Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » Bántalmazás folyik a szomszédo...

Bántalmazás folyik a szomszédomban (férfi tart terrorban nőt/nőket). Tehetek valamit?

Figyelt kérdés

Új társasházi lakó vagyok, nem igazán vagyok tisztában az itteni "illemszabályokkal". Nem sokkal utánam költözött be egy család a szomszédos lakásba (negyvenes férfi, nő, és talán egy 18 körüli lány). Sajnos vagy nem sajnos alig ismerem őket, ha szembe jönnének a folyosón sem biztos, hogy megismerném őket, de hallom őket rendszeresen. Többször hallottam már hogy a férfi úgy beszélt a nőkkel, mint a kutyával, de pár napja sajnos már azt is hallottam egyik délután, hogy ütötte, gondolom a feleségét. A nő sírt, kérlelte, jajgatott, a férfi meg csak ku rvázta, és gondolom ütötte tovább... tompa ütéseket hallottam.

Tehetek valamit vagy jobb, ha kimaradok ebből? Ti mit tennétek?



2019. máj. 17. 20:24
1 2 3
 21/24 Ignis Subdialis ***** válasza:
100%

"Meg jó lenne látni mihez kezdene ha a saját súlycsoportjából kellene valakivel verekednie."

De ne lepődj meg azon, ha egy jól szituált, látszólag a légynek sem ártó, szerény hapsikával találkozol. A bántalmazók jellemzően igen jó kaméleonok, a társadalomba szépen besimulnak, sokszor igen műveltek és intelligensek, elismertek a szakmájukban, mások felé segítőkészek. Ez a kaméleonság segít nekik egyrészt becserkészni az áldozataikat, hiszen megértést, összhangot tudnak sugározni, képesek bizalomba férkőzni, elaltatni az éberséget, a pók hálója felé közeledő áldozat azt is hiheti, hogy megfogta az Isten lábát ezzel a szent emberrel. Másrészt a jóember álcája a lelepleződés elkerülésében is segít, hiszen "ki hinné el róla", hogy egyébként terror alatt tartja a családját, a hálátlan gyerek/társ csak be akarja sározni...

A bántalmazotti állapot pedig végső soron egy pszichózis. A bántalmazóknak különös érzékük van arra, hogy megtalálják a másik gyenge pontját. És gyenge pontja mindenkinek van. Még azoknak is, akik fennhangon hirdetik, hogy na ők az első pofonnál röpítenék az illetőt, meg hogy bele sem mennének vele kapcsolatba. Ahogy megkezdődik a kapcsolat a bántalmazóval, az észrevétlenül, de módszeresen elkezdi kikezdeni az embert a gyenge pontnál. Amire a testi fenyítéshez ér, addigra a bántalmazott már egy teljesen más valóságban él, a bántalmazó által kreált valóságban, ahol az önértékelését, a hitét, a környezet hozzáállását, mindent átformázott már a bántalmazó a fejében. Kívülről egyszerűen felfoghatatlan, de ha az ember benne van, legyen akármilyen okos, intelligens, dörzsölt, simán elveszítheti önmagát. Ezért fordulhat elő, hogy a bántalmazott a bántalmazóját védi vagy hogy visszamegy hozzá.

2019. máj. 21. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 A kérdező kommentje:

Ignis Subdialis, nagyon jókat írsz, minden szavaddal egyetértek. Köszi, hogy írtál!

Azt hiszem, egyszer találkoztam csak a pasassal, összefutottunk a lépcsőházban. Széles mosollyal köszönt, udvariasan. Mondjuk akkor már hallottam úgy beszélni a nőkkel, mint a kutyával, szóval nem vett meg a mosolya...

