USA-ban hogyan működik az egészségbiztosítási rendszer és a nyugdíjrendszer pontosan, hogy profitorientált és magánkézben van és az állam ezzel egyáltalán nem foglalkozik ilyen dolgokkal?
Állítólag vannak ilyen egészségbiztosítók és láttam filmbe valami súlyos betegsége lett a szereplőnek és nem fizette ki a biztosító a kezelést és fel is mondta a biztosítást ezért mivel zsebből nem tudta kifizetni ráment kocsija, háza minden vagy a másik eset hogy nem tudta kifizetni a kezelést és belehalt és utána az özvegye hiába perelte sikeresen a biztosítót ugye feltámasztani nem lehetett a mukit kártérítésből.
Meg a nyugdíjrendszert sem értem ott hogy működik, ott is olyat láttam filmben hogy valami cég vagy bank csődbe ment és ezért eluszott a nyugdíja a pasinak aki épp nyugdíj előtt állt és tovább kellet dolgoznia, de mikor már nem tudott hajléktalan lett mert nem az állam fizet nyugdíjt hanem valami cégeknek kell befizetni és ha nem megy csődbe az fizet minden hónapban ha eléred a kort, márha nem megy csődbe.
Nem vonja az állam a munkavállalók béréből a társadalombiztosítási járulékokat, s így nem is nyújt társadalombiztosítási ellátásokat.
Az emberek szabadon dönthetik el hogy az így zsebükben maradó pénzből mennyit szánnak és milyen nívós egészségbiztosításra valamint hogyan oldják meg a nyugdíjelőtakarékosságot: rábízzák ezt is valami biztosítóra vagy bankra vagy ők maguk fektetik be a megtakarításaikat kötvényekbe, részvényekbe, ingatlanokba, földekbe stb.
Röviden összefoglalva az USA felnőtt önálló embereknek tartja a polgárait, míg a Magyar Állam amolyan gyermeteg félnótásnak tartja a polgá.. a lakosságot, akik felett gyámkodni kell.
"az így zsebükben maradó pénzből mennyit szánnak és milyen nívós egészségbiztosításra valamint hogyan oldják meg a nyugdíjelőtakarékosságot"
Már akinek marad valami a zsebében. Nagyon sokan fizetéstől-fizetésig élnek ott is, bankhiteleket törlesztve.
"míg a Magyar Állam amolyan gyermeteg félnótásnak tartja a polgá.. a lakosságot, akik felett gyámkodni kell."
Ezt elég sok nyugat-európai ország is így teszi (már mint van állami nyugdíjrendszer és TB), mégsem tartja félnótásnak az ott élőket.
Az USA-ban, egyébként fizetett szabadság sem jár törvény szerint, a ledolgozott napokkal lehet szabadnapokat "gyűjteni". Van cég, ahol betegszabadság sincs. Ez is olyan jó ötlet?
Nem egészen.
Az, hogy "köthetsz", kényszerből, az nem azt jelenti, hogy ötvözve van a két rendszer.
Egy dolozó ember 380.000 forint nettó jövedelme után (ez a KSH szerinti átlag) az állam majdnem 270.000 forintot kap a munkáltatótól, és a munkavállalótól, adó formájában.
Egy ilyen ember havi szinten kb. 40 ezer forint TB-t fizet. Ha nem akar hónapokat várni egy szakorvosi, vagy képalkotó vizsgálatra, vagy zsebből fizet, vagy fizet egy privát egészségbiztosítást. Csak éppen egy komolyabb csomag egy 30 éves emberre, igencsak havi plusz 30-40 ezer forint abból a nettó fizetéséből, amiből már egy elég komoly mennyiségű adót befizetett.
Az ötvözés alatt azt értettem, hogy pl. ne 40 ezer TB-t fizessen egy ember, hanem kevesebbet, cserébe legyen egy meghatározott privát egészségbiztosítási ellátás kör, amiért külön fizetni kell (akár egy kicsit többet is, mint a maradék 10 ezer forint).
Mert mondjuk ki: jelenleg nagyon korlátozottan igaz csak, hogy van állami egészségügyi ellátás.
A nyugdíj ugyan ez, normál esetben azért vonják a fizetésedből a járulékot, hogy azt később kamatostul visszakapd, de itt nem ez a helyzet.
#5: Számomra az a kiábrándító, hogy évtizedek alatt nem történik semmi ilyen, sőt egyre romlik a helyzet. Az lenne jó, ha a mindenkori kormány tenne ezügyben valamit, volnának elképzelései, amit meg is valósít. Nem érzem magaménak azt a gondolkodást, hogy oldja meg mindenki magának az egészségügyét, vagy, hogy fizesse ki, amibe kerül.
A nyugdíjnál sem tartom egészségesnek, hogy ha valaki azért kényszerül továbbdolgozni, mert nem tud megélni belőle.
A nyugdíj esetén az a legfőbb gond, hogy a jelenlegi aktív dolgozók termelik meg a mostani nyugdíjasok járadékát. Csak éppen az átlagéletkor növekszik, a születésszám csökken, tehát egyre kevesebb aktív korúnak kell megtermelni egyre több nyugdíjas pénzét.
Erre lehet mondani, hogy "hát van lehetőség nyugdíjbiztosítást/megtakarítás kötni". Igen ám, de az én szétadózott jövedelmem mellett még tegyek félre egy nyugdíj járuléknyi havi díjat pluszban? (amúgy igen, sajnos ez a megoldás)
Ez így nagyon nem igazságos.
3-8#
És ennek mi köze az USAhoz és ahhoz amit kérdeztem?
#9: Miért? Az USA-ba készülsz munkavállalónak, ha ennyire érdekel?
Ha igen, akkor bocs!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!