Rendkívüli munkavégzésnek számít az ha egyik napról a másikra behívnak dolgozni 4 havi munkaidő keret mellett?
Igen, ez rendkívüli munkavégzés. Hiszen a szabadnapodon kell bemenned. Sőt, ha mondjuk beosztás szerint 6 és 14 óra között kéne dolgoznod, de valami miatt 15 óriág kell maradnod, már az is rendkívüli munkavégzés. Erről nem kell neked aláírnod semmit, viszont kérheted a munkáltatót, hogy írásban rendelje el. (Ez a túlóra persze szállodában, étteremben nem épp realisztikus, hogy pluszpénzt ad, ha csak néha-néha fordul elő, akkor szerintem ne kattogj rajta, mert aki megírta a törvényi kereteket, az még sose látott éttermet belülről. Ha viszont gyakran van, akkor érdemes utánamenni a dolognak.)
Viszont ha nem kaptok rendszeresen (mondjuk hó végén) papírt arról, hogy konkrétan mennyit és mikor dolgoztatok, akkor érdemes havonta besétálni a HR-hez, hogy akkor legyenek szívesek ezt most a kezedbe nyomni, mert ellenőriznéd.
És ellenőrizd is, hasonlítsd össze azzal, hogy mikor dolgoztál konkrétan (ezt mindig írd fel magadnak). Az eltéréseket jelezd.
Aztán hasonlítsd össze a beosztással is (ezt írásban kellett megkapnod legalább egy héttel előre), a kettő közötti különbség rendkívüli munkavégzésnek számít. (Kérdezz rá a személyzetisnél, hogy a rendkívüli munkavégzést hogy jelölik a papíron, ez nem mindig egyértelmű.) És mindig matekot ki magadnak, hogy akkor mennyi szabadnap (illetve pluszpénz) jár neked az adott hónapra, és hasonlítsd össze azzal, ami a papíron összesítésként fel van tüntetve.
3, nem így van.
Munkaidőkeretben is lehet rendkívüli a munkavégzés, ha 4 napon belül változik a munkaidő-beosztás.
@3 ez nem ilyen egyszerű. Ha a főnök azt mondja (írja) hétfőn, hogy a kérdező jövő hét kedden nem dolgozik, akkor jövő hét kedd neki szabadnap. Ha meg a szabadnapján dolgoznia kell, akkor az rendkívüli munkavégzés, amelyért nem elég egy másik szabadnappal kompenzálni, hanem másfeles szorzóval kell számolni, vagyis 1,5 nap kompenzációt kell kapnia.
Annyiban igazad van, hogy az óraszámnak 4 hónapra kell kijönnie. De ha a kérdező pl. a már említett szabadnapján 8 órát dolgozik, akkor azt 12 órának kell számolni.
Ugyanez van akkor, ha normál munkarendben (H-P) dolgozik valaki. Ha valami miatt az egyik szombaton dolgoznia kell, akkor nem lehet csak annyi órával kompenzálni, amennyit szombaton dolgozott, hanem itt is másfeles szorzóval kell számolni. (Persze ki is lehet fizetni, ekkor is 1,5× kell venni az órákat. Vagy kevert megoldásként kompenzálják ugyanannyi óra szabadidővel, plusz feleannyit fizetnek ki, vagy ilyesmi, a variációk száma szinte végtelen. De minden esetben ott a másfeles szorzó.)
6, tévedsz.
Egy hétre előre kell közölni a beosztást.
Módosítani lehet legalább 96 órával korábban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!