Mint említettem sosem volt részem bántalmazásban. A környezetemben, gyerekkori barátnők esetében viszont tudom hogy történtek náluk ilyenek de ott mindkét apuka kemény alkoholista volt és őszintén szólva nem lepődtem meg, mikor kiderültek. De hallottam már olyat is, amiről írsz. Egyik ismerősöm mesélte hogy az apja egy kenyérre-kenhető, angyali, tündér pasasnak tűnt aki hevesen ostromolta az anyját évekig, szerelmet vallott, megkérte a kezét, a tenyerén hordozta... És a nászéjszakájukon irdatlanul megverte. És mondta neki, hogy jobb ha hozzászokik, házasságban ez lesz. Lett 3-4 gyerek, és a külvilág felé mindvégig azt mutatta hogy milyen remek ember, ismerősöm mondta is hogy mikor először mesélt ezekről a szörnyűségekről már felnőttként családi barátoknak, nem hitték el. Hát a Józsi...? Az egy aranyember, mindenkinek segít, olyan udvarias, olyan kedves, jó lélek. Ja, csak éppen anyát hetente péppé veri, mert... Miért? Mert ettől érzi magát erősnek? Mert legalább egy emberen uralkodhat?

Tanultam némi pszichológiát (és köszi a könyv ajánlásokat, el fogom őket olvasni - én inkább gyereklélektanban vagyok otthon), tudom hogy ez összetett dolog. De egy biztos: nem fogom ezt évekig, évtizedekig hallgatni. Lehet, hogy a felesége eltűri ezt évekig, de én nem fogom.

Amúgy hétfőn próbáltam hívni a NANE-t órákon keresztül és nem vették fel. Azt mondta a géphang hogy mással beszél az önkéntesük. Nagyon elkeserítőnek tartom hogy csak h, k, cs és p 18-22 óra között lehet őket hívni, heti 4x, 4 órában és ezek szerint egyetlen ember ül a telefonnál? Én csak érdeklődni szeretnék, de ha valakinek az élete a tét, akkor így járt, nem éri el a segélyvonalat? Mindegy. Ma és/vagy holnap újra megpróbálom elérni őket.

2019. máj. 23. 08:46
 23/24 Ignis Subdialis ***** válasza:
100%

Szerintem nem egyetlen ember ügyel a NaNE-nél, viszont tény, hogy nincsenek náluk tömegek. Többnyire komolyan képzett önkéntesek végzik ezt - ingyen. De ahogy Neked is megterhelő bántalmazás fültanújának lenni, nekik sem egyszerű folyamatosan hallani a hajmeresztőnél hajmeresztőbb erőszakos történeteket, próbálni megtalálni mindenkinek a számára kivitelezhető legjobb segítséget, tartani bennük a lelket stb. Nagyon nem mindegy, hogy mit mondanak ki, ezért alapos a "kiképzés", meg gyakorlatozniuk kell a tapasztaltabbakkal, illetve fontos, hogy ne sokkoljanak be a munkától, ezért pszichológiailag is támogatják őket. Szerencsés vagy, hogy nem találkoztál családon belüli erőszakkal, mert tömegesen jelen van a társadalomban. Józan ésszel felfoghatatlan, mennyire. A szenvedő alanyoknak csak egy töredéke jut el odáig, hogy felhívjon egy segélyvonalat (amit egyébként az államnak kellene működtetnie - jól felfogott saját érdekében - de nem teszi), helyette csinálja egy non-profit szervezet. Ez eléggé lekorlátozza az eszköztárat és az anyagi hátteret is, így bármennyire is elkötelezettek, korlátozott a kapacitásuk.

A bántalmazók nagy valószínűséggel szintén bántalmazó családban nőttek fel, ahol vagy őket bántalmazták, vagy tanúi voltak az erőszaknak. Csakhogy felnőttkorban már a felnőtt döntése, hogy bántalmaz-e másokat, nincsen olyan, hogy "kikényszerített" bántalmazás. Ha ő bántalmaz ahelyett, hogy segítséget kérne önmaga számára, amikor felismeri az elakadásait, az önkontroll hiányát, az már az ő döntése, felelőssége.

2019. máj. 23. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 anonim ***** válasza:
100%
A nőt ismered? Ha neki jeleznéd egyértelműen, amikor egyedül van, hogy úgy hallottad, hogy van valami baj, és ha nem veszi tolakodónak, akkor segítesz neki. Kérdezz! Hogy mi történik, esetleg milyen segítségre lenne szüksége. Nem szabad emellett elmenni, ez nem hőst játszás, hanem normális emberi és humán reakció. Ne hagyd annyiban, a bántalmazást fel kell ismernünk.
2019. máj. 27. 03:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!