Éjszakai bagolyként, miként osszátok be az életeteket, nektek sem jön be az este aludni, nappal ébren kell lenni életmód?
Egyszerűen éjjel szeretek alkotni, dolgozni, de még filmet nézni, számtógéppel játszani is. Sajnos mindezt nehéz összeegyeztetni a családdal, a családi élettel. Ti miként oldjátok meg?
Sokat melóztam éjszakai műszakban, 24/24-ben, 12/12-ben, legutóbbi alkalmazotti melóhelyemen 3 műszakban napi összevissza váltásokban 10-12 órákat, hétköznap és hétvégén egyaránt. Mindezt 15 évig!
Pár éve itthon dolgozom, de egyszerűen nem tudok rászokni a reggel kelek este fekszek stílusra. :-(
Most is itt vagyok a szg előtt, melózgattam, de még mindig nem vagyok álmos, pedig fél három.
Én már ledumáltam a családdal, szerencsére megértik és elfogadják. Nem ráznak ki reggel az ágyból és nem akadnak ki, hogy még ébren vagyok. Csak azt kérik, hogy halkan csináljam amit csinálok.
Mostanáig elég szörnyű volt, rengeteg nulladik órám volt a gimiben, nagyon sokat el is lógtam, mert én egyszerűen nem tudok így működni. Már a nyolcas kezdés is sok volt. Én spec úgy oldottam meg, hogy reggel felkeltem, mert muszáj volt, de amint hazajöttem délután, azonnal lefeküdtem aludni. Felkeltem olyan este hat óra tájban és akkor álltam neki tanulni, sportolni, stb. Majd olyan 2-3 körül lefeküdtem és keltem fél hatkor. Sajnos csak az utolsó 1-2 évre sikerült elfogadnom, hogy ilyen vagyok, előtte évekig küzdöttem ellene. Most nagyon jó, alhatok délig, aztán ilyenkor tanulok.
Kíváncsi vagyok, mi lesz az egyetemen. Remélem tudom majd úgy igazítani az előadásokat, hogy ne kelljen korán kelnem
Pontosan ezzel küzdök.
Nincs állandóság,rendszeresség az életemben.
Ugyanígy voltam vele,ahogy az előttem válaszoló.
Változatosság megy csak az életembe,a holtpont után pedig alvás esélytelen.
Mint minden, az alvás is vitás kérdés a tudósok között. Természetesen a legtöbben az általános nézetet vallják, este le kell feküdni, reggel fel kell kelni, a kettő között ébren kell lenni. A dél körüli sziesztát még elfogadják, de ennél több változtatást nem.
Majd ott vannak azok a tudósok, akik nem ennyire röghöz kötöttek, hanem próbálják egyéb viszonyokból is megnézni a témát. Vannak a többfázisú alvások, amikor nem egy szuszra tudjuk le az alvásigényünket, hanem kettő, három részletben. Ha átgondoljuk erre is vannak jó indokok. Nézzük az emlősállatokat! Természetes közegükben, melyiknél tapasztaljuk, hogy kizárólag este alszik, nappal tevékenykedik? Egyiknél sem! Jellemzően több fázisban alszanak. Persze, a legtöbb emlős nagy részben éjjel alszik, de nappal is többször szunyókál. Vagy éjjel is ébren van egy kicsit, nappal is egy kicsit. Vagy éjjel van ébren nappal alszik.
Az alvási szokásokról még nem tudta senki bebizonyítani, hogy egyik vagy másik megrövidítené az életünket vagy épp meghosszabbítaná. Abban ért mindenki egyet, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra szükségünk van.
Az alvási szokásainkat alapvetően a társadalmi és gazdasági élet határozza meg, ami a legrosszabb megoldás. A termelő ágazatokban kialakult hajnalban kezdünk általában kora délután végzünk a legáltalánosabb, majd követi az éjjel-nappal termelünk, tehát két, három műszakban dolgoztatunk megoldás. Harmadik helyen van a reggeltől-estig megy az üzem, két műszakos munkarend.
Ennek több oka is van. A mezőgazdaságban pl. a déli nagy meleg miatt alakult ki, hogy kora hajnalban dolgoznak, majd szieszta van, délután ismét lehet kicsit dolgozgatni. Az állattartásnál hajnalban kell kelni, hogy mire az állatok ébrednek már elő legyen készítve számukra a táp. Többszöri etetésnél szintén ehhez igazították a saját pihenésüket a gazdák.
A szellemi foglalkoztatású cégek az előbbi gazdaságokhoz alkalmazkodnak. A szabad szellemi, önállóan tevékenykedőkre jellemző, hogy akkor és annyit alszanak, amikor és amennyit akarnak. Illetve a kisgyerekekre, az idősekre és a betegekre. E-csoportok életmódja bizonyítja, milyen a természetes biológiai alvási igénye az embernek, amikor nem alkalmazkodik a gazdasághoz. Többfázisú alvás!
