Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Kódtolvajként alkalmazzák a...

Kódtolvajként alkalmazzák a mezitlábas kódereket?

Figyelt kérdés
A kollégáimmal való kapcsolattartás, italozás, ejtőzés, beszélgetés során figyeltem fel arra, hogy egyre többen állítják, egyes cégek a képesítés nélküli alkalmazottaikat arra használják, hogy a képességeiket meghaladó feladatot adnak ki nekik, ők pedig, hogy az elvárásnak megfeleljenek, jellemzően githubról, vagy máshonnan kódot lopnak, amit némi átalakítás után beépítenek az aktuális fejlesztésekbe. Ez engem alaposan megdöbbentett. Találkozott már valaki ehhez hasonlóval?

#kóder #stolen code
2022. okt. 24. 23:38
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
57%

Őőőő, ez nettó ostobaságnak tűnik nekem.

A copy-paste és minimális kód átírás, egy rohadtul veszélyes módszer, nagyon alacsony minőségű, bugos, nehezen karbantartható terméket fog eredményezni. Nem is tudom, hogy hogy jut valakinek az eszébe olyan, hogy ez egy tényleges cél lenne bárhol is.

Kódot lopni nem csak az amatőr tud, cserébe egy szakember tudja értelmesen hasznosítani is a kódrészleteket, azok megérteni és a szükséges mértékben módosítani.

2022. okt. 24. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
63%
Bocsi de ez értelmetlen, valaki vagy meg tud egy feladatot csinálni, vagy nem. Valaki vagy pár soros kódrészeket használ fel, vagy kb egy egész projektet copypastel. Nagy kóddarabokat összerakni sokkal macerásabb, mint megírni azt.
2022. okt. 25. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Egyik korábbi munkahelyemen volt egy efféle személy, mi csak sztyupidnak hívtuk, akinek a részlegvezetőnk konkrét megbízásokat adott, hasonló célzattal. Ez közvetlen tapasztalat, tehát az biztos, hogy a jelenség létezik. Már máshonnan is hallottam ilyesmiről, szóval, engem erről vagy ennek ellenkezőjéről meggyőzni nem kell, csak a dolog elterjedtségére vagyok kiváncsi.
2022. okt. 25. 00:13
 4/11 anonim ***** válasza:
68%

Na jó, akkor még egyszer: miért jó az, ha egy AMATŐR lop kódot? Miért nem jobb az, ha egy profi csinálja?

A jogi felelőssége így is, úgy is a cégnek van elsősorban, nem az alkalmazottnak.


Meggyőzni nem akarlak az ellenkezőjéről, de biztos vagyok benne, hogy egy komplett idióta az, aki ezzel foglalkozik és ezt direkt tapasztalatlanokkal csináltatja.

2022. okt. 25. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
A miértre az egzakt választ én sem tudom, csak találgatni tudok. Lehet, hogy azért van ez így, mert egy profi tanult szoftverjogot is, egy profi, a tanulmányai végeztével nyilván a jó oldalra fog besorolni, a saját érdekei okán is, egy amatőr meg, esetleg hajlamosabb a szoftverhez fűződő jogok semmibe vételére, nem?
2022. okt. 25. 00:51
 6/11 anonim ***** válasza:
82%

Ha valami a neten van és te felhasználod, az nem lopás, mert valaki önként osztotta meg. Ha nem, akkor pedig nem az a személy a bűnös, aki felhasználja, hanem az, aki a szerző engedélye nélkül közzétette.


A tudomány úgy működik, hogy nem találjuk fel újra a spanyol viaszt, hanem építünk rá, használjuk egymás munkáját. Csak a kódba nem szoktunk szakirodalmi hivatkozásokat tenni, hogy minden transzparens legyen, mint egy publikációban. Lehet esztelenül összeollózni nyilván, sokan teszik, de ugyanolyan esztelenség az is, mikor valaki találkozik egy problémával vagy nem tudja, hogy hogyan kell valamit csinálni és égeti a pénzt azzal, hogy szüttyög rajta saját kútfőből és nem kér segítséget hiúságból. Nem. Keressen rá, kérdezzen rá, nézze meg, másnak mi működött, próbálja ki, használja fel ésszel, anélkül, hogy túlságosan rontaná a kód minőségét vele. Ez szerintem az elvárható egy projekt során rendelkezésre álló idő alatt és ez még bőven túl is tesz azon, amit a legtöbb cég elvár. A legtöbbnek elég ha működik valami, aztán megy a csodálkozás, mikor refaktorálni kell. Ezzel sem értek egyet, nyilván. De szerintem elég, ha törekszik valaki az alapelvek betartására, de nem szarakodik annyit formaságokkal első körben. És majd ha működik minden pöccre és marad idő (a komolyabb projektek nem arról híresek, hogy időmilliomosok vagyunk), akkor majd lehet optimalizálgatni meg más megoldásokat keresni meg ügyeskedni, okoskodni. Rutin kérdése is nyilván, de szerintem van egy arany középút és a két végletet épeszű ember nem fogja megfizetni. Sem a kódösszebaszást, sem azt, hogy egy hónapig vakarod a tökeidet egy függvényen, hogy az teljesen saját és teljesen tökéletes legyen. Úgysem lesz az és senkinek sem fogja megérni azt az egymillió forintot, amit elbasztál rá azzal, hogy fizették a munkaóráidat. Ahogy normális esetben nyilván azt sem fizetik meg, ha utánad kell takarítani a kódban, mert egy tróger vagy, aki elvek és koncepciók nélkül dolgozik. Egyik esetben sem jó az időkihasználás a projekten.


