Ti is úgy érzitek munkahelyen mintha fogva lennétek tartva?
Igazad van, aláírom, hogyha egy gyárban 8 óra helyett 4 órát dolgozol, az 4 órányi termeléskiesést jelent. De azon a területen, ahol én dolgozok, ott másképp mennek a dolgok.
Tegyük fel, szoftverfejlesztő vagy, és kapsz egy hibajegyet a support csapattól, hogy senki se tudja, miért, de az egyik szoftver fogja magát és leáll. A cég annyit lát, hogy ahhoz, hogy te ezt a hibát kijavítsd, írtál 3 rövid sor programkódot 4 órán keresztül. Szóval, most hívjanak be egy megbeszélésre, hogy mégis mi a fene tartott azon a 3 sor begépelésén 4 óráig? Mert a cég számára ennyi a látható érték, ennyit termeltél 4 óra alatt. Ezt a 3 sort begépelni nagyon max. 2 perc. Mit csináltál a maradék időben? Facebook-oztál, Indexet olvastál?
Ellenben a másik oldalról nézve ott voltál te, nulla információval, hogy mi okozhatja ezt a hibát. Egy csomó időd ráment, hogy egyáltalán az okát megtaláld. Majd mivel olyan helyre kellett nyúlnod, ami annyira fontos helyen van, hogy egy nem jól megírt változtatás magával ránthatja az egész rendszert, alaposan utána kellett járnod, hogy a változtatásod mit ronthat el. Szóval a kulcsszó nem azon a 3 soron van és a 2 perc munkán, hanem azon, hogy miért pont azt a 3 sort kell odaírni, és tudni azt, hogy annak milyen hatásai lehetnek.
Mivel szellemi munkáról van szó, akkor tudsz a legjobban koncentrálni, ha kipihent vagy. És reggel 8-kor nem biztos, hogy kipihent vagy, főleg, ha már reggel 6-kor fent kellett virítanod, hogy tudj reggelizni és beérj a munkába. Ráadásul teljes mértékben koncentrálni képtelenség 8 órán keresztül. Kérdés, hogy melyik a hatékonyabb - bent vagy reggel 8-ra úgy, hogy agyilag zombi vagy, ezért kávézgatsz a kollégákkal az udvaron/konyhában, híreket olvasol, átpörgeted a Facebook-ot, zenét hallgatsz, majd lelépsz ebédelni és utána dolgozol; vagy dolgozol 4 órán keresztül, de az szigorúan csak munka, kipihent elmével, céltudatosan.
Az tény, hogy a 8 óra munka erős túlzás.
a 6-ik óra után, mivel én is szellemi, magas fókuszt igénylő munkát végzek, érezhetően csökken a teljesítményem, többet hibázok és belassulok. Szerintem felesleges az utolsó két órát ledolgoznom, mert másnap reggel gyakran a hibákat kell kijavítanom amit ezalatt a 2 óra alatt vétettem.
Szellemi munkát nem lehet napi 8 órában magas szinten végezni.
A 6 óra talán már közelítene a reális határhoz, de inkább a négy. Ha az embernek van ideje pihenni, sokkal boldogabb, motiváltabb, produktívabb.
#11: Értettem elsőre is. A példának semmi köze a firtatott kérdéshez. Egy munkát megcsinálni 4 óra, 8 óra munkabérért. Produktivitás 50%, nem konkrét feladatra kell lebontani ezt, hanem nagyobb léptékben teljesítménytmérni. Ha neked fel kell ásatni a kerted, és nem csinálod meg, mert nyomod a home office-t, akkor hívsz valakit, azt mondja megcsinálja 1000 Ft/óráért és tart neki 8 órát, egy másik ember pedig megcsinálja 4 óra alatt 1000 Ft/óráért. Melyiket választod? Nyugodt szívvel fizeted ki a 8 órát?
Nem keverném ide az egyéni bioritmust és életvitelt (ki hánykor kell, hány óra kell az ébredéshez és a max fordulatszám eléréséhez, vagy éppen ki milyen messze lakik a munkahelyétől stb.), mert ez már egy másik témakör.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!