Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Miért nem akarja megérteni...

Miért nem akarja megérteni sok idősebb ember, hogy az életkor nem ad felmentést a folyamatos önfejlesztés alól?

Figyelt kérdés
Elismerem, hogy aki nem a digitális világba született (hozzátenném, én sem, a magam 36 évével), annak nehezebb lehet lépést tartani a változásokkal. De sokszor azt tapasztalom, hogy az idősebbek megpróbálnak kibújni az önfejlesztésük alól, mondván: ilyen idősen nekik ne kelljen már új dolgokat megtanulniuk. Tudom, hogy nyugdíjhoz közeledve már nem úgy fog az agyuk, mint nekünk, fiatalabbaknak, csak egy idő után fárasztó azt hallgatni, hogy ők semmi újat sem akarnak elsajátítani. Nekem is van egy ilyen kolléganőm, ő is folyamatosan sír, hogy csak pár éve van a nyugdíjig, akkor minek tanulja meg az elektronikus ügyintézést, meg hogy a vele egykorú férfiaknak mennyivel könnyebb, mert hogy ők férfiak. Nem is az bosszant, hogy nem tud bizonyos dolgokat (pedig már csak én is ezerszer megmutattam neki, hogyan kell szkennelni, hogyan kell kétoldalas dokumentumokat kétoldalasra lefénymásolni stb.), hanem az, hogy láthatóan nem is akarja megtanulni ezeket. Nem gyakorol, pedig türelmesen megmutattunk neki mindent, nem is egyszer. Azt is megértem, hogy nincs mindenkinek műszaki affinitása (nekem sincs), de munkahelyen muszáj ezeket a dolgokat megtanulni, szerintem nem lehetetlen feladat mondjuk a szkenner használatának megtanulása. Nem egy alkalommal látom, hogy tényleg idős (80 körüli emberek) megtanulnak bánni a számítógéppel (pl. régebben a helyi könyvtárban is szerveztek nyugdíjasoknak számítógépes tanfolyamokat, és úgy kellett leépíteniük a jelentkezőket, annyian érdeklődtek volna, holott ők még életükben nem láttak számítógépet), Skype-on beszélgetnek a rokonokkal, a 70 fölötti keresztanyám is megtanult a tabletjén facebookozni, viberezni. Sok dolog van, amit az ember nem feltétlenül szívesen tanul meg, de miért olyan nehéz megérteni, hogy a munkahely nem kívánságműsor, és hogy gyakorolni kell, mert csak úgy rögzülnek a dolgok? Ki fog valaha is halni ez az önfelmentő, "nekem már csak pár évem van a nyugdíjig, miért tanuljak új dolgokat" mentalitás? Én fiatalabbként nyilván bátrabb vagyok, jobban nekiállok kísérletezni, ezt elismerem, de én is sok mindent kérdeztem a tapasztaltabbaktól, kértem, hogy mutassanak meg ezt vagy azt, és gyakoroltam. Azt is elhiszem, hogy x évtized után sokan belefáradnak a munkába, de amíg dolgozik valaki, addig szerintem kénytelen lépést tartani a fejlődéssel, akár örül ennek, akár nem.
2020. dec. 8. 20:31
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Ezt valószínűleg majd csak akkor értjük meg, ha idősek leszünk mi is. Én arra tippelek, hogy az idősebbek nem csak fizikailag, hanem szellemileg is sokkal kevésbé terhelhetőek, mint egy fiatal, hamar lefáradnak, nem tudnak már egyszerre sok információt befogadni, értelmezni és elraktározni. Nyilván emberfüggő is, ezért, ahogy írtad, akadnak olyan idősek, akik könnyebben tanulnak, de az általános szerintem az, hogy ehhez az idősek már túl fáradtak. Attól, hogy valamit az egyik ember könnyen képes megtenni, még nem biztos, hogy ugyanerre a másik is képes. Nem vagyunk egyformák, a képességeink se ugyanolyanok és a korlátaink se ugyanott vannak.
2020. dec. 8. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
68%

Igazad van, kérdező.


Én teljesen megértem a nyugdíjas Pista bácsit vagy Mari nénit, ha nem kell nekik az új technika, mert minek. De egy munkahelyen ne ez legyen már, hogy Terikének csak öt éve van nyugdíjig, mostmár hagyjuk rá, nem baj, ha nem tud nyomtatni se, hasznát nem vesszük, de legyünk megértőek. Én ettől annyira ki tudok akadni. Nem csak Terikétől, hanem a munkaadótól is.

