Mit adsz el a munkaerőpiacon?
A minap olvastam egy cikket, amiből idéznék:
"...máris írhatod a reklámszöveget, amelynek célja, hogy eladd a legfontosabb terméket, amit a piacnak fel tudsz ajánlani: saját magadat."
De már máskor is hallottam, hogy ilyen tudással így értékesíted magad, olyan tudással meg amúgy adod el magad... a piacon..
Ezt tényleg így látják sokan, csak nekem szúr szemet az ilyesmi? Ennek a szemléletnek nem az emberkereskedelem, prostitúció, szervkereskedelem fogalomköréhez kellene csoportosulnia?
Ez nekem teljesen fura. Ez már szerintem egy kissé erőltetett kapitalista gondolkodásmód, ami már az embert is árucikknek, terméknek tekinti, és marketinget rendel az értékesítéséhez... Kicsit nevetségesnek és kicsit ízléstelennek is tartom. Ki milyen véleményen van ez ügyben?
Igen, ez így egészen korrekt párhuzam.
Az ősember 0-24 dolgozott saját magának, de közben semmi másra nem maradt ideje - így eltartotta önmagát és családját.
Az új eszköz 0-24 a cég biorobotja, hogy ne menjen csődbe. Persze marad ideje saját magára is (ami a cég biorobotja) - és így eltartja majd önmagát ...és a cég tulajdonosait.
Ez lehet az emberiség történetének két végpontja - már közelebb vagyunk a végéhez, mint az elejéhez. Csak annyi változott időközben, hogy egyes ősemberek cégtulajdonosok lettek.:D (A többiek élhetnek biorobotként, amíg nem tudunk gyártani helyettük nembio-robotokat.)
Ez valóban igaz, hogy közvetetten a munkavállalóknak is érdekük, hogy profitja legyen a cégnek. (közvetlenül nem, mert ebből fizetésemelést csak akkor látnak, ha a tulajdonosoknak épp nem kell több pénz:D Ez ahhoz kell, hogy ne menjen csődbe a munkahelyük legalább.) Viszont szerintem nincs olyan ép elméjű ember, aki reggel felkel és az az első gondolata, hogy "Na ma vajon hogyan tudom növelni a cég profitját" "Jaj remélem ma sikerül növelnem az eladásokat", este meg a "Hogyan legyünk termelékenyek" című könyvvel tér nyugovóra arról álmodozva, hogy holnap megduplázza a teljesítményét.:D Teste lelke a vállalaté. Aminek eladta magát. És azért küzd, hogy megvegyék minden egyes nap, újra és újra - képezi magát, hogy igazán forgalomképes termelőeszköz váljon belőle.
Az egész gazdasági rendszer személytelen... Mintha nem is az lenne a célja, hogy az emberiség jólétét növelje, működtesse, hanem pusztán önmagáért mindent felzabálna és kérődzne rajta. Jó ez az input-output szemlélet, de azt kifelejti, hogy a gazdaság nem egy önmagában létező dolog, hanem neki is van egy inputja meg egy outputja, vagyis egy szereplő ingyen belead valamit, egy szereplő pedig alanyi jogon kivesz belőle. Az említett cégtulajdonosok az utóbbiak, akik pusztán azért, mert már eddig is sokat részesedtek a rendszerből, ellentételezés nélkül részesedhetnek belőle továbbra is. A természet pedig az a szereplő, ami mindig is (már az ősembernek is) ingyen adta azokat a valós értékeket, amiket a gazdaság bevon a körforgásába (hogy a cégtulajdonosoknak legyen mit kivonnia). Persze biztos majd megőrülnek abban az agymunkában, hogy hová fektessék a pénzüket, de ha hibáznak, csak annyi történik, hogy egy másik cégtulajdonoshoz kerül a vagyonuk. Tehát a cégtulajdonosok, mint kollektíva a civilizáció kezdetétől fogva terpeszkedik a rendszeren és hülyíti a többi emberkét, hogy ezt a gazdaságnak nevezett körforgást bővíttethessék a sok paraszttal - elhitetve velük, hogy ez nekik is jó, pedig csak annyival jobb, amennyivel ez a gazdaságnak nevezett körforgás az idők folyamán egyre több értéket lopott ki a természetből, így jut nekik is a koncból. Ha majd a technológia eljut arra a szintre, hogy nem lesz szükség emberi beavatkozásra a gazdaság nevű körforgás (immár növekedés nélküli) fenntartására, akkor majd kibújik a szög a zsákból.:D
Addig is megelégednek azzal, hogy a sok paraszt elhiszi, hogy csak annyit ér, amennyit gürizik. Hogy jobban teszi, ha a profitmaximalizálásról álmodozik ja és közben fogyaszt mint a disznó...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!