Hogyan tudok Svájcban letelepedni?
Mi kell hozzá? Hallottam ezt-azt, hogy nehéz állást találni lakóhely nélkül, nehéz lakóhelyet (albérletet) találni állás nélkül.
Olyat is hallottam, hogy 3 hónapnál hosszabb tartózkodás esetén már valamilyen engedély kell. Hogyan zajlik ez lépésről lépésre? Biztosan nem lehetetlen, mert vannak magyarok Svájcban.
Esetleg konkrét célpontokat is javasolhattok, mindenképpen német nyelvterületre (igen tudom hogy Svájcnak saját dialektusa van és még az echte német is alig érti, de csak könnyebb dolgom lenne mint francia vagy olasz nyelvterületen; természetesen megtanulnám a dialektust). Hallottam, hogy Zürich nagyon drága (még Svájci pénztárcával is). Más célpontok?
Műszaki területen dolgozom (gyártás).
És hogy miért akarok pont Svájcba költözni? Röviden: a katonai és politikai semlegesség miatt. Eleve nem tetszik ami ebben az országban zajlik (nem csak most, hanem eddig sem tetszett, évek óta). Először az volt a terv hogy elköltözöm GyMS megyébe majd bejárok innen Ausztriába dolgozni, vagy akár egyből odaköltözni. Ennek első lépését megtettem úgy 1,5 hónapja, de egyelőre Magyarországon dolgozom még. Még mindig az volt a terv hogy majd 1-2 éven belül Ausztria, de egyre jobban nem tetszik ami itt folyik. Alapvetően az Európai Únió nézete is kezd egyre távolodni az enyémtől, itt van a Orosz-Ukrán háború is; egyszerűen én ki akarok maradni a politikából, a háborúból. Nem tetszik az egész. Svájc egy tökéletes hely lenne erre, és ha már Ausztriában akartam volna dolgozni, 1-2 (vagy maximum 4) éven belül miért ne költözhetnék egyből Svájcba?
Persze a globális válság, a klímaváltozás okozta "kellemetlenségek" ott sem fognak elkerülni, előbb-vagy utóbb szerintem ott is gond lehet, de akkor már nem lesz olyan hely a bolygón, ahol jó lenne.
De ez már egy másik téma.
A kettő közötti téma: egyébként nem tudom hogy a mostani helyzet globálisan mennyire hat ki Svájcra? Gondolok itt a háborúra, az EU-s szankciókra, a magas infálcióra, energiaárakra, és a klímakatasztrófára. Ez mennyire nyilvánul meg Svájcban most? Jó, független ország, de nem tudom pl, hogy mennyire szorul rá az importra, akár energiában, akár másban. Valamennyire biztos érezni ott is a hatást.
Nekem 6 millió ft-ba került az indulás.
Kifizettem előre fél évet az ingatlanossal megvolt beszélve, hogy olyat keressen, aki kiadja nekem ezekkel a feltételekkel, mert nem volt akkor még tartózkodásim.
Mikor kivettem, megcsináltattam minden papírt, majd irány a munka világa, Zürichben.
Kaptam is pár hét után egy egész jó melót, kereskedelmi manager egy multinál, havi nettó 5500 frank, plusz jutalék a fizetés.
Nos ebből majdnem egy hónap alatt visszaraktam a pénztárcámba a 6 miklóst, aztán adtam az életérzésnek.
Közel a német határ oda járok vásárolni, heti két heti alkalommal, harmad annyira kijön így a bevásárlás.
5 éve vagyok kinn, már vettem, győr és az osztrák határ mellett egy kertes házat, terepjáróm is van, mellé meg egy szolgálati kocsi is.
kinn meg egy két szobás erkélyes amerikai konyhás lakásom.
Schengeni övezeti tag, de csak szerződései vannak az EU val.
Így ki belépés sima szig -el megy.
Letelepedés, Eu polgárok számára így egyszerűbb mint másoknak.
Engedély nélkül 3 hónapot lehet tartózkodni az országban. Dolgozni nem lehet ezzel az engedéllyel. Ha még is elkezdesz dolgozni akkor szépen megkéred az engedélyt és visszamenőleg megadják.
2 út van vagy aláírt munkaszerződésre jössz ki vagy van bőven tartalék pénzed és kijössz, lakást és állást keresni.
Nyelvterületek igen 3 van, Német, Francia, Olasz.
Franciák nem annyira befogadóak, Németek sokkal inkább. Ami vicces kicsit.
Pedig itt ők is bevándorlók. Nem igaz mindenkire nyugalom.
Lakást csak munkaszerződésre kapsz, meg ha van múltad.
Akkor aki nem munkaszerződésre jön hogyan csinálja?
