Táppénz után muszáj , le dolgozni?
A táppénzt nem kell ledolgozni. Ez hazugság. A táppénz arra van, hogy betegen otthon maradhass gyógyulni, de közben ne legyél pénz nélkül.
Teljesen más dolog az, hogy a kereskedelemben, kisebb boltokban kevés embernél csak úgy tudják megoldani a helyettesítést, hogy valakinek túlóráznia kell.
Gondolom a főnököd úgy képzeli el, hogy az egyik kollégád dolgozik amikor te beteg vagy és majd te többet fogsz dolgozni és akkor a kollégád szabadnapos lesz - így nem kell túlóráért fizetnie.
De ez nem így működik.
Vagy a kollégádnak kell túlórát fizetnie vagy neked, mert a munkaidőd része az amit táppénzen vagy. Pont mint ha szabadságon lennél. (már persze ha nem dolgoztatja le veletek azt is, mert barátnőm olyan hülye, hogy még tapsol is hozzá a főnökének hogy 25 éve nincsen fizetett szabadsága, csak "elengedi" pár napra és utána azt ledolgozza. )
Tehát a törvény szerint ha holnap szabadnapod van és pénteken elmész orvoshoz, akkor az orvos a pénteki napodra már táppénzre (betegszabadságra) fog kiírni addig amíg meg nem gyógyulsz. Mondjuk táppénzen leszel pénteken, szombaton, mert hétfőn már mész.
Innentől neked a pénteki és szombati munkanapod rendben van, a munkaidőd "le van dolgozva" a táppénzes állományba vétellel. Nincs mit ledolgoznod.
Ha pénteken meg szombaton valaki helyettesített, akkor vagy neki kell ezért túlórapénzt kapnia, vagy ha jövő héten te többet dolgozol hogy a kollégád szabadnapon lehessen, mert a saját szabadnapján, pénteken, szombaton helyetted volt dolgozni - akkor neked kell érte 2 napnyi túlóra pénzt megkapnod. Mert ez már túlmunka lenne tőled.
Érthető ha meg akarja úszni a főnököd hogy többet fizessen érte, de ettől még a túlóra az túlóra és meg kell fizetnie. Vagy a helyettesítő kollégádat vagy téged.
A már említett barátnőmnél a főnök ilyenkor maga megy be a boltba dolgozni a hiányzó ember helyett, így oldja meg hogy ne kelljen túlórát kifizetnie.
4: tehát átírja a beosztást, és te nem leszel egy napot se betegszabin, mert azokon a napokon amikor lettél volna, nem lesz munkavégzési kötelezettséged?
Hivatalosan az adott műszak kezdete előtt legalább 96 órával tájékoztatnia kell róla (egy hirtelen betegségnél ez nem igazán reális). Az más kérdés, hogy ha ez nincs meg, de lepapírozza ti meg nem teszitek szóvá, akkor sose lesz belőle ügy.
7: elméletben, aztán hogy egy kis kkv (de néha multi is) mit csinál, az más kérdés.
Kérdező, nem tudjuk mit csinál a főnököd, ha kapsz betegszabit akkor a "ledolgoztatás" túlóra és neki több kiadás; ha meg azokra a napokra pihenőt ír akkor nincs se betegszabi se túlóra, a sima béredet kapod. Utóbbi csak akkor jogszerű, ha a beosztás változásáról 96 órával előre értesített - de ezt vagy betartja vagy nem. Te tudod mennyire korrekt a főnököd és a cég.
Az elméletet nagyon szépen leírták elöttem, teljesen igazuk van. Az elméletben!
DE!
A gyakorlatban ez úgy szokott kinézni, hogy van egy beosztás, hogy ki mikor jön és mikor nem. Ha valaki beteg, a beosztás átírásra kerül, elvégre valakinek be kell jönnie aki amúgy otthon lenne. Amig beteg vagy, addig minden nap "cserélsz" valakivel, így ezeket a "cseréket" le kell dolgozni, mert végeredményben csak máshogy oszlanak el az otthon töltött napjaid, és a munkanapok.
Évekig dolgoztam ebben a rendszerben, célszerű minnél elöbb menekülni az ilyen helyekről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!