Az önéletrajzot illik összehajtogatni?
Attól ha a jelentkezést nem papíron adod le az interjú napján van olyan interjúztató aki örül neki ha hozol pár példányt és ott helyben a kezébe nyomod.
Több interjúztató esetén nem biztos, hogy mindegyiknek lesz saját példánya.
Extra toll is van nálam hogyha jegyzetelni szeretnének tudjak adni.
Nem annyira illem, inkább praktikus gondolkodás kérdése. Az is fontos kérdés, hogy milyen szintű állásra, hogyan és mennyien pályáztok. A legfontosabb azzal tisztában lenni, hogy ahány cég, ahány pozíció és ahány ember, annyi féle módon gondolkodik és annyi féle szempont alapján ítéli meg a jelentkezőt. Szóval bármilyen apróságba bármi egyebet is beleláthat a saját tapasztalatai, élményei, világnézete, tudása, vagy tévképzetei alapján.
Nem valószínű, hogy bárki zokon venné, pláne szólna érte, hogy összehajtod. Akár nekik is lehet ez az első dolguk vele és ezért fel se tűnik, hogy te hajtogattad össze, vagy ők.
Viszont valószínűbb, hogy ők asztalon vagy irattartóban tartják az életrajzokat, ahol nem hajtogatják őket. Emiatt a hajtogatás kilóghat a sorból, feltűnést kelthet. Ez szerencsés esetben akár jó is lehet, mert felfigyelnek rá. Viszont valószínűbb, hogy a hajtogatást inkább negatívan értékelik. Míg mindenki más vigyázni tudott, hogy hajtogatás nélkül, épségben kapják meg, a tiéd össze van hajtogatva, esetleg még azon felül is meggyűrődött. Nem biztos, hogy végiggondolják és tudatosul, egyszerűen csak ott lesz egy hátsó gondolat a te CV-d mellett, hogy ez valamiért nem olyan szimpi. Ha van egy másik ugyanolyan értékes jelölt, akinek nincs összehajtva az életrajza, lehet, hogy pont ennyin múlik majd, hogy őt találják szimpatikusabbnak, mert pont ennyitől érzik az ő életrajzát és ezáltal az egész szakmai alkalmasságát jobbnak a tiédnél.
Persze, ha mindent megtettél, hogy a tartalom a lehető legjobb legyen, akkor van rá esély, hogy nem ennyin múlik. Ha annyival jobb vagy más jelölteknél, akkor könnyen lehet, hogy akár összegyűrt is lehet az életrajzod, akkor is téged fognak választani. De pl. ha nagyon katonás, akár már kényszeresen pedáns, OCD-s a felvételiztető, vagy csak egyszerűen annyira sok a jelentkező és annyira alap elvárásaik vannak, hogy szinte mindegy, hogy kit vesznek ki, akkor lehet, hogy azzal kezdik az életrajzok válogatását, hogy amit összehajtva kaptak, eleve kiteszik egy tartalék körbe, amibe bele se néznek, csak akkor, ha a többi életrajz között nem találnak megfelelő jelöltet.
Ezen kívül a helyzeten és körülményeken is múlhat. Pl. ha személyesen adod le valahol az életrajzodat, akkor simán lehet, hogy ők fogják összehajtani, lekávézni, vagy kidobni átadás nélkül is. Viszont ha eljut a HR-eshez, akkor bármit csinál vele más, azt a te számládra fogják írni, hiszen fogalmuk sincs, hogy már eleve így vitted be, vagy utána történt vele valami.
"létezik még olyan, hogy papíron adja be valaki az önéletrajzát?"
Egyre kevésbé jellemző, viszont pont ezért akár működőképesebb módszer is lehet, mint az online beküldöttek kupacába bekerülni. Ha el tudod juttatni személyesen a döntéshozó kezébe, akkor lehet, hogy nagyobb eséllyel fogja pont a tiédet elolvasni és akár előnyt is élvezhetsz ezzel a többiekkel szemben.
Lehet, hogy mivel ők már online dolgoznak, rögtön ki is dobják, mondván "megmondtuk, hogy online jelentkezzenek". Ha csak annyit érsz el vele, hogy már ismerősebb lesz a neved, amikor az online beküldött kupacban újra meglátja, már azzal is előnyben lehetsz a többiekkel, mert ez az ismeretség tudat alatt szimpatikusabbá is teheti számára. De az sem kizárt, hogy ha első ránézésre alkalmasnak tűnsz, akár csak téged fognak behívni, mert a tiéd már úgyis a kezében van, felesleges egy másikat is kézbe venni. Garancia nincs rá, hogy bejön, de esélye van, amit érdemes lehet megragadni.
"felejtős, hogy aktatáskával mászkáljak egy A4-es méretű iromány esztétikai megóvásának okán. Maximum belesuvasztom egy nylon szatyorba, aztán lesz, ami lesz!"
Ez is egy megközelítés. Pont így viszonyulnak a cégek is hozzá. Ha neked ennyire nem fontos, hogy jó benyomást kelts, akkor nekik ennyire nem fontos, hogy téged alkalmazzanak.
Ha te vagy az egyetlen alkalmas jelentkező, akkor lehet, hogy kevésbé számít, hogy gyűrött-e vagy sem. Ha van más jelentkező is, akkor ez is befolyásoló tényező lehet. Ahogy az is, hogy mennyi fáradtságot veszel rá, hogy megóvd az állapotát. Ha túlzásba viszed, az is negatív benyomást kelthet, ha még az elvárható erőfeszítést sem teszed meg érte, az is negatívan befolyásolja a megítélésed. A normális és elvárható körültekintést érdemes megtenni.
"Attól ha a jelentkezést nem papíron adod le az interjú napján van olyan interjúztató aki örül neki ha hozol pár példányt és ott helyben a kezébe nyomod.
Több interjúztató esetén nem biztos, hogy mindegyiknek lesz saját példánya.
Extra toll is van nálam hogyha jegyzetelni szeretnének tudjak adni."
Ez már az általánosan elvártnál egy picit több körültekintés, viszont ez még valószínűleg pont nem annyira zavaró, sőt akár tetszhet is az interjúztatóknak. A jelölt átgondolta, hogy milyen helyzetre számíthat és felkészült a várható helyzet megoldására, megtette a tőle nem indokolatlanul nagy erőfeszítést igénylő, de másoknak talán eszébe sem jutó erőfeszítéseket.
Mondjuk ez éppúgy lehet valakinek visszatetsző, zavaró is. Nem mindenki szeret túlzottan pedáns, körültekintő kollégákkal dolgozni, mert ezek képesek halálba szekálni a kollégákat is, amikor minden hibájukat kijavítják, stb. Arról nem is beszélve, hogy Magyarországon nagyon sok helyen kimondottan kontraszelekció uralkodik és akiről a főnök azt gondolja, hogy nála is okosabbnak, felkészültebbnek bizonyulhat, azt inkább nem veszik fel, nehogy kiderüljön, hogy nem a főnök a legpengébb és ezért le akarják őt cserélni. Ezt pedig szintén sok mindenbe bele lehet látni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!