Hát vannak olyan lakhatási megoldások ahova be lehet jelentkezni.
Muszáj is mert az engedély is csak így igényelhető meg.
Keresni kell olyan szállást ahol engedik, még airbnb -sem kizárt.
Lakcím kell hogy lehessen eu biztosításod. Neked kell fizetni alapból nem jár semmi. Kötelező is fizetni. Drága. Széles skálán mozog hogy kinek milyen biztosítás a jó. Viszont EÜ ellátás jó.
Biztosítás ellenére sok mindenért fizetni kell, ha nem is horror összegeket.
Engedélyből sok féle van. L 1éves, B 5éves, C 10éves.
Más más szabályok is vonatkoznak ezekre.
Határozatlan idejű szerződésre többségében megadják a B engedélyt.
Munka a kérdéses. Ha van akkor megy minden olajozottan, ha nincs elég gyorsan kipenderítenek az országból. Sajnos nem mindenkit aki lébecol, de ez egy másik kérdés.
Nyelvtudás nélkül nagyon nehéz. Kb most azonnal kezd el a nyelvet. Német részen tudják hogy nem ismeri mindenki a Svájci németet (Francia, Olasz keverék német nyelv, csak beszélt formája van. Egymás dialektusát sem biztos hogy értik...), standard némettel is lehet szinte mindenhol dolgozni.
Francia, olasz részen egy nyelv van, de ott meg is követelik, alig beszélnek ezeken a részeken németül. Német részeken előferdül hogy franciául tudnak. Francia részen az angol sem nagyon erős. Olaszt nem ismerem.
Szóval Kell bejelentett lakcím.
Munkahely.
Ekkor lehet engedélyt kérelmezni.
Ezzel lehet Bankszámlát és EÜ biztosítást csinálni.
(Bankszámla lehet minden papír nélkül, csak jóval drágábban)
Megélhetés drága mindenhol. Olasz a legszegényebb régió úgy mond.
Nagyvárosok és közvetlen környékük drága.
Egy garzon 1000CHF, EÜ 330 tól felfelé, rezsi amit használsz, nem sokkal drágább mint a magyar, sőt a gáz olcsóbb :)
Mobil előfizetés amit veszel. (Azért itt lehet lyukra futni)
Kaja egy főnek 500 ből kényelmesen, 300 ból szűkösen. Ami nagyon húzós az a hús.
Olcsóbb boltok vannak, Lidl, Aldi, de a legolcsóbb a Denner, és még a Migro is türhető (tele van magyar árúval báj dö véj)
Arra érdemes figyelni hogy az alapok bár egyformák, a szabályozás Kantononként eltérő. Ha engedélyed van akkor figyelni kell hol lax, mert a lakóhely szerinti kanton az illetékes. Kantonon belül lehet költözni, de kanton váltásnál újra kell kérni az engedélyeket.
Nem bírják ha nem követed a szabályokat. Elsőre elhiszik neked amit mondasz.
Ha kamuzáson kapnak onnantól mindent is bizonyítani kell mindig is.
GDPR itt nem él. Szóval pontosan tudják mikor mit csináltál.
Van -e tartozásod, ilyesmi. Fizetd be mindig mert ha rákerülsz valami listára hogy késtél, és nem fizeted azonnal, és kérsz bocsánatot akkor hamar megtalálnak.
Van 2 adó ami érdekes.
Egyházi adó. Ha az engedély kérelemnél megmondod hogy ne budhista vagy akkor budhista egyháznak automatikusan vonják a fizetésedből az egyházi adót.
Kérdés ártatlannak tűnik némelyik kantonnál, de anyagi vonzata van.
Másik amin sokan kiakadnak a TV rádió adó. Ha van TV -d, rádiód, mobilod akármid akkor adót vagy köteles fizetni. Egy háztartás egy adót fizet ez olyan 300CHF/év. Seraf nak hívják, nyugi megtalálnak. Ha nem fizeted be akkor is.
Fizesd be. Drága de kötelező. Ez van.
Magyar helyi FB csoportokban tudsz olvasgatni. Elsőre javaslom olvasgass mint sokadiknak tedd fel a ugyan azt a kérdést, mert tele vannak a fórumok naponta ugyan ezzel.
Svájcban mit lehet most érezni?
Villany áram most emelkedett 0,21 ről 0,25 -re.
Fűtés kényesebb mert ugye nem mindenki gázzal fűt, és itt piaci alapon megy.
