Ha egy határozott idejű szerződéssel dolgozó alkalmazott a felettesével vitázva meggondolatlanul kijelenti, hogy elege van, keresni fog másik állást, akkor megtehetik, hogy ezt beadott felmondáskent kezelik?
A munkatársam csinálta ezt, mert nincs megelégedve a fizetéssel, és levonnak tőle valamit, amit szerinte nem kellene, plusz úgy érzi, hogy néha jogtalanul hibáztatják apróbb dolgokért. A minap ezeket megmondta a felettesünknek, amikor az arra járt, plusz, hogy keresni fog új munkát márciusra, mire a szerződése lejár.
Mondtam utána neki, hogy szerintem evvel hülyeséget csinált. Mert amíg nem talált új munkát, addig nem túl okos dolog a vezetők tudtára hozni, hogy elvágyódik. Mert mi van, ha addigra mégsem talál jobban kereső helyet? Vagy mondjuk megbetegszik hetekre, és így nem tud keresgélni?
Ha nincs nagy gond a munkájával, akkor megtehetik, hogy márciusban (bárhogy is áll a keresgéléssel) nem hosszabbítanak neki, beadott felmondásra hivatkozva?
Abszurd lehet elképzelni, de attól még létezik ilyen. Mint írtam, az indoklással vigyázni kell, mert ha olyan indokot ad a munkáltató, ami jogszabályba ütközik, a dolgozónak pedig van kedve bíróságra menni, akkor csak a baj van. Úgyhogy előfordul, hogy a munkáltató inkább nem mond semmi indoklást, hogy ne lehessen belekötni. Például ha a kismamának nem hosszabbítják meg a határozott idejű szerződését, mert elmegy szülni, akkor jobb, ha nem indokolják semmivel.
Egyébként meg az, hogy szerinted nem lesz hosszú életű egy ilyen munkahely... Nos, ez nem biztos. Rengeteg Papa-Mama Bt. van szerte az országban, amik annak ellenére működnek 15-20 éve vagy még régebben, hogy soha nem vették emberszámba a dolgozókat, mégis mindig találnak a környéken valami nyomorultat, aki hajlandó nekik aprópénzért robotolni. Náluk valahogy nincs munkaerőhiány.
13: De nyilván a terhes nő is meg fogja kérdezni, hogy miért küldik el. A legegyszerűbb létszámleépítéssel indokolni. Csak akkor arra kell ügyelni, hogy az elbocsátás utáni néhány hónapban még senkit ne vegyenek fel arra a postra, legalábbis ne hivatalosan, mert ha a kirúgott dolgozó perelni próbál, és kimegy egy ellenőrzés, és azt látják, hogy a postja be van töltve, akkor az egyenes bukta.
Nem árulod el, hogy miért hiszel Balunak? :)
Ezeket honnan a tökből veszitek?
2012. évi I. törvény
a munka törvénykönyvéről
63. § (1) A munkaviszony megszűnik
c) a határozott idő lejártával,
Ennyi. Mondani se kell semmit. Ha lejárt, másnap nem jössz. Ez nem felmondás amúgy. De ha már felmondás:
79. § (1) Azonnali hatályú felmondással - indokolás nélkül - megszüntetheti
b) a munkáltató a határozott idejű munkaviszonyt.
(2) Az (1) bekezdés b) pont szerinti megszüntetés esetén a munkavállaló jogosult tizenkét havi, vagy ha a határozott időből hátralévő idő egy évnél rövidebb, a hátralévő időre járó távolléti díjára.
"De a határozott időnél is köteles a munkáltató 1 hónappal a vége előtt közölni az elbocsátást"
Szerintem az "elbocsátás" fogalomnál beszélünk el egymás mellett. Az elbocsátás lehet a munkavállalói felmondás, ezt tényleg indokolnia kell a munkáltatónak és vonatkozik rá a felmondási idő meg még pár apróság. Viszont elbocsátásnak lehet nevezni azt is, ha valakinek nem hosszabbítják meg a határozott idejű szerződését. Erre viszont nem vonatkozik semmiféle különleges szabály. Megkötötték a szerződést a dolgozóval, benne van, meddig kell dolgoznia, majd mikor eljön ez a nap, nem kötnek vele másik szerződést. Ezt nem kell megindokolni és felmondási idő sincs.
Ettől függetlenül megkérdezheti a dolgozó, miért nem hosszabbítottak vele, de ezt nem köteles megmondani a munkáltató. Ha mégis megmondja, hogy - a fenti példánál maradva - azért nem köt új szerződést a munkavállalóval, mert terhes, abba már bele lehet kötni.
Helyesen: Az elbocsátás lehet a MUNKÁLTATÓ felmondása, ezt tényleg indokolnia kell a munkáltatónak stb de határozott időnél különös szabályai is vannak, pl. nincs olyan hogy leépítésre hivatkozik.
66. § (8) A munkáltató a határozott idejű munkaviszonyt felmondással megszüntetheti
a) a felszámolási- vagy csődeljárás tartama alatt vagy
b) a munkavállaló képességére alapított okból vagy
c) ha a munkaviszony fenntartása elháríthatatlan külső ok következtében lehetetlenné válik.
4. Szerintem te próbaidő voltál ott még csak. Próbaidő alatt lehet ilyet csinálni hogy csak betelefonálsz hogy nem mész, ugyanezt fordítva is lehet, mindezt indoklás nélkül mindkét fél részéről. A kérdésben viszont szerződés van.
"A határozott idő lejárta, a munkaviszonyt automatikusan megszünteti. Ilyenkor tehát nem kell felmondási időt biztosítani, nincs felmondási védelem, végkielégítés, vagy indokolási kötelezettség."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!