Amúgy ha az ilyen stackoverflow szintű "lopások" zavarnak, el kell menni zenésznek és ott lehet vergődni, hogy ki kinek a dalszövegét lopta el. De ez nem az a szakma, ahogy az egész természettuodományi terület is a megosztásra és az újrafelhasználásra épít. Kutatóként néha elképedek, milyen hisztit levernek egyes emberek más szakmákban azért, mert valaki tájékozódik a konkurensek/kollégák munkásságával kapcsolatban és felhasználja ezeket az ismereteket a saját szellemi termékéhez. Miközben ha mi írunk egy japán szerzőnek a világ másik felére, akinek a nevét sem biztos, hogy jól tudjuk kiejteni, hogy a 8 évvel ezelőtti kutatásában alkalmazott eszköz paramétereivel kapcsolatban lenne kérdésünk, mosolyogva küldi el a teljes specifikációt, ami nem tartozott a publikáció mellékletei közé és köszöni meg, hogy elég fontosnak tartottad a munkáját ahhoz, hogy abból dolgozz. Ehh. Az ember azt hinné, hogy a fejlesztők is kinőttek már a dedóból.

2022. okt. 25. 04:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

04:18


Ha valami az áruház polcán van és azt te elemeled, nyilván az sem lopás, legalábbis szerinted, mert a tulajdonosa önként osztotta meg, ugye?


A japán mosolyogva küldi a teljes specifikációt és köszöni meg, írod, de nyilván az európai autógyárak mérnökei is hasonlóan reagálnak és könnytől maszatos arccal rebegnek hálát azoknak a kínai tolvajo izé, munkásoknak, akik felhasználták az ő szellemi termékeiket.


[link]


[link]


Rosszul tudod, az interneten található tartalom ugyanis nem feltétlenül szabad préda. Pénzzé a magyar jog értelmében biztos, hogy nem tehető. A feltöltött forráskódok szinte mindegyikéhez társul egy un. licensz, ami leírja, hogy mit szabad és mit nem szabad azzal a szellemi termékkel tenni. A forráskódokhoz jellemzően a GPL licensz társul, ami éppen úgy van megalkotva, hogy neked ne legyen kedved azt a munkát a sajátodba integrálni. Legalábbis, ha jogkövető vagy és pénzt is akarsz keresni, ugyanis ha GPL licensz alá tartozó kódot importálsz, azzal a saját munkád is a GPL licensz alá rendelődik, annak minden hátrányával. Na de hát, te erről nyilván nem tudsz, vagy ha mégis, akkor különösebben nem érdekel. Én viszont, képzeld, tanúként vagyok idézve holnapra, egy olyan bűnügyben, amiben futószalagon történtek szerzői joggal való visszaélések, amíg az egyik átvert, megkárosított ügyfél feljelentést nem tett.


[link]

2022. okt. 25. 05:35
 8/11 anonim ***** válasza:
55%

#9

Elolvastad valaha is a licenseket? Akkor tudnád, hogy szabadon használható, terjeszthető, módosítható és fizetős alkalmazásba is betehető.

2022. okt. 25. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

"A licenc lényege – más szabad licencekhez hasonlóan –, hogy a mű szabadon terjeszthető (akár pénzért is), és szabadon módosítható, de a terjesztései és a módosítások kötelezően szintén GPL licenc alatt kell, hogy megjelenjenek, így biztosítva, hogy a szabad tartalmakból készült bármilyen származékos mű is szabad maradjon."


Ez utóbbi kitétel, hogy az immár GPL alá rendelt mű is hozzáférhető legyen, rendre elsikkad, nem teljesül, pedig ez a dolog eredeti célja. Ez magában jogsértés, ami azt jelenti, hogy a felhasználó ezzel a jogellenes cselekedetével automatikusan kizárja magát a licenszjogból, ebből következően jogosulatlan felhasználóvá, tolvajjá válik. Az meg pláne vicces helyzet, ha a jogsértő, a tolvaj hivatkozik olyan licenszre, aminek tartalmát ő maga sem tartotta magára nézve kötelezőnek. Nem gondolod?

2022. okt. 25. 07:07
 10/11 anonim ***** válasza:
78%

Na ez új dolog. 1 pipás delfipapa kérdést ír ki.

Ismeritek a dörgest, nem kell elolvasni se, nemhogy válaszolni rá.

2022. okt. 25. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!