Mit lehet tenni döntésképtelenség ellen?
Ha nincs valami végzetes következménye a döntéseknek, akkor vedd lazábban. Dönts, próbáld meg. Ha nem jön össze, akkor próbálkozol máshogy.
Az is jó ötlet, ha kikéred valaki tanácsát.
Ideje felnőnöd. Az első és legfontosabb lépés, hogy senkitől nem kérsz segítséget mindaddig, míg nem egy fontos, komoly döntésről van szó (munkahely váltás vagy maradás, és hasonlók). Egyedül dönts, még ha eleinte sok időbe is kerül. Ha segítséget ajánlanak, utasítsd el.
Aztán ha megszoktad, hogy egyedül hozol döntéseket, akkor szabj meg egy időkorlátot magadnak, hogy mennyi idő alatt kell dönts. Nyilván ez a döntés típusától, komolyságától is függ. Ha nem sikerül adott időn belül dönteni, írd fel egy cetlire a választási lehetőségeket, keverd őket össze, és találomra húzz egyet. Akár tetszik akár nem, azt kell tenned, ami a papíron van. Így hozzá tudsz szokni ahhoz, hogy időben kell dönteni, és nem lehet mindig mindent figyelembe venni. Aztán szépen kezd el csökkenteni a rendelkezésre álló időt addig, míg az nem megy a döntés rovására (nem hagysz ki alapvető érveket).
Példaképp mondjuk elmész inget venni magadnak, és nem tudsz dönteni hogy fehér, vagy kék legyen. Ne hívj senkit, adj magadnak 5 percet a döntésre, a két kezedben 1-1 inggel. Ha kifutsz az időből, azt válaszd, amelyik abban a kezedben van, amelyikkel írni szoktál. Ha pedig időben döntöttél, következőleg már csak 4 és fél percet adj magadnak.
Ha jól megnézed, láthatod, hogy a módszer lényege az, hogy kényszerítsd magad. Mindazonáltal ne akarj mindent egyedül eldönteni, mivel mint fentebb írtam, vannak olyan komoly döntések, amikhez idő kell, vagy épp egy másik vélemény egy kívülállótól.
Ilyenre nevelt az anyukát, nem engedett neked saját döntéseket, nem hagyta, hogy felnőj.
A döntésekben mindig van valami kockázat, kevés olyan eset van, ami egyértelmű. Ezt tudomásul kell venni, felsorolod az érveket mindkét oldal mellett és ellen, és az alapján az optimálisabbnak tűnőt választod. És nem lesz lelkiismeret-furdalásod akkor se, ha véletlenül pont rosszul döntöttél, mert ennek a lehetősége mindig megvan. Nem direkt döntesz rosszul, nem alkalmatlanság miatt döntesz rosszul, hanem mert az élet pont úgy hozta. De egy rossz döntést is meg lehet változtatni. De húzd az időt a fölösleges, önkínzó tépelődéssel.
Gondold azt egy-egy helyzetben, hogy egyedül vagy, és neked kell döntést hozni. Ezt tedd meg, próbáld ki párszor, nézd meg, mi lesz az eredménye.
Vannak nehéz dolgok, de szerintem egy átlagembernek nem annyira vészesen nehéz helyzetek garmadájában kell csak döntenie.
Nem ismered magad, így nem tudod milyen következményei lehetnek a döntésednek.
Tehát meg kell ismerned magadat, hogy mi miért történik benned, hogy a motivációidat és érzéseidet milyen belső szükségleteid gerjesztik.
Asszertivitást tanulj!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!