Az alacsony nyereségre hivatkozva csökkentheti a munkavállalók fizetését a cég?
Létezik ilyen? Megteheti egyoldalúan, vagy alá kell írnia a munkavállalónak is? Mi van ha valaki nem írja alá?
Ha egyoldalúan megteszi, fel lehet mondani azonnali hatállyal?
Konkrétan a (munkaszerződésbe foglalt) fizetést csökkentik, vagy szőnyeg alatt, pl. cafeteria vagy egyéb juttatások elvételével?
Nálunk utóbbi zajlott le, ugyanezzel az "indoklással", természetesen nem írtam alá, de ennek halasztó hatálya nem volt az intézkedésre nézve.
Csökkentheti a fizetésed, persze a minimálbér összegéig csak. Azonban minden változást (főleg a bér változását), írásban kell rögzíteni. Amit ugye alá kell írj.
Ha nem írod alá, akkor közös megegyezéssel elküldenek (ami ugye neki nem jó, mert végkielégítés illet meg, ha megvan a min. 3 év)
Azonnali hatályú az akkor ha a magatartással van gondjuk, vagy valami nagy hibát követtél el. Ezt azonban nagyon hamar kilehet játszani, és úgy is elküldenek.
Törvényesen nem csökkentheti. A szerződés szerinti bér csökkentésébe neked is bele kell egyezni, csak akkor válik hatályossá. Ha nem írod alá, hogy "elfogadod", akkor nem csökken a béred, kénytelen minimum az érvényes szerződésed szerinti bért megfizetni, ha tetszik neki, ha nem.
Ha egyoldalúan megteszi, az annyit jelent, hogy érvénytelen a szerződés erre vonatkozó része, hiszen nem adtad írásban a beleegyezésed. Vagyis, ha kevesebbet fizet, akkor törvényesen követelheted tőle az elmaradt részt, mert az jár.
Azonnali hatállyal akkor mondj fel ilyen esetben, ha szóban (tanúk előtt), vagy jobb esetben írásban felszólítottad a szabályszegésére, megadva neki egy rövid határidőt arra, hogy orvosolja. Ha nem reagál rá megfelelően, akkor a határidő lejártát követő 15 napon belül jogod van azonnali hatállyal felmondani a jogviszonyt. Ilyen esetben jár a felmondási időre járó távolléti díj, valamint (ha az egyéb feltételeknek is megfelelsz), a végkielégítés is. Ha ezt önként nem teljesíti a munkáltató, akkor az azonnali hatályú felmondás munkáltató által átvett időpontjától számított 30 napon belül munkaügyi bírósághoz fordulhatsz keresettel.
Az elmaradt béred stb. miatt 3 éven belül fordulhatsz bírósághoz, de az azonnali hatályú felmondás joghatásai miatti követeléseddel kapcsolatban csak 30 napon belül. Tehát a végkielégítésért, felmondási időre járó távolléti díjért, valamint egyéb, pld. erkölcsi kártérítésért.
Ha a határidőt elhalasztod akár 1 nappal is, érdemi vizsgálat nélkül elutasítják a kérelmed.
Ha nem írod alá a munkáltató által felajánlott szerződésmódosítást, akkor a munkáltató törvényesen biztosított joga, hogy felmondja a szerződést. Mivel neki indoklási kötelezettsége van, azért arra kíváncsi lennék, hogy milyen indokkal "rúgna ki". Az nem lehet indok, hogy nem írtad alá, pedig a többiek igen. :)
Indok lehet a magatartásoddal kapcsolatos problémák, a munkáltató működésével összefüggő ok. És sajnos többen ezt lovagolják meg, mivel erre sok minden ráhúzható. Hát ez egy nagy tévedés. A bírósági ítélkezési gyakorlat azért mást mutat.
Ha a munkavállalótól vélhetően azért váltak meg a munkáltató működésével összefüggő okra hivatkozva, mert nem írta alá a módosítást, egy kis munkaügyi per sikeresen felderíti a valós indokot. Még "minőségi csere" esetén is keményen a munkáltató tyúkszemére lehet lépni.
Az más dolog, hogy a munkavállalók nagy hányada jogos érdekét bíróság előtt nem védi meg... (sajnos).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!