A fővárosi belső kerületek épületei miért ennyire lepusztultak?
Számomra érdekes, hogy pont a magasztalt fővárosban, és annak is a frekventált utcáiban a századfordulós bérházak, gangos házak mindenhol az összeomlás határát idézik, a Tolvajkergetőkben a lépcsőházakat is levideózták, sokhoz nem volt hozzányúlva 80 éve legalább, full gettós nagy része. A lábazat mindenhol ledőlve, téglák kint, grafittik mindenhol.
Közös költségből nem csinálnak semmit, vagy ott ez hogy működik?
Vidéki társasházaknál is felújítások vannak, sok helyen panelprogram, virágoskert, ki tudja mi nem. A szegényebb megyeszékhelyeken sincsenek olyan állapotban a társasházak, mint Budapesten.
Persze ezek régebbi házak, az tény, de nem volt hozzájuk nyúlva évtizedek óta. Mi az oka ennek?
Van valami előremozdulás jobb irányban?
"Vidéki társasházaknál is felújítások vannak, sok helyen panelprogram, virágoskert, ki tudja mi nem"
Ahogy Budapesten is, csak nálad is Budapest = pesti belváros.
3-as, nyugi, nem. Tudom, hogy a külső részek mások.
Amúgy ritkán járok a fővárosba, a belvárosban életemben voltam 2x. Falusi ember vagyok, Fejér megyéből.
Párszor autóval voltam, plusz ott a google maps.
Nekem csak az furcsa, hogy elméletben a szegényebbnek beállított vidéki Magyarországon van karbantartás, ott meg omladozik minden, pedig a lakások nagyon drágák.
"Nekem csak az furcsa, hogy elméletben a szegényebbnek beállított vidéki Magyarországon van karbantartás, ott meg omladozik minden, pedig a lakások nagyon drágák."
Te húzod rá az egészre ezt az irreális narratívát. Semmi ilyen elmélet nincs.
Az a környék, amiről Te beszélsz, Budapest egyik legszegényebb része, nem gazdag emberek élnek ott, és valószínűleg átlagban rosszabb anyagi helyzetben vannak, mint a vidéki nagyvárosokban. Ha csak azokat a részeket néznéd meg a belvárosban, ahol irodaházak, illetve sok turista van, már nem látnál annyi lepusztult épületet.
Te egyben kezelsz egy másfél milliós várost, szerinted mindenhol mindennek ugyanúgy kellene kinéznie?
Kb ilyen 80+%-ban albérletbe meg airbnb-be vannak adva, vagy szimplán csak áll üresen, mint értéktartó vagyon. Rengeteg a külföldi tulajdon is. Sokan nem fizetik a közös költséget,így sosem jutnak el oda, hogy karban legyen tartva bármi, nem is érzi senki se sajátjának a helyet, így nem is küzdenek érte... mindenki csak olcsón meg akarja úszni a lakhatást, és ennyi.
De pl vannak homlokzatfelújítást, virágosítási pályázatok, egyéb pályázatok. Nálunk itt a VI ker nagyon nyomja ezeket, érdemes rákukkantani. Nyilván ezek nem 100% támogatások, ez is csak akkor jön össze, ha a lakóközösség is belead. Nyilván a megoldás az lenne, ha sokkal több pénz lenne a felújítási és korszerűsítési programokra, ezekből a fővárost viszont mindig kihagyta a kormányzat. Mivel a régió EU szint felett teljesít, így EU-s támogatások sem elérhetőek ilyen célokra. Amíg a kormány kiéhezteti a kerületeket és afővárost, amíg az emberek nem képesek meglépni az autók kitiltását, sétálúutcásítást, stb...
Amúgy pedig ezek a 100-120 éves lakások sokkal jobb szerkezetminőségűek, mint a panel vagy újépítésű lakások. Nem jók, ne érts félre... inkább a maiak annyira szar szétspórolt gányadék szarok... hogy a 8szomszéd fingását is hallod, az katasztrófa. hihetetlen. Szóval az igénytelenségük az inkább csak a felszín. Ez tényleg csak egy újravakolás. Problémásabbak már az aluvezetékek, ólomcsövek, visszaáramlásra hajlamos gázkészülékek stb... ezeket kéne első körben rendbe rakni a veszélyességi faktor miatt. Vakolatot elég lenne csak szimplán leverni, és akkor biztos nem bánt senkit, ha nincs ami a fejedre zuhanjon a rohadó falról. Szerkezetileg viszont jók nagyon.
Ami sajnos nálam viszont elássák magukat, az a túlépítettség. Nincs benapozottság, alsó szintek örökös sötétségben vannak.
Lehetne BP belváros nagyon szép... igazság szerint így is az. De se gazdája, se felelőse, se pénze, se semmije nincs.
Én szemléletemben mind alulról, mind fentről több beleadás kell, hogy változzon a helyzet.
Több oka is van
- A II. világháborúban és/vagy '56-ban szétlőtték őket, megrongálódtak, és nem volt pénz (részben szándék sem) a normális helyreállításra.
- A szocializmusban feldarabolták az itteni nagy lakásokat, sokszor nagyon rossz beosztású otthonokat létrehozva.
- Részben a szocializmusban, részben a rendszerváltás környékén rosszabb szociális helyzetű lakosok költöztek ide, akiknek sem pénze, sem igénye nem volt a felújításra (a szocializmusban a tanácsi lakások esetében miért is lett volna?). Konkrétan mindenféle gettós réteg is beköltözött.
- Aki nem ilyen volt, az amint tehette, megpattant ezekből a házakból. Aki nem tudta megtenni, az mára nyugdíjas, azaz neki sincs pénze felújításra.
- Aki bérbe adja ma ki az itteni lakásá, az sokszor nem törődik a felújítással, az egyetemistáknak jó lesz romkocsma stílusban is.
- Aki a lakását felújította ugyan, és pl. Airbnb keretében adja bérbe, a külső felújítással sokszor már nem törődik/a lakóközösség többi részével szemben tehetetlen.
- Eleve költséges ezeknek a felújítása, mert ugyan jól vannak megépítve ezek a házak, de az állagmegóvásra, felújításra a fentiek miatt sokáig nem költöttek + műemlékvédelmi szempontokat is teljesíteni kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!