A rezidensképzéssel kapcsolatosan van olyan feltétel, hogy az illető szakvizsgát szerzett orvosnak x évig még Magyarországon kell dolgoznia?
Igen, van.
Gyógyszeriparban dolgozom, egy orvos végzettségű kolleganőm korábban elkezdte a szakorvosképzést, de nem fejezte be, és most be akartak hajtani rajta X millió forintot (konkrét összeget nem tudok, csak annyit, hogy milliós nagyságrendű) mert nem orvosként dolgozik.
Nem tudta kifizetni az összeget, így hát felmondott, és kénytelen volt folytatni a szakorvosképzést.
Csak akkor van szakvizsga után munkavégzési kötelezettséged, ha felvettél valamilyen rezidens ösztöndíjat (pl. Markusovszky vagy hiányszakma). Egyébként csak akkor kell fizetned, ha a támogatott szakképzést félbehagyod.
A kérdés második részére azt tudom mondani, hogy állásinterjún nem muszáj elmondani az igazat arról, hogy mit tervezel csinálni szakvizsga után.
Kedves második válaszoló!
Mit értesz a hiányszakma alatt? Nem teljesen értem hogy ez Magyarországon mit jelent. Arra gondolsz, hogy ha hiányszakmát választok és azon belül végzem el a rezidensképzést akkor érint a visszafizetési kötelezettség ha haza akarok jönni?
Itt a hiányszakma lista
Szakképzési „támogatások” visszafizetése
Mekkora összeget érint?
Ha egy rezidens önhibájából hagyja félbe a szakképzést, az alábbi, a rezidensképzéshez nyújtott összegek visszafizetése szükséges:
Képzési és képzésszervezési költségek támogatása: havonta 20 e Ft/hó (nem vonatkozik szakképzésüket 2015. július 1. és 2016. június 30. között megkezdőkre.) + 100 e Ft/ befejezett év (mindenkire vonatkozik).
Tutori díj: havonta 50 e Ft (Nem vonatkozik szakképzésüket 2015. július 1. és 2016. június 30. között megkezdőkre.)
Milyen esetben kell a fenti összeget visszafizetni?
A rendelet szerint a visszafizettetési folyamat az alábbi esetekben indul el:
a rezidens az OKFŐ-től külföldi munkavégzéshez szükséges hatósági bizonyítvány kiállítását kezdeményezi, és a szakképzése szüneteltetését az OKFŐ részére nem jelezte,
a rezidens a szakképzéshez kapcsolódó, foglalkoztatásra irányuló jogviszonyát megszünteti,
a rezidens az egyetemmel megkötött szakképzési megállapodását felmondja, és egyidejűleg más egyetemmel szakképzési megállapodást nem létesít, vagy
a rezidens teljesítéséről a képzőhely és az egyetem egyike sem ad tájékoztatást a 9. § (1) bekezdés a) pontja szerinti nyilvántartáshoz kapcsolódó elektronikus felületen egybefüggően legalább hat hónap időtartam tekintetében, és a rezidens a szakképzés szüneteltetését nem jelezte az OKFŐ részére.
Ha valaki nem írja alá az új munkaszerződést, akkor azonnal egyik feltétel sem fog bekövetkezni, hiszen a jogviszonyt nem a rezidens szünteti meg, hanem az a törvény erejénél fogva szűnik meg. Azonban ha 6 hónap elteltével sem folytatja valaki a szakképzést, és a szakképzés nem is szünetel, akkor a jelentési kötelezettséghez kapcsolt feltétel 6 hónap múlva be fog következni.
Valamelyik feltétel bekövetkezése esetén az OKFŐ felhívást intéz 30 napos határidővel az adott orvoshoz. Ha erre valaki úgy nyilatkozik, hogy a szakképzés megkezdéséhez képest az előírt szakképzési idő + 3 éves határidőn belül sem kívánja befejezni a szakképzést, akkor az összeget rövid határidővel, de kamatmentesen kell visszafizetni, és az nem minősül adók módjára behajtható tartozásnak, tehát több hónap vagy akár év lehet azt behajtani.
Ha viszont valaki ekkor nyilatkozik, hogy e határidőn belül mégis be kívánja fejezni a képzést, majd ez mégsem teljesül az előírt szakképzési idő + 3 éves határidőn belül, akkor ennek leteltével kell visszafizetni az összegeket. Ekkor az összeget a képzés félbeszakításától számítottan kamatokkal növelve kell befizetni, és az adók módjára behajtható. Fontos tudni, hogy ennek a behajtása is több hónapba telik.
Léteznek Magyarországon a rezidenseknek pályázható ösztöndíjak, amiket havonta kap az ember a rendes fizetésén felül.
Az egyik ilyen a hiányszakma-ösztöndíj, amit a hiányszakmának nyilvánított szakterületek rezidensei pályázhatnak. Ennek keretein belül 150 000 forint jár havonta, de cserébe szakvizsga után a képzés hosszával megegyező ideig állami szolgáltatónál szakorvosként kell dolgozni. Ellenkező esetben az ösztöndíjként folyósított összeget jegybanki alapkamattal, egy összegben vissza kell fizetni.
De mint mondtam, ezt nem kötelező megpályázni, meg lehet már élni a rezidensi alapbérből is.
Még annyi, hogy ha félbehagyod a szakképzést és nem szakvizsgázol (mint az 1. válaszoló kollégája), akkor az ún. szakképzési normatívát és tutori díjat kell visszafizetési Ez állítólag 70 000 Ft/hó, de nekem kevesebb volt valamiért, amikor én léptem ki a szakképzésből. Persze így is 1 millió feletti összeg volt a vége, de volt annyi megtakarításom, hogy ki tudjam fizetni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!