Mennyire gáz, hogy 25 évesen még nem volt munkám, megszólnak emiatt állásinterjún vagy egyáltalán behívnak mikor meglátják ennyi évesen a nulla munkatapasztalatot, hátrányból indulok a negatív megítélés miatt?
Eddig egyetemre jártam, amivel megcsúsztam, ebben a félévben végre végzek, tanulás mellett nem dolgoztam. A jegyeim sose voltak jók, úgy érzem nem értek a szakomhoz. Mentálisan vannak problémáim, de ezt nyilván nem fogom reklámozni mások előtt, önmagában szégyellem a gondjaimat, hogy ennyire belesüllyedtem. Semmi értelmeset nem csináltam egyetem mellett, amit feltudnék mutatni.
Mérnök leszek egyébként, amúgy se egyszerű a pályakezdés normális időben végzetteknek sem.
Hamarosan munkát keresek, dehát megvisel ez is mentálisan, tudom, hogy túl kell esnem rajta.
Valaki járt hasonló cipőben és jó élete lett ezek után?
Természetesen. Viszonylag sok szakmában 8-10 év az a periódus, mire valaki elér egy szakértői/senior szintre, nem is nagyon szokták emiatt túlbecsülni a jelentőségét annak, ha valaki későn kezd valamit vagy pályaváltó, mert ha 30 évesen kezdi, bőven nyugdíj előtt is eljut egy nagyon menő, értékes tudást garantáló szintre.
Értékes tudással, amit képes vagy demonstrálni, bármikor találhatsz jó állást is. Viszont azt a 0 tapasztalatot érdemes lenne feltornázni mihamarabb, mert nem nézik jó szemmel, ha általánosságban a munkához közöd sem volt. Érdemes kihasználnod, hogy diák vagy, gyakornokként több esélyed van elkezdeni a karriered. Valószínűleg eleinte muszáj leszel elviselni a szar bért a szakmában fél - 1 évig, utána viszont könnyen fel tudsz zárkózni a legtöbb területen, főleg a gyorsan fejlődő területeken.
Én is 25 évesen kezdtem el először dolgozni a szakmámban, nekem mondjuk volt korábbi, nem teljesen szakirányú munkatapasztalatom (2 év), ami jelentősen megdobta a bérem. Azt az állásomat én is diákként találtam egyébként, oda is viszonylag könnyen felvettek egyébként, pedig én is úgy éreztem, hogy 23 évesen 0 perc ledolgozott munkával nagyon el vagyok maradva.
Én még többet csúsztam az alapképzésen, közben nem dolgoztam, a mesterképzést még csinálom.
Az első munkahelyemen fel sem merült a téma, más interjúkon rákérdeztek. Nem hazudtam, volt, hogy gyorsan elintéztem, volt, amikor hosszabban beszéltem róla. Volt, ahonnan az ígéret ellenére nem is hívtak, nem tudom, ez szerepet játszott-e, de nem hiszem, hogy döntő volt. A mostani munkahelyemen ez nem volt akadály.
Hogy hány éves vagy, azt szerintem nem kell hangoztatni, önéletrajzba nem írnám bele, de ha rákérdeznek, vállald fel.
Azzal esetleg lehet trükközni, hogy a tanulmányoknál csak a végzés dátumát írod, de én ezzel sem szórazkoznék.
Az előny, ha egyetem közben csináltál valamit, de anélkül is lehet munkát találni, nyilván olyan helyen, amit pályakezdőknek szánnak. Ha a kötelező gyakorlatnak volt értelme, arról lehet írni/beszélni.
Esetleges váltásnál később szerintem már semmi jelentősége nem lesz. Egyáltalán nem kétségbeejtő a helyzeted. :)
Én 24 évesen dolgoztam először.
Nyilván voltak helyek, ahova nem vettek fel, de szorgalmasan jártam interjúkra.
Sehol sem kérdezték, hogy miért nem dolgoztam előtte. (Jó, diákmunkás voltam, de csak a gimiben és csak nyáron, ez pedig még nem is számít.)
Inkább arra figyeltek, hogy az interjún miket mondok, egy konfliktust hogy tudnék kezelni, milyen alapismereteim vannak a számítógépekről, milyen az idegennyelvi tudásom, stb.
Általában ezek közül volt valamelyik az indok, hogy nem vettek fel.
Volt pl egy interjú ügyfélszolgálatra, amire már úgy mentem el, hogy dolgoztam, de bolti eladó voltam, ennek sok köze nem volt ahhoz, amit ott kellett csinálni.
Nem is kérdezték, hogy miért nem dolgoztam előtte meg miért vagyok eladó.
Az érdekelte őket, hogy milyen ügyintéző lennék.
Hogy ezt kiderítsék, volt egy szituációs feladat, ahol az ügyfél egy rendszerhiba miatt nem kapott meg valamit és csak később kaphatta meg és a teoretikus ügyfél ezért üvöltözött velem, hogy ő most akarja, én pedig határozottan elmondtam, hogy ez nem lehetséges - mert azt hittem, ezt szeretnék látni és hallani, hogy megtörök-e, meg, hogy megijedek-e majd, ha élesben kiabálnak velem.
A szituációs feladat után elmondtak, hogy szerettek volna olyanokat hallani, hogy beszélek a felettesemmel, megpróbálok megoldást keresni, megpróbálom elintézni, hogy ma mégis megkapja a megrendelt árut, stb.
Ez volt a fő oka, hogy nem vettek fel, hiszen a soft skill is fontos, sőt a legfontosabb egy ügyfélszolgálaton.
Egész egyszerűen pályakezdőként fognak kezelni. Ha látható az önéletrajzodból, hogy egyetemre jártál, akkor nem merül fel a kérdés, hogy mivel töltötted az idődet. Nem mindenkinek megy egyszerre a tanulás és a munka.
Arra viszont készülj fel, hogy jó eséllyel lesz melletted hasonló korú, de magasabb beosztású/bérezésű kolléga, aki már egyetem alatt is dolgozott, így ő szakmailag lehet (bár nem feltétlenül biztos), hogy előrébb tart.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!