Mit jelent az, hogy mindenki ismer mindenkit?
Pedig nem hihetetlen, vannak például kis falvak ahol alig pár tucat ember él, ők helyben mozognak, szó szerint kell érteni hogy egy idő után mindenki ismer mindenkit, mivel sűrűn találkozik mindenki mindenkivel.
Kb. mint mikor először megy az ember iskolába vagy dolgozni, első napon mindenki idegen, pár hét után meg mindenkit azonnal megismersz.
Vagy másik példa a lépcsőház, ott is úgy van hogy ha te laksz az első emeleten, jó esetben tudod ki lakik alattad, fölötted, melletted, aki melletted lakik az tudja ki lakik őfölötte, őalatta, és hogy te laksz mellette, és így tovább.
Nem olyan hihetetlen ez, csak nyilván pár tucat, maximum 100-200 fős közösségekre kell gondolni, nem megyeszékhelyre...
Ez így túlzás. De végigmész az utcán, és mindegyik házban tudod, kb. ki lakik. Vagy vele vagy beszélgető viszonyban, vagy mások meséltek róla (pletyka).
Vagy egy kisvárosban élsz és jön egy új ember a munkahelyedre. Elkezdtek beszélgetni, ki kicsoda, és kiderül, hogy a párja mondjuk iskolatársad volt általánosban. Vagy vasárnap a szüleidnél ebédelsz, elmeséled, hogy jött egy új kolléga, elmondod kiféle-miféle, és anyukád a homlokára csap, hogy ő együtt dolgozott az illető anyukájával 30 évvel ezelőtt, vagy itt laktak két háztömbbel arrébb, vagy a sarki boltban az anyukája volt a pénztáros stb. stb.
Én Győrben lakom, ami egy 130e fős város, és ha hiszed, ha nem, még ez a város is sok esetben ilyen helyzeteket produkál. Pláne anyukámmal kapcsolatban, aki gyakorlatilag a fél várost ismeri. 72 éves, 18 éves kora óta itt él, és rendkívül ismerkedős-barátkozós ember, ráadásul mindig olyan munkahelyen dolgozott, ahol sok emberrel került kapcsolatba, hozzá még kiváló név- és arcmemóriája is van.
De emlékszem olyanra is, hogy kisgyerekként nagyapámmal Pápán sétáltunk, és egy óra alatt vagy öten is ráköszöntek nagyapámra, aki sosem lakott vagy dolgozott Pápán, csak a környékbeli falvakban dolgozott jegyzőként.
Egy ötszáz fős faluban meg aztán végképp mindenkit ismersz. Ott tényleg az van, hogy megáll egy autó a bolt előtt, kiszáll belőle valaki, aki nem falubeli, és mindenki megnézi, és megállapítja, hogy ő nem falubeli. Esetleg meg is szólítja, hogy honnan való, és ha van ott ismerőse, akkor megkérdezik, hogy "Aztán ismeri-e XY-t?" - és ha igen, máris kezdődik a mesélés, hogy melyikük honnan ismeri. Legalábbis pár évtizeddel ezelőtt még így működtek a falvak.
#3 vagyok. Az előbb még nem olvastam a #2 kommentedet. Látod, én is pont győri példát hoztam. :-)
Nekem a szüleim az 1960-as évek végén faluról kerültek Győrbe. Mivel Győr egy fejlődő iparváros volt, rengetegen voltak akkor így. És hozták magukkal azt a falusi szokást, hogy meg akarták ismerni a körülöttük élőket. Apukám reggel 6-ra járt gyárba dolgozni. Akik ott hajnalban vártak ugyanabban a buszmegállóban a gyárak felé menő buszra, egyszerűen elkezdtek beszélgetni egymással. És pár év után pontosan ismerték egymás családjait. Hasonló élethelyzetben is voltak: mindenki faluról került fel frissen épült társasházba, mindenki fiatal, házas, kisgyerekes szülő volt. Arról már ne is beszéljünk, hogy óvodástársak, osztálytársak szülei is simán összeismerkedtek. Mi is beszélgetni szoktunk az iskola előtt, amíg várunk a gyerekeinkre. Pár évtizeddel ezelőtt ez még erősebben így volt. De az ismerkedések elkezdődnek anyukák között már játszótéren is, mikor még óvodába sem jár a gyerekük. Akik ugyanarra a játszótérre járnak, általában ugyanazon a környéken laknak, ugyanoda fog a gyerekük járni óvodába, iskolába. Ugyanabban az élethelyzetben vannak, ezért is könnyen megtalálják egymással a hangot.
En egy kb 3000 fos faluban nottem fel, a szuleim is ott nottek fel es a mai napig ott is laknak. Amikor valaki azt mondja hogy ismer mindenkit a faluban akkor a korabeli embereket ismeri inkabb, illetve a felnottek a felnotteket ismerik, a gyerekek a gyerekeket, es a tobbi... En pl nem ismerem a 60 eveseket, inkabb csak a 25-35 kozotti korsztalyt mert en 31 eves vagyok. A szuleim is jobban csak azokat ismerik akik veluk egyidosek. Azt nem tudjak hogy kinek hany gyereke van, kik a gyerekeik meg ilyenek.
Minden faluban vannak ismertebb emberek akik pl a helyi vallalkozok, gazdak, hivatali dolgozok, postai dolgozok vagy olyan munkajuk van ami miatt ismerik oket. Pl a bolti dolgozokat is mindenki ismeri es ok altalaban helyi lakosok.
Egy falun szinte allandoak a lakok, ritka ha uj csalad koltozik oda, bar a mi falunk annyira felkapott hogy mostanaban tobb idegen van. A legtobb embernek ott laknak a rokonai is helyben. Az emberek egy iskolaba jartak, egy focicsapatban rugtak a bort, egy neptanccsportban voltak , egyutt jartak enekkarra, hittanra, templomba, kulonbozo klubbokba. A falun nincs 2-3 katolikus templom mint varoson es altalanos iskolabol is egy van csak.
Anyamnak vagy apamnak nem tudok olyan hazat mutatni a faluban amirol ne tudna hogy ki lakik ott :D. En ennyire nem ismerek mindenkit de ha valaki mutat egy kepet valamelyik hazrol akkor megmondom melyik utcaban van.
Egy faluban alap hogy mindenki koszon mindenkinek, megha nem is tudod a nevet. Varoson mar nem koszonnek egymasnak az emberek csak ha ismerik egymast szemelyesen.
Volt amikor egyik szomszed faluban voltam es ott is koszongettek nekem az utcan pedig biztos nem tudtak ki vagyok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!