Ezek az egyes személyiség / MBTI-típusok miért eltérő mértékben érdeklik az embereket?
Itt az oldalon legalábbis, tehát ha beírom a keresőbe, hogy "INTJ", arra kiad 4 oldalnyi kérdést, de mondjuk az "ISFJ" vagy "ISFP" típusokra összesen 6-6 db kérdést mutat. Mi lehet az oka ennek?
(Tudom, hogy nemrég feltettem "ugyanezt" a kérdést, csak fogalmozavarban szenvedtem és MBTI helyett enneagramnak neveztem azt a tesztet. És sajnos itt se törölni, se szerkeszteni nem lehet a kérdéseket.)
Több oka is van:
1.) Az INTJ-t (és, ami azt illeti, az INFJ-t is) hajlamosak az emberek általánosságban túlmisztifikálni. Az SJ-k valamilyen szinten a szürke emberek a tömegben; ki olvasna a szürke emberről a tömegből? Senki. Még sokszor ők maguk se, sorban látom, hogy az SJ ismerőseim is az NT meg NF karaktereket szokták érdekesebbnek találni a különféle filmekben. Van bennünk valami, amit tisztes távlatból a legtöbb típus megragadónak / imponálónak talál, még akkor is, ha a való életben ez nem így lenne, ha akkor nem igazán jönnének ki velünk.
2.) Az XXSJ-k (és sok más F) rendre egyáltalán nem értenek minket, - Miért ilyen rideg? Miért ilyen arrogáns? Miért ilyen cinikus? Miért kell mindig nála lenni az utolsó szónak? Miért fog fel mindent versenyhelyzetnek? Miért köp a hagyományokra és az elvárásokra? Miért nem mutatja ki a kötődést? Miért jobb neki egyedül kuksolni a sarokban egy könyvben, mint beszélgetni? Miért gázol át mindig a véleményemen? - ezért elkezdik a típust úgy beállítani, mint valami fergeteges földönkívüli fajt, amit meg kell fejteni. Ebből kifolyólag pedig íródnak az érdekes, és javában túllihegett tanulmányok arról, hogy mi az idegen életforma... hogyan is működünk. Ehhez kapcsolódik, hogy cikkekben azért írnak pl. többet az NT típusokról, mert vannak NT-k, akik ezekkel a gondolkozási mechanizmust illető leírásokkal akarják lerombolni a gyakoribb típusok között és köztünk lévő gátat; a példámnál maradva jelezni, hogy "barátságos idegenek vagyunk, nem pedig azért jöttünk, hogy mindenkit kinyírjunk és elfoglaljuk a bolygót."
3.) Az emberek furának tartanak minket ügy folytatása, hogy ha valaki, aki jól tesztelt INTJ megismeri az elméletet, kevés gondolkozás után eljut oda, hogy ha csak 16 típus van, akkor az a világot lakó 8 milliárd emberből úgy is egy szép számot ad ki bármelyik országban az NT-tábor, ha az a típus a legritkább. Ergo, ha meglibbenti ezt a mozaikszót egy fórumon, akkor találhat olyanokat, akik ÉRTIK őt, akik hasonló mechanika szerint működnek. Mint amikor a punkok és a rockerek felveszik a bandás pólókat, hogy a társaik felismerjék őket. És mondhatják az elméletre, hogy humbug meg hasonlók, de tényleg... össze se lehet hasonlítani egy beszélgetést INTJ-ként egy ENTJ-vel vagy egy ENTP-vel, mint egy ESFJ-vel vagy ESTJ-vel - mert ez utóbbiak a személyes tapasztalataim alapján egyszerűen untatni szoktak egy idő után.
4.) Ez a magas Ne és Ni funkciókkal, azaz az XNXX típusokkal függ össze. Az MBTI egy elmélet, ami értelemszerűen nagyobb számban foglalkoztatja az intuitív típusokat, mint az S-típusokat. A magas Si-használók (XSXJ) tartják átlagban humbugnak, mert zavarosnak találják, megfoghatatlannak, nem látják a dolog gyakorlati értelmét; ha azt akarod, hogy egy ISTJ vagy ISFJ meglássa a funkciórendszerben lévő igazságtartalmat, akkor gyakorlati témákat kell hozni neki, látnia kell a saját két szemével a való életben, hogy "jé, ez működik". A Se-használókkal (xSxP) meg az a helyzet, hogy mivel nekik az információbefogadó funkciójuk azt diktálja, hogy "menjenek, cselekedjenek", ezért unalmasnak találhatják elsőre, elriaszthatja őket a rengeteg szöveg, nincs türelmük addig erre az egy valamire koncentrálni, ameddig átlátják. PLUSZ: A magas Fi-használóknak (ISFP, INFP, ENFP, ESFP) általában van egyfajta "különleges vagyok!"-komplexusok, amiből kifolyólag kifejezetten sértőnek, szentségtörőnek tartják azt a gondolatot, hogy az ő ultraegyedi lényüket, semmihez se fogható gondolkozási módjukat bele lehet dobozolni négy betűbe, hogy még van a világon több 1000 ember, akik ugyanazzal a gondolkozási folyamattal döntenek, mint ők. Ezért van az, hogy a kérdéseket általában valamilyen N típusból származó ember teszi fel ezen az oldalon is, mert őket érdekli egyáltalán a téma.
