Mit kéne tennem, hol dolgozzak?
Pályakezdő vagyok, a diplomámmal ha nem sikerül 2-3 hónapon belül egy nagyon prémium helyet találnom, maximum 250-300e Ft nettó fizetésre számíthatok.
Ellenben ha elmegyek a képesítésemtől függetlenül viszonylag könnyű fizikai munkát végezni, mindenféle képesítés nélkül nettó 500e Ft körül keresnék.
Mit kéne tennem?
Válasszam a kevesebb pénzt és reménykedjek abban, hogy majd idővel jobb lesz vagy az is okés, hogy most pár évig fizikai munkát végzek és majd később, amikor rendelkezem egy nagyobb tartalékkal, elkezdem építeni a képesítésemnek megfelelő karriert?
(A képesítésemnek megfelelő munkában min. 4-5 évig dolgoznom kéne hogy nettó 400-500 körül keressek)
Neked kell tudnod, hogy az alacsonyabb összegből meg tudsz-e élni.
Annak idején én minden lehetséges helyre (értsd: megoldható lett volna vidékről a közlekedés) jelentkeztem, majdnem egy évig kerestem állást, és így is mázlim volt, mert a gyakorlati helyemről hívtak, hogy ha aktuális még, pont elmegy egy kolléga.
Nem bántásból írom a véleményem, de igaza van (még ha idióta srác is) Papp Olivérnek a milliárdos fiatal srácnak,mert neki is az a véleménye, hogy minek az érettségi, vagy diploma, amikért hosszú évekig tanulsz, és meg sem tudsz élni az iskolai végzettségedből.
És ez valóban igaz.
Sok embernek hiába az érettségi, diploma, ha csak 300.000 Ft a fizetése.
Az én munkahelyemen is van olyan, aki diplomás, felső fokú angol nyelvvizsgája van, mégis csak 300.000 forintért ül az irodában és nem 6-800.000 forintért dolgozik havonta.
Nem minden az iskolai végzettség.
Kell, kötelező, elvárás, ezt mind tudom, de attól hogy csak szakmunkás végzettsége van valakinek, semmivel sem szarabb ember nálad, akinek esetleg diplomája van.
Kezdjük az alapoknál: Milyen területről van szó, milyen diplomád van? Milyen módon és hol próbálkoztál állást találni? Mennyire érdekel téged ez a szakma? Ez az álmod, el sem tudós képzelni, hogy mást csinálj helyette, vagy csak jó ötletnek tűnt ezt tanulni, de valójában nem annyira foglalkoztat?
Az ördög mindig a részletekben lakozik.
Vannak olyan szakmák, területek, ahol a diplomával se lehet jól keresni, mert túlkínálat van ilyen diplomásokból és nincs nagy kereslet rájuk a piacon. Sőt talán maga a diploma sem annyira fontos a munka elvégzéséhez.
Vannak olyan helyek (pl. sok irodai munka), ahol a diploma nem szakmai értek mérő, hanem emberi kvalitás mérő. Mindegy milyen diplomád van, mert a munkához nem igazán számít, de mindenkinek van diplomája a cégnél, intellektuálisan fontos nekik, hogy ne légy tanulatlan.
Vannak persze olyan szakmák is, ahol diploma nélkül nem is végezhet és a munkát (építész, gépész, egyéb mérnökök, orvos, jogász, stb).
2-3 hónap eleve nem hosszú idő az álláskeresésben - főleg ha azt sem tudod hogyan kene csinálni. Márpedig pályakezdőként valószínűleg nincs még tapasztalatod benne. Ráadásul, ha most mondod a 2-3 hónapot, az kb nyári (fő és ütő szezon) időszakot jelent, amikor sok helyen szabadságolások vannak, ilyenkor nem is biztos, hogy foglalkozik sok cég az ilyen kérdésekkel. Az se mindegy, hogyan töltöd az álláskeresést? Naponta egyszer rákeresel a szakmádra, elküldöd ugyanazt az életrajzot mindenhova es város a választ? Vagy utána nézel a cégeknek, kapcsolatokat keresel, hogyan tudsz ajánlást kapni ott dolgozótól, egyéb belső infóhoz jutni?
Nagyon sok cég meg sem hirdeti az állásait, mert fizetni kell érte a legtöbb hirdető oldalon. Sok cégnek van saját karrier oldala, ahol sokkal több nyitott pozíciót megtalálsz, mint a nagy állás portálokon. Sok cég eleve inkább cégen belül szeret toborozni, így sokkal jobb esélyed van már ott dolgozva egy recepciós/asszisztens pozícióból jelentkezni, mint kívülről.
A legnagyobb különbség a fizikai és diplomás munkák között, hogy a fizikai munkában nincs nagy előrelépési lehetőség, hosszú távon tönkre is teszi a szervezetet, viszont a munkát el kell végezni, amire egyre kevésbé van jelentkező, ezért egyre jobban meg is kell fizetni. Emiatt alacsony a belépési küszöb, bármikor elkezdheti bárki csinálni, aki hajlandó rá. Alapvetően nem nagyon van mit elrontani, egy alap szintű eligazítás/betanítás után bárki el tudja végezni, ha mégsem, akkor megkérnek, hogy holnap ne gyere.
A szellemi munkáknál kevésbé látszik azonnal, ha valamit rosszul csinálsz és kisebb hibákkal is nagyobb hatású károkat tudsz okozni a cégnek. Emiatt alaposabban kell válogatni, jobban számít, hogy minél jobb alap képességekkel rendelkező embereket vegyenek fel. Éppen ezért a diploma is csak egy belépő ezekbe a munkákba, utána komoly betanulásra van szükség. Ezért is van, hogy pályakezdőként alacsonyabb bért kapsz és csak később nő a fizetésed. Meg mert eleinte kevésbé veszel részt az érdemi termelő munkában es ahhoz kisebb mértékben járulsz csak hozzá.
Vannak olyan hiány szakmák, ahol annyira nincs megfelelően képzett ember, hogy már pályakezdőként is nagyon meg kell fizetni mindenkit, aki csak kicsit alkalmasnak is tűnik, hogy legyen kiből kinevelni később azt, akire majd valóban szükség lesz. De ez inkább ritka, mint jellemző.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!