A budapestiek miért tekintik a többi várost vidéknek? (Pécs, Debrecen, Szeged stb. )
Azt megértem, hogy Bakócát vagy Csicsót vidéknek titulálják, de a nagy megyeszékhelyek miért számítanak vidéknek?
Többen még lenéző hangsúllyal is megjegyzik, hogy "nem megyek oda, az vidék".. Mintha Pécsett trágyából lenne az úttest.
Értem én, hogy kétmillió ember lakik Bp-n, de nem az az egyetlen város az országban.
Engem csak akkor szokott idegesíteni a dolog, ha egy egyetemista kérdőívében van úgy feltéve a kérdés, hogy Hol lakik: Budapest. Vidék. Falu.
Addig a pontig tart csak a segítőszándékom...
Nálam a vidék a tanyavilág és a 100 fő, plusz 20 kutya jellegű falukból áll, és a nagyon pici városokat is idevenném. Nem pedig az ország nagyvárosaiból (Debrecen, Miskolc, és Szeged lakossága a legnagyobb BP után, de a sort lehetne folytatni a többi megyeszékhellyel)
Mindegy, hogy vidéknek hívod-e, de tényleg óriási különbség van Budapest és mondjuk a második, Debrecen között.
Területre ugyan csak 20%-kal nagyobb Bp, de ezen majdnem 10-szer annyi ember lakik, és még ennél jóval több dolgozik.
Ennél fogva teljesen logikus, hogy egy szakadék választja el a kettőt egymástól, szórakozás, tömegközlekedés, embermennyiség, vásárlási lehetőségek terén is.
Ha lennének mondjuk városok 700k-1 millió fő környékén, akkor sokkal kevésbé lenne ennyire erős a határvonal, de történelmünkből adódóan nincsenek, úgyhogy még egy vidéki nagyváros is rengeteg mindenben különbözik Budapesttől.
(És nem megyek bele, hogy jobb-e, rosszabb-e, ezt mindenki eldöntheti a saját preferenciái szerint, de azt nem lehet letagadni, hogy teljesen más.)
Igaz "vidéki" vagyok, de tartom, hogy a nagyvárosok nem vidék.
Azt is értem, hogy elég nagy a különbség, több program meg ember van BP-n. De a megyeszékhelyekre ez mind igaz, ha a kisvárosokhoz viszonyítjuk őket. Van kiépített tömegközlekedés. A megyeszékhelyek között átszállás nélkül tudsz rendszeresen közlekedni, az oktatást helyben megkapod, van lehetőséged ételt rendelni anélkül, hogy egy vagyont fizetnél a futárnak és stb.
Rokonomék kisvárosban laknak, van náluk vagy 2 bolt, ugyanennyi kocsma, egy pékség, egy benzinkút és kifújt. Ha utaznak akkor a legközelebbi nagyvárosba mennek, ott átszállás. A helyi pályaudvarra is csak autóval lehet kijutni, mert gyalog csomagostól messze van, más opció pedig nincs csak a magánautó és a séta.
Óvoda van helyben nekik, talán általános iskola is, de a többség egy másik városba járatja a gyerekét. Aki pedig szakmát szeretne, vagy gimnáziumi oktatást az vagy egy nagyobb városban, de leginkább a legközelebbi megyeszékhelyen tanul.
Ehhez képest az én megyeszékhelyi lakhelyemen 10 percnyi sétán belül több bolt van, egy általános iskola, egy bölcsőde, két óvoda, éttermek és cukrászdák. A villamos és buszmegálló 3 percnyire van az otthonomtól, 3 megállónyi utazással (közben zeneiskola érintésével) megérkezel egy gimnáziumhoz, egy szakközéphez, egy újabb általános iskolához és óvodához. És még csak be sem mentél a belvárosba, ahol mindebből tucatnyi van egymás hegyén hátán.
Calvin Harris lehet, hogy nem fog Debrecenbe vagy Miskolcra menni, de egy olyan várost ahol az óriási tömegen és hírességeken kívül szinte minden más elérhető nem neveznék vidéknek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!