5.) Az INTJ-knek, INTP-knek, ENTP-knek, ENTJ-knek több idejük van ezzel szöszölni. A társaságigényt általában az I-E vonallal társítják, de az F-T vonal is befolyásolja. A T-k, főleg az NT-k nem igénylik úgy a társaságot általában, mint az ISFJ-k vagy ISFP-k. Az ISFJ vagy ISFP, ha nem hall a szeretteiről, nem tud velük elég minőségi időt ölteni, akkor boldogtalan lesz, az INTJ, az ENTJ és az INTP meg akár hetekig elvan anélkül, hogy bárki hozzászólna. Ameddig az F-ek embereznek, az STJ-k meg el vannak fogalmazva a társadalmi kötelezettségeikkel... - direkt figurázom ki a Si sztereotipikus jellemzőit - addig az NT fogja magát, leül a billentyűzet elé... és MBTI-zik. Mint ahogy INTJ-ként, én is most hajnal kettőkor az MBTI-s kérdéseket bújom.
6.) Meg ugye ott van a félretesztelés is... és a divat. Vannak olyan típusok, amiket az emberek menőnek tartanak, ilyen az INFJ, az INFP, az INTJ, az ENFP, az ENTJ, az INTP, az ENFP és az ENTP, ezeket pedig gyakran húzzák magukra úgy is, hogy nyilvánvalóan nem azok. Láttam már ESFJ-t, aki meg volt róla győződve, hogy az ő típusa az INTP - totális ellentéte a sajátjának. Másrészről előfordulnak hibás tesztek, ezért érdemesebb elolvasni a KOGNITÍV FUNKCIÓKRÓL a leírást, és abból összepakolni a funkciós pakkodat. Harmadrészt pedig... és ez az egyik leggyakoribb baj; a legtöbb kitöltőnek pocsék az önismerete. Nem tudja megfelelően átgondolni, milyen is ő, azt feleli, amilyen lenni akar, amilyennek tévesen látja magát, amit mások mondanak róla, akik szintén félreismerik, amit a pillanatnyi hangulata diktál neki. Kitölti így magának ISTJ-ként az INTJ-t, miközben biztosan nincsen neki Ni-funkciója, helyette egy nagyon élesen kirajzolódó Si-vel bír...
Dióhéjban ezekkel a pontokkal magyarázható meg a jelenség.
#21 - INTJ vagyok, és valóban arrogáns, na bumm. Akinek meg Fi a dom vagy aux funkciója, az biztosan túlérzékeny meg hisztis. Akinek meg Si a dom vagy aux funkciója, az meg röghöz kötött és merev, mi több, egy kész pszichés roncs, mert bele van ragadva a múltbeli sérelmeibe, ami miatt a jelenben büntet olyan embereket, akiknek köze sincs a kiindulási problémájához. Más szemszögből meg ezek a tulajdonságok a társadalom "rákos sejtjei", vagy a Se-domok vagy Se-auxok pillanatban élése, felelőtlensége, csapongása. Csak megfelelően logikus és kikezdhetetlen érvekkel kell alátámasztani, hogy ezek közül melyik a legrosszabb. ;) Ja, hogy ezeknek a kitételeknek nem felel meg, hogy a kis érzékeny önérzetednek, azaz egyetlen alanynak a legrosszabb, ha valaki kissé lekezelő - mikor alapja is van rá 90%-ban? Ó, akkor rögtön vonjunk le egyetlen vélemény alapján statisztikát, terjesszünk pontatlanságot, mert az annyira észszerű. Az ilyen megjegyzések ostoba megjegyzések miatt vagyunk ilyenek, mert nincs hozzá türelmünk a többi tutujgatós típussal ellentétben.
* Az előző hozzászólásban a vége véletlenül megdupláztam egy szót; ezért elnézést.
A kialakult beszélgetéshez hozzászólva még egy gondolat erejéig még;
Az nem Myers-Briggs-ék és Jung hibája, hogy Stephen Kingnek igaza van abban, "A világ tele van hülyékkel, akik kezüket-lábukat törik, hogy megmutassák, milyen okosak". AZAZ attól nem az elmélet hibás, hogy van egy masszív, félreinformált, felületes vagy buta réteg, ami nem tudja helyén kezelni az elméletet, ami ennek ellenére hangos, így tovább terjeszti a tévedéseit. Az nem az elmélet hibája, hogy nem tudják a legtöbben megfelelően értelmezni a leírásokat, nem néznek utána annak, mi kell a típusoláshoz, hogy annyira se ássák bele magukat a témába, hogy tudják személyiségTÍPUSOKAT gyűjt az elmélet. Ergo, ha valakinek INTJ jön ki, annak nem INTJ a személyisége, hanem INTJ a személyiségtípusa. És ez egy kapitális különbség.
Ami szájbarágósan mit jelent?
