Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Kirúghatnak COVID rehabilitáci...

Kirúghatnak COVID rehabilitáció miatt?

Figyelt kérdés
A feleségem súlyos állapotban fekszi az egyik kórházban jóideje, de szerencsére lassan javul az állapota, van remény, hogy jövő héten haza fogják engedni. Ő egy nagy pénzügyi multinál dolgozik irodai munkát, a betegsége előtt természetesen home office-ból. Ennél a cégnél most lesz egy nagyon komoly összesítő munka, aminek Ő fontos szereplője. Ez jovő héten kezdődik. Ez egy idegileg nagyon megterhelő munka, napi 12-14 óra is lehet pár napig. A kórházban azt mondták neki, hogy kizárt, hogy akár hazaengedés esetén is akkor ilyen munkát el tud majd végezni, pár hétig pihennie kell, teljes nyugalomban (ez egy munkáltatónak nehezen elmagyarázható állapot). Nem vagyunk fiatalok, ő a negyvenes évei végén jár.) Ezen rettenetesen kétségbe esett a kórházban, mert attól fél, hogy kirúgják, ha nem dolgozik ebben, miután már hazajött a kórházból, mert ennek a munkának vannak speciális részei, amit csak ő tud, illetve nélküli nagyon nehezen tudják megcsinálni. A munkahelyen javarészt fiatalok vannak, a főnöke is az, akiknek a COVID maximum egy pozitív teszt, vagy egy hét erős nátha, és attól fél, hogy nem értik a rettenetes küzdelmet, amit két hete folytat egy kórházban. Az a félelme, hogyha nem vesz részt ebben, kirúgják, mert nem értik a helyzetet. Az a kérdésem, hogy van erre munkajogilag lehetősége a vállalatnak? Lehetséges, hogy az orvos javasolhat hivatalos papírral több hét ágynyugalmat, pihenést, de mivel nem látják őt, félünk, hogy ezzel lenullázza magát a cégnél. Még nincs erre utaló jel a cég részéről, mert nem tudjuk, hogy mi lesz, de a kórházban legyengülve, a nagyon beszűkült és kimerült tudatállapotban most ettől fél, hogy találnak valami trükköt, amivel kitehetik. Pedig évek óta itt van. Kérem, adjatok ebben nekünk tanácsot, hohgy jogilag, vagy a nagy cégek okoskodását ismerve a jogot megkerülve mit tehetnek?

2021. márc. 20. 18:57
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
32%
Hogy a te munkahelyedről kirúghatnak-e, azt nem tudom, de igen, elbocsáthatnak azért valakit, ha koronavírus miatt nem megy be dolgozni. Sajnos a betegség nagyon el tud húzódni, valakinél akár 2 hónap kiesést is jelent a munkából, ennek a munkáltató nem örül.
2021. márc. 20. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
73%
jogos tb alatt kirúgni valakit? Instant perelhetőek.
2021. márc. 20. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Ezt értem, olvastam olyat, hogy valaki koronavírussal összefüggő félelmei, biztonság stb nem megy be dolgozni, emiatt kirúghatják, erre van lehetőség, de ha effektíve a betegség stádiuma miatt nem alkalmas a munkára, akkor emiatt kirúghatják-e. Magyarul a betegség jogos rehabilitációja az megegyezik-e azzal, hogy "koronavírus miatt nem megy be dolgozni." Ez a nagy kérdés.
2021. márc. 20. 19:18
 4/16 anonim ***** válasza:
Jó kérdés.Jogász tudná neked megmondani mert ki tudja itt gyakorin milyen jogszabály van ilyen esetre?
2021. márc. 20. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

"jogos tb alatt kirúgni valakit? Instant perelhetőek"


Ez nem igaz. Simán lehet felmondást közölni táppénz alatt, viszont a felmondási idő csak az után indul, hogy véget ért a táppénz.

2021. márc. 20. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:
4-esnek: Igen, piszok nehéz. Én is egy sokat dolgozott, munkahelyeken rengeteget látott értelmiségi vagyok, dolgoztam médiában, pénzügyi szektorban, vezetőként is sokáig, de ilyen helyzetet nem láttam. Valaki megbetegszik, akkor az orvos táppénzre írja, kiírja a megfelelő ideig, és ha az lejár, mehet vissza dolgozni. De itt most a káoszban teljesen máshogy megy. Ennek a betegségnek "nincs vége, mikor vége van", azaz a kórházból elbocsájtás nem feltétlen jelent gyógyulást, és a háziorvossal való kapcsolat is nehézkes, nem lehet oda menni, felhívni, borzasztó. Tehát lehet, hogy a korházból elengedik egy megfelelő lelettel, hogy felszabadítsanak ágyakat a rettenetes leterheltség miatt, és ott a vége az ő covid folyamatának, holott jelenleg felkelni sem tud. Hazaviszek egy negatív leletes, kórházból elküldött félholtat, és nem tudom, hogy jogilag munkaképesnek számít-e. Nem is igazán csak munkajugról van szó, hanem hogy nem csak az egészségügyi ellátórendszer szenved drámát, hanem ez a része is. Én voltam kórházban nyáron, bent feküdtem egy hetet, utána még egy hét otthon, tiszta sor volt, benne volt a jelentésben, mert egy régóta ismert és tudományosan kezelt betegség. Mikor ez letelt, menetem vissza dolgozni. Nem volt olyan, hogy meggyógyul a belső szervem, ami beteg volt, de a fejem még hetekig használhatatlan. Nagyon nehéz ügy.
2021. márc. 20. 19:45
 7/16 A kérdező kommentje:
5-nek: Nyilván lehet, hiszen egy vállalatnak akkor is lehet leépítése, ha vannak többen táppénzen. Bezár egy cég, annak is lehet táppénzen dolgozója. De ez a helyzet kicsit más most.
2021. márc. 20. 19:48
 8/16 anonim ***** válasza:
Bármiért is kirúghatják, de hidd el, emiatt nem fogják. Ha tényleg nem tud dolgozni akkor majd megoldják bent azokkal akikkel lehet
2021. márc. 20. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Jogász tud utánajárni ennek.Igen,nehéz eset de talán van egy rendkívüli kitétel ilyen esetre mert szerintem nem jogos hogy emiatt menesszék hisz nem tehet róla és nem direkt csinálja hogy beteg.De ez csak én véleményem.

#4

2021. márc. 20. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Az, hogy mikor lesz újra munkaképes, majd a háziorvos fogja eldönteni. A kórház után fel kell keresni és ha kell, akkor táppénzre fogja venni addig, amíg szükséges.


Alapvetően az egészségi állapot nem lehet alapja az elbocsátásnak. Ha normális cégről van szó, akkor nem csinálnak ebből problémát. Ha meg ki akarják rúgni, akkor úgy fogják megtenni, hogy ne legyen támadható.


Ha esetleg van olyan állapotban, hogy minimálisan be tud segíteni a csapatnak, akkor ezt ajánlja fel, úgy is ha táppénzen van. Természetesen nem az egészsége rovására.

2021. márc. 20. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!