2020. dec. 8. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
66%
Mindig voltak és lesznek is lusta / buta emberekm, ehez még öregnek se kell lenni. A kollégád simán lusta, mert igy hogy nem tudja használnia se kell. Ha egy fénymásolo kezelesének a megtanulása meghalladná a szellemi képességeit, akkor az önálló életre is képtelen lenne.
2020. dec. 8. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Jó, de azért egy kétoldalas fénymásolás vagy a szkennerhasználat megtanulása nem akkora nagy feladat. Másrészt meg ez munkahely, tehát nem lehet azt mondani, hogy "én ezt nem akarom megtanulni, mert öreg vagyok". Amikor bejöttek a számítógépek az írógépek helyett, azt is sokaknak meg kellett tanulniuk használni, hiába nem akarták, mert munkahelyi elvárás volt. Plusz akkor ezen az alapon egy idősebb orvosnak sem kell képben lennie az újabb gyógyszerek terén (elég, ha ismeri a 40 évvel ezelőtti gyógyszereket), vagy egy idősebb jogásznak sem kell követnie a jogszabályi változásokat, de mondjuk egy idősebb bolti eladónak is meg kellett tanulnia kezelni az online pénztárgépet, vagy egy idősebb buszsofőrnek a modernebb buszokat. A munkahelyi követelmények átalakulása nem választás kérdése. Én is idegenkedéssel fogadok bonyolultabb számítógépes programokat, de nem tudok mást tenni, mint hogy megtanulom a használatukat. Ha valaki dolgozni akar, akkor szerintem nem húzhatja ki magát a változások alól, bármennyire is nehéz neki. Most már nem olyan világ van, hogy évtizedekig ugyanazokkal a módszerekkel dolgoztak az emberek. Elismerem, hogy nehéz feldolgozni ezt a felgyorsult fejlődést (még nekem is, a 2000-es évek közepén egyetemistaként kb. ámuldozva néztem az első pendrive-omat, ami 1 gigás volt, most meg szinte felfoghatatlan a digitális fejlődés), de engem az a mentalitás zavar, hogy sokan eleve elzárkóznak minden elől, nehogy már nekik bármi újat kelljen tanulniuk. És még csak nem is bonyolult programokról van szó, hanem mondjuk arról, hogy biztos kézzel tudjon kezelni valaki pl. egy szkennert, és be tudjon szkennelni egy dokumentumot.
2020. dec. 8. 21:01
 5/8 anonim ***** válasza:
68%

"egy kétoldalas fénymásolás vagy a szkennerhasználat megtanulása nem akkora nagy feladat"


Neked. Más embereknek meg lehet, hogy igen. És lehet, hogy azok a más emberek közben játszva megtesznek olyan dolgokat, amik neked okoznak nehézséget. Épp erről beszéltem, az embereknek nem egyforma a képességprofiljuk, és attól, hogy valaki nem tudja megtenni ugyanazt, mint te, még nem kell rögtön úgy tekintened rá, mintha kevesebbet érne nálad. Első voltam.

2020. dec. 8. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
#5: Lehet, viszont az irodai munkában TUDNI KELL használni pl. a szkennert. És ezzel nem azt mondom, hogy kevesebb nálam valaki, de attól, hogy más téren valószínűleg jártasabb nálam, még nem jelenti azt, hogy neki felmentést lehet adni ez alól. Másrészt gondolom, nekik is van pl. automata mosógépük. Ha egy viszonylag bonyolult automata mosógépet valaki tud használni, akkor egy jóval egyszerűbb szkennert is megtanulhat kezelni. Ha vannak munkahelyi követelmények, akkor törekedni kell a lehető legpontosabb elérésükre, ne pedig az legyen, hogy "én ezt nem akarom megtanulni, mert...". Hangsúlyozom, nem azzal van a baj, ha valaki nem tud, hanem azzal, ha nem is akar tudni. Amikor elkezdtem dolgozni, én is rengeteg új dologgal szembesültem. Sokat kérdeztem, több embertől is, és persze ők is felajánlották a segítségüket, kérdés nélkül is. Többen és többféleképpen elmagyarázták ugyanazt, én meg leírtam a lépéseket a kis füzetembe. Utána megpróbáltam önállóan csinálni, akkor is, ha éppen nem ez volt az adott feladat. Eleinte használtam a "puskát", és ha elakadtam valahol, akkor megint kérdeztem. Én is mondhattam volna, hogy mivel gyerekkoromban nem sűrűn dolgoztam számítógépen, szkenneren meg abszolút nem, ne kelljen már ilyen meg olyan feladatokat megcsinálnom. De nem volt választási lehetőségem. Ha nehezebben megy valami, akkor többet kell gyakorolni, és többször kell figyelni másokat, ott lenni, amikor csinálják az adott feladatot, másképp nem fog menni. De az, hogy valaki oda sem figyel arra, amit már százszor elmondtunk neki, és nem is gyakorolja, szerintem nem csak arról árulkodik, hogy neki nehezebben megy ez vagy az a munkafolyamat.
2020. dec. 8. 21:20
 7/8 A kérdező kommentje:
#2: Engem nem zavar a nem tudás, amíg azt látom, hogy valaki igyekszik fejlődni, csak kicsit "ügyetlenebb". De amikor többször is megmutatjuk, hogy hogyan lehet kétoldalas fénymásolatot készíteni, viszont az illető oda sem figyel, nem gyakorolja, és mikor napok vagy hetek múlva elő kellene szednie a tudását, de látszik, hogy halványlila fingja sincs semmiről - na, akkor kicsit dühös vagyok. Pl. volt, hogy lassan, türelmesen megmutattam, hogyan kell kétoldalasan fénymásolni. A kolléganő azt mondta, oké, menni fog. Na, ez tartott aznap. Legközelebb, pár nap múlva már nem tudta. Megint segítséget kért, megint megmutattam. Később láttam, hogy úgy fénymásol kétoldalasra, hogy lefénymásolja az egyik oldalt, kihúzza a papírtálcát, beleteszi az egyik oldalán már fénymásolt papírt, visszazárja a tálcát, és úgy másolja a másik oldalt. Én erre már nem is szóltam semmit, gondoltam, többször már nem vagyok hajlandó megmutatni az egyszerűbb megoldást. Feleslegesen nem tépem a számat, a jelek szerint az illető nem is akarja megtanulni azt, amit Isten tudja, hányszor megmutattunk neki. Pedig ez még nem is annyira bonyolult feladat.
2020. dec. 8. 21:30
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Mondjuk akkor így a kétoldalas fénymásolás engem nem érdekelne, kollega talált egy másik megoldási utat, munka elvégezve, leszarom. Engem az zavar, ha nincs a munka elvégezve, mert mondjuk nem tud szkennelni.
2020. dec. 8. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!