Jár vagy nem jár?
a kérdés a munkaközi szünetre értendő. a munka törvénykönyvében ugyanis az van, hogy 6 órát meghaladó munkaidő esetén jár a 20 perc szünet.
tehát ha ha órára osztanak be, akkor már jár a szünet, vagy csak akkor, ha többre mint 6 óra? hogy értelmezzem?
Csak, ha 6 órát meghaladja a munkaidő, akkor jár a 20 perces szünet, s csak 4 óra munkavégzés után veheted ki, viszont le kell dolgoznod! Ha 8 órát meghaladja a munkaidő, akkor 30 perc jár, s ha 12 órát meghaladja, akkor 2x 30 perc jár, amit két részletben tudsz kivenni! Ezért van az, hogy bruttó, vagyis 12+1 óránál TŐRVÉNYESEN senki nem dolgozhat többet, kivéve kollektív szerződéssel!!! A kajaszüneteket sehol nem szokták kifizetni, ezért van az, hogy ennyivel hosszabb a munkaidőd!
Remélem tudtam segíteni!
Kérdezz nyugodtan, mert elég sokat tudok ezekről a dolgokról! - most nyertem meg egy munkaügyi pert, ezért eléggé felkészült vagyok!
éppen az nem tiszta, hogy hogy kéne értelmezni azt, hogy "meghaladja"? tehát ha 6 óra a munkaidőm, akkor még nem jár csak ha már 6 óra 1 perc? tehát a jogszabály értelmezésre irányul a kérdés, hogy a "meghaladja" a 6 órát egyenlő a 6 órával vagy csak 6 óránál többel?
köszi a választ, vannak hasznos dolgok benne!
6 óra munkavégzésre jár a 20 perc szünet, de kevesen akarnak 6 óra 20 percet eltölteni a munkahelyükön, mert ugyebár ezt a 20 percet nem fizetik ki! Itt is minimum 4 órát kell egy huzamban dolgozni, miután kiveheted a 20 percedet!
De erre a kétértelmű jogszabályra biztosat a Munkaügyi Főfelügyelőség embere tud válaszolni! Vannak ingyenes tanácsadásaik, a /V.ker. Magyar utcában/ sőt bejelentésre kötelesek kimenni és megvizsgálni a céget!
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!