(Olykor még a munkanélküliek is megtapasztalják, de őket az esetleges depressziójuk befolyásolja, tehát így nem tekinthető természetes alvási szokásnak.)
Mi a tanulság, a konklúzió? Át kell gondolni, milyen gazdasági közegben élsz és ahhoz kell igazítani alvási szokásaidat. Mindegyikből a lehető legjobbat kihozni a pihenés tekintetében! Ha korán kelsz és mész dolgozni, akkor este időben feküdj le, hogy kialudd magad. Ha van lehetőség sziesztázni, akkor érdemes kihasználni, mert az bizonyított tény, hasznos a szervezetnek. Amennyiben éjjel kell dolgoznod (mert ezt várja el a munkaköröd), keresd meg melyik a legjobb számodra egészségileg és családilag. Vagy aludj délelőtt, munka után, vagy munka előtt délután, netán 1-2 ciklusban elosztva. Nem vagyunk egyformák, tehát nehéz lenne meghatározni a jó megoldást. A lényeg, hogy napi 8-11 órát aludj!
A legegészségtelenebb az összevissza életmód, a rendszertelenség! Ezt kerülni kell!!! Egy munkahely sem ér annyit, mint az egészséged! Ha átmenetileg rá vagy szorulva, hát legyen, de mielőbb keress másik megoldást, másik munkahelyet!
12/12, 24/24 vagy 24/48, stb. beosztásoknál mindenképp be kell iktatni a munkaidőbe pihenő, sziesztázó időszakokat! Ezt a törvény is előírja! Ha a munkáltató nem biztosítja ehhez a lehetőséget, akkor igenis ott kell hagyni és másik munkát kell nézni. Csak ismételni tudom magam: Egy munkahely sem ér annyit, mint az egészséged!
Kedves kérdező!
Ha jól értelmezem, szabadon osztod be az idődet. (?) Ebben az esetben jó helyzetben van, nem kell munkáltatóhoz, kötött munkaidőhöz alkalmazkodnod. Ideális életvitelt tudsz élni, ha jól egyezteted össze a családdal. Meg kell értetned velük, ők másik ritmusban élnek, tehát kölcsönösen alkalmazkodni kell egymáshoz. Mikor ők reggel indulnak, próbáljanak halkan tevékenykedni, nem felzavarni téged. Mikor ők éjjel alszanak, te pedig még ébren vagy ugyanaz várható el tőled. Javaslom, próbáld ki a többfázisú alvást! Én magam is e-szerint élek. Szintén itthon dolgozom, magam ura vagyok. Alszom pár órát hajnalban, majd felkelek a családdal reggel. Segítem az indulásukat, készülődésüket, együtt reggelizünk. Nejemmel egyetértünk, nagyon fontos szociális szempontból az együtt étkezés. Ha csak tehetjük, mindig keressük a lehetőséget erre. Általában együtt reggelizik, vacsorázik, hétvégén ebédel a családunk. Ideális képet kapnak a gyerekek, illetve szeretünk beszélgetni közben. Nálunk szokás megosztani egymással a napjaink történéseit. Szüleinktől is ezt láttuk, mi is így nőttünk fel. Sőt, mai napig rendszeresen telefonon, videó-cseten vagy személyesen velük is megosszuk mindennapjaink eseményeit. (Igen, ilyen modernek nálunk a nagyszülők! Anyukám 76, apukám 86 éves, és videó-csetelnek, messenger-eznek velünk.)
Ha nincs különösebb elfoglaltságom, déltájt alszom 1-2 órát, néha több is összejön, majd újult erővel tevékenykedek. Dolgozom vagy sertepertélek a házkörül, a lakásban, elmegyek a családért autóval, ha dolgunk van. (a napi bevásárlást is szeretjük együtt végezni. Persze nem minden nap, inkább csak a hétvégére.) Délután dolgozom, majd ismét a család, a közös vacsora. Mikor ők elvonulnak pihenni, én a dolgozószobámba megyek. Általában éjjel 1 és 3 között hagyom abba a munkát.
Most, hogy vége az iskolának, itt a szünet, kissé megváltozik az én napi mentem is. Munkámat, a pihenésemet hozzájuk igazítom, próbálok éjjel többet aludni, nappal többet a gyerekkel lenni. Nejem orvos vállalkozó, szintén önmaga ossza be az idejét, a betegeit. Nyáron a páciensek is megcsappannak és feleségem is próbál több szabadidőt velünk tölteni. Kisebb programok jellemzők ránk ilyenkor, nyaralni 1-2 hetet szoktunk, de azt nem visszük túlzásba. / mi nem járunk magánrepülővel Horvátba :-) /
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!