Felmondhatok-e bármikor?
A munkaviszony megszűnése és megszüntetése
Azonnali hatályú felmondás
Eljárás a munkaviszony megszüntetése (megszűnése) esetén
A munkaviszony jogellenes megszüntetésének jogkövetkezménye
84. § (1) A munkavállaló, ha munkaviszonyát jogellenesen szüntette meg, köteles a munkavállalói felmondás esetén irányadó felmondási időre járó távolléti díjnak megfelelő összeget megfizetni.
(2) A munkavállaló, ha a határozott tartamú munkaviszonyát szünteti meg jogellenesen, a határozott időből még hátralévő időre járó, de legfeljebb háromhavi távolléti díjnak megfelelő összeget köteles megfizetni.
Ha a munkavállaló a határozatlan idejű munkaviszonyát jogellenesen szüntette meg, a munkáltató a felmondási időre járó távolléti díj összegén felül igényelheti kárának megtérítését is.
Azonnali hatályú felmondás:
Jogellenes a munkáltató és a munkavállaló azonnali hatályú felmondása, ha
a felmondó fél nem tartja be az azonnali hatályú felmondásnál előírt jogvesztő határidőket
nem indokolja meg a felmondást
az azonnali hatályú felmondás indoka nem felel meg a törvényben előírt indoknak
a felmondási ok nem valós, világos, okszerű.
Határozott idejű munkaszerződés megszüntetése
A munkavállaló a határozott idejű munkaviszonyának felmondással történő megszüntetése esetén köteles indokolnia. A felmondás indoka csak olyan ok lehet, ami a munkavállaló számára a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tenné vagy körülményeire tekintettel aránytalan sérelemmel járna.
A munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató megszüntetheti felmondással. A törvény ebből a szempontból nem tesz különbséget határozott és határozatlan idejű munkaviszony közt, azaz a határozott idejű munkaviszony is megszüntethető felmondással.
A munkavállaló mind a határozatlan, mind a határozott idejű munkaviszonyt
megszüntetheti felmondással. A határozatlan idejű munkaviszony felmondását nem köteles indokolni, a határozott idejű munkaviszonyét azonban igen. A felmondás indoka csak olyan ok lehet, amely számára a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tenné vagy körülményeire tekintettel aránytalan sérelemmel járna. Az okok fakadhatnak a munkáltató és a munkavállaló oldaláról is, például ha megváltozik a munkavégzés helye és a munkába járás ideje több órával megnövekedne, vagy ha a munkavállaló családi körülményeiben áll be olyan változás, amely miatt nem várható el a munkaviszony fenntartása, megalapozza a felmondást. Az aránytalan sérelem megítéléséhez figyelembe kell venni azt is, milyen sérelem éri a munkáltatót a munkaviszony megszüntetésével.
A felmondásra vonatkozó szabályoktól kollektív szerződés csak a munkavállaló javára térhet el.
(40-41. oldal)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!