Előre nem tudják megmondani mennyi lesz az ára. Legtöbb háztartás havi általányt fizet és évente elszámolnak. Nekünk jelenleg havi 150CHF . Ebben Víz, fűtés van. Tavaly előtti szezonra kaptunk vissza valami 30chf -et. mostani szezonra ami volt még nem jött az elszámolás meg. Következőről annyit tudunk hogy valószínű hogy emelkedik.
Szemét szállítás a boltokban kapható szemetes zsákkal fizeted meg. Csak azt lehet beledobni ha meglát bárki hogy más zsákot használsz, bárki és felnyomnak az drága lesz. Szelektív szemétpontok egyébként ingyenesek.
Bolti árakban volt emelkedés de nem nagyon erősen. Érezhető de 3% körüli az infláció. Volt egy 15 csomag tojás ami vagy 10 évig ugyan annyiba került, most emelték.
Üzemanyag 2.1CHF körül van a benzin. Volt már itt ennyi. Nem extrém ár.
6-7 éve mikor 125USD volt az üzemanyag akkor 2.5 ig is felkúszott itt az üzemanyag.
Fizetések.
Minő meglepetés minden kantonban más a nettó. Mások az adó megoszlások.
Az számít hol lax, dolgozni dolgozhatsz bármelyikben. Az oda megy ahol lax.
Így az ottani adószabályok számítanak.
Genf kantonban van egyedül minimálbér ez 3800CHF bruttó. Mezőgazdaságban ez 3300CHF. Más kantonban nincs minimálbér.
Átlagfizetés Svájcban olyan 7500-8000CHF (90-96k) bruttó. Átlagos tanár 110.000-120.000 keres évente. Arányosítás képpen.
Kétkezi melós építkezéseken egyéb 4-5000 között keresnek bruttó.
Pár év alatt 5000 fölé lehet szaladni.
Fizetéseket évesben adják meg.
Trükkös mert ahol van 13 havi fizetés, cég függő, ott 13 felé osztják és úgy kapod havonta. Tehát az éves fizetéskereted van meg nem pedig ajándék lóvé.
Egy fő ha összehúzza magát 2000CHF ből kijön drágáb helyeken is.
Nem mondom ez nem nagy nívó, autó és költőpénz nélkül.
Egy család 3-4 fők:
1500-2000 a lakás
800-900 az EÜ
Kaja egy 1000 ből kijön.
4500-5000 ből szórakozással együtt ki lehet jönni.
2 keresős kétkei melós család 6-8000 nettót haza visz, abból kényelmesen meg lehet élni és félre lehet tenni. Értelmiségi pár 10-12k -t simán.
Ovoda iskola kényesebb kérdés.
Iskola ingyenes. Ovoda fizetős, de csak délelőtt van, délutáni plusz pénz.
Kisgyerekkel drága tud lenni.
Tömegközlekedés szuper ámde drága...
Most hirtelen ennyi.
Hja üdv Lasuanne -ból.
Ha van kérdésed tedd fel, vagy írj pm -et.
Szerintem ez bank függő.
Volt útlevelem is, mindenhol elég volt a szig.
Sehol nem kérték.
Akkor szokták kérni ha nagyon fontoskodni akarnak.
Rafinál akartam számlát nyitni elsőnek és 2 hetet akartak rajta ülni hogy ellenőrizgetik, beküldözgetik a központba és ha minden ok megnyitják.
Mondtam hogy köszi. Átmentem a Kantonális bankba, elmondtam mi járatban vagyok, fél óra múlva volt számlám. 3 napon belül kártyám.
Lehet menni a nagy bankokhoz de nem tudom hogy megéri -e.
Egy amit jó tudni hogy bankok hazája de sok tekintetben le van maradva. Nincs azonnali átutalás, sem 3 órán belüli. Napi 2x van, Reggel, meg délben.
Másik meglepi hogy az alap számlacsomagokhoz offline bankártyát ad a bankok 90%. Mit jelent ez, hogy online nem lehet vele vásárolni. talán 4 bank van ami rendes debit kártyát ad, többiek a hitelkártya vagy a feltöltős kártya felé terelgetnének.
Idén valamikortól a postabankjuk rendes debit kártyát ad azt is érdemes lehet megfontolni. Előtte nem volt túl szeretett mert a kártyájukat nem fogadták el külföldön sehol és Svájcban sem mindenhol.
Azt hiszem 2 nagy bank meg 2 kantonális ad rendes kártyát.
Offline -al is lehet élni, nekem így sikerült. NEm kapálózom másikat használni.
A sorrend:
1. A helyi nyelvet jol beszelni, erteni
2. Egy ütőképes eletrajzot irni, Zeugnis okkal
3. Allast keresni- jobwinner.ch
4. Ha van allasszerződes, lakast keresni- homegate.ch
Allas nelkül nem adnak ki lakast.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!