Milyen volt dolgozni egy szocializmus kori üzemben?
Vagy épp akárhol, épp ami eszetekbe jut, leírhatjátok.
1960-as évektől a rendszerváltásig. :)
Mekkora a különbség a mai munkahelyek és az akkori munkahelyek között?
Pl. milyen különbséget tudnátok írni egy akkori gépgyár és egy mostani összeszerelő multicég között?
Heti 6 nap munka. Ugyanúgy nem tisztelték a dolgozókat, csak számok voltak.
"nem fordulhatott elő, hogy egyik napról a másikra az utcára kerülsz"
Dehogy is nem.
Valami roppant könnyű volt elhelyezkedni.
Szinte bárhol kérdezted, az volt a válasz, hogy igen, keresünk munkaerőt. Aztán bementél, körülnéztél, és a legtöbb helyen normális volt a munka.
Nem úgy kellett választani, hogy melyik a legkevésbé rossz, hanem úgy, hogy melyik a legjobb.
Mondjuk pénz az akkor se volt sok, az maradt ugyanígy. De legalább nem vitte el az adó, mert akkor az még nem volt (csak pár helyen).
Az, hogy a 60-as években könnyű volt elhelyezkedni, az csak a fővárosban és a nagy iparvárosokban volt igaz. Nálunk, megyeszékhelyen éppen csak kezdték építeni a gyárakat.
A késést szigorúan vették, pár perc késés után félórát vontak le. Igen, irodistáknál is. A többszöri késés simán lehetett ok a kirúgásra.
6 napos munkahét volt, a két műszakosok zokszó nélkül mentek dolgozni szombat délutánra. Egy kezdőnek 2 hét szabadsága volt évente (12 nap, amikor bevezették minden második szabad szombatot, 11 lett).
December 24-e munkanap volt, a ruhagyárban a délutános varrónőket nagy kegyesen elengedték este 8-kor, ott ültek a vasútállomáson, mert vonat csak 11-kor volt a falujukba.
Ami jó volt: a cégek rendszeresen szerveztek képzéseket. Akinek volt szorgalma hozzá, szerezhetett újabb képesítéseket (hegesztő, targoncavezető).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!