem feltétlenül kell megkérdezze, hogy hogy vagy.
De egy kombájn, vagy egy traktor is dolgozhat ezen az elven a szántóföldön (kikerüli az árkot, a fát, kiválasztja a gabona magasságához és a talajviszonyokhoz optimális aratási sebességet, stb.). Esetleg egy fuzzy porszívó a szőnyegeden.
De ezen az elven gyógyszermolekulákat is kereshet a számítógép.
Vagy leszállhat egy ember nélküli űreszköz olyan távoli égitesten, ahol nem lehetséges a valós idejű rádió összeköttetés és a felszín felmérése sem lehetséges teljes mértékben.
Egyet ne felejts el, mindig ember kell a programozásához, előállításához, karbantartásához, üzemeltetéséhez.
Nem minden területen éri meg hasonló technológiát bevezetni. Pl. minden előzetes reklámmal -és a fenti példámmal- ellentétben, a mezőgazdaságban egyenlőre nem.
@Paraszt fehe'r lovon:
Egyáltalán nincs rá szükség, hogy minden munkafolyamat automatizált legyen ahhoz, hogy valakit kiszorítsanak a gépek a munkából.
Vegyünk 10 autószerelőt, mindegyikük végez sokféle munkafolyamatot. Tegyük fel hogy jön egy új találmány, harder vagy szoftver ami könnyebbé, gyorsabbá tesz számukra egy munkafolyamatot, vagy teljesen kiváltja azt. Ezzel mind a 10 szerelő munkája felgyorsul, több ügyfelet tudnak mind kiszolgálni. De az ügyfelek száma véges, vagyis kialakul a 10 szerelő között egy versenyhelyzet, és végül aki nem lesz közülük versenyképes az lehúzhatja a rolót.
8#
Egy szerelő annyi féle munkafolyamatot végez, hogy ezekből az egyik felgyorsítása nem befolyásolná nagyon az összesített munka idejét.
Nézzük, hogy mik azok a munkák, amik többségben vannak.
-Olajcsere: Feltalálnak egy olyan olajat, ami nem megy tönkre? Ez szinte lehetetlen. Felgyorsítani sem igazán lehet.
-Vezérlés csere: Mozog és nagy igénybevételnek van kitéve, tehát kopik és nyúlik a szíj és a lánc is. Tehát időnként cserélni kell. Felgyorsítani ezt sem lehet.
-Futómű szerelés: mozog, kopik, tehát időnként tönkremegy. Ezeknek a cseréjét sem tudod felgyorsítani.
-Kuplung csere: Szintén mozgó, surlódó alkatrész. Felgyorsítani nem tudod.
Plusz van még millió folyamat, de a fentiekkel találkozunk leggyakrabban.
Felgyorsítani azért nem lehet, mert ezek minden autónál eltérnek. Minden típushoz külön célszerszám kellene, ami mundjuk kicsavarja az összes csavart egyszerre. Egy ilyen gép milliós tétel lenne, és csak egy adott típushoz. Minden márka minden autójahoz külön szerszám, vagy kiegészítők kellenének, tehát tízmilliós tétel, egy szervíz nem tud ennyit kigazdálkodni.
Szóval mint mondtam, engem ez a probléma nem érint
Folyamatosan fejlődik az autóipar, egyrészt az alkatrészek is strapabíróbbak lesznek, másrészt okosabb megoldások miatt kevésbé is fognak kopni.
Miért ne lehetne egy cserét felgyorsítani? Ha eleve úgy tervezik, hogy moduláris legyen, könnyen és egyszerűen kicserélhető?
És ha tényleg nem csinálsz semmi mást, csak szétszerelsz valamit, kicserélsz és összeszerelsz, akkor ez egy könnyen betanulható munka. Vagyis könnyen találsz konkurrenciát, főleg ha áramlanak be a más ágazatokból kiszorult emberek a gépesítes miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!