Azt, hogy NEM fedi le a típus a teljes személyiségét, a típus a kognitív funkciók által csak egy gondolkozási mechanizmust, abból adódó lehetséges mintákat mutat be.
Ami magával vonja, hogy hiába egyezik az a mechanizmus, amivel az ember mérlegeli magában a tényeket, és döntést hoz, nem biztos, hogy ugyanazt a döntést hozza két ugyanolyan típusú ember is, nem biztos, hogy ugyanazt gondolják valamiről. Mert csak az úton lévő ÁLLOMÁSOK egyeznek, amin keresztül a végponthoz jutnak.
Példa:
Egy ESFJ szülő, akinek rossz volt a gyerekkora a sérült Si funkciójára támaszkodva azt mondja; "Kislányom, anyám nekem se vett játékbabát, engem se engedett át a barátaimnál aludni, mégis felnőttem, mégis egy ép ember lett belőlem, ezért neked sincs ezekre szükséged." Egy másik ESFJ szülő pedig, akinek szintén rossz volt a gyerekkora, ezt mondja; "Kislányom, anyám nekem nem vett játékbabát, engem nem engedett át a barátaimmal aludni, épp ezért engedlek el. Épp ezért teszek róla, hogy ami nekem nem adatott meg nekem, az neked meglegyen, hogy a te életedből ne maradjon ki, hogy neked ne fájjon!" --> KONKLÚZIÓ; mind a két alanynak a Si funkciója végezte a dolgát, a múltra alapozva építette fel a jövőt, viszont az egyik a "ha nekem nem, akkor neked se"-elvnél kötött ki ezáltal, a másik meg a "ha nekem nem, akkor neked igen"-elvhez ért el. A mechanizmus egyezik, a vélemény különbözik, és ERRŐL SZÓL AZ MBTI.
Ebből fakad, hogy a típuson belül az emberek nem egymás klónjai, ebből fakad, hogy míg Teréz anya egy mérhetetlenül jószívű, nagyobb jóért, az emberek segítéséért élő ember volt, addig Hitler egy fajgyűlölő, népirtó, elmebeteg szemétláda, mégis mind a ketten INFJ-k. Ebből fakad, hogy Walt Disney azért dolgozott, hogy a gyerekeknek minél több varázslatban legyen része a művei által, hogy csodás történetekhez jussanak, mégis ugyanúgy ENFP, mint a szektavezért és sorozatgyilkos; Charles Manson. Ebből fakad, hogy Steve Irwin, a veszélyeztetett fajok megóvásáért, a fajok megismeréséért harcoló természettudós ugyanabba a típusba, az ESFP-be tartozik, mint a hírhedt diktátor, Mussolini.
Hosszú privát üzenetet is írtam számodra még régebben, amelyben részletesen kifejtettem, de válasz azóta sem érkezett.
Nem állítok magamról névtelenül olyat, ami nem felel meg a valóságnak, természetesen mindenki joga megvan, hogy azt gondoljon, amit akar.
Többször is kifejtettem hosszabban is, hogy mi a probléma ezzel az egésszel kezdve onnan, hogy a tesztet kitöltők már konkrét személyiségzavart diagnosztizálnak a teszten elért eredmény alapján, mert "bizonyos Enneagram arra utal, hogy..." stb okoskodással.
Sima pszichológusnak sincs képesítése személyiségzavart diagnosztizálni.
Innen-onnan összeollózott laikus okoskodás az egész tesztelősdi, csak minősítésre, címkézésre, kategorizálásra jó.
"Elolvastam, véleményem nem változott, csak laikus okoskodásról van szó, innen-onnan e sémáról olvasott okosnak vélt gondolatok alapján."
Én vettem a fáradtságot, hogy logikus érvekkel indokoljam meg a véleményemet, hogy egy átlátható, magyarázatokkal rendelkező összefoglalót írjak, amit nem csak azok értenek, akik az aranyos kis fejemben élnek. Ha nem tudod értelmesen megcáfolni, csak ugyanazt a megalapozatlan, gyér maszlagot, ismételgeted, mint egy gyengeelméjű papagáj, akkor te vagy az okoskodó és a tájékozatlan kettőnk közül, aki bölcsebb marad, ha hallgat. Kikezdhetetlen érvek nélkül a te nézőpontodnak nincsen az ég kerek világon semmi létjogosultsága, még viccnek is gyenge.
" az egésszel kezdve onnan, hogy a tesztet kitöltők már konkrét személyiségzavart diagnosztizálnak a teszten elért eredmény alapján, mert "bizonyos Enneagram arra utal, hogy..." stb okoskodással."
Nem jutott el az agyadig, amit a hosszú szövegben írtam? Vagy a szövegértéssel van a baj? Vagy csak kiollózod, ami megtetszik? Ezt már letisztáztam, hiába nem illeszkedik az elméletedbe:
"AZAZ attól nem az elmélet hibás, hogy van egy masszív, félreinformált, felületes vagy buta réteg, ami nem tudja helyén kezelni az elméletet, ami ennek ellenére hangos, így tovább terjeszti a tévedéseit. Az nem az elmélet hibája, hogy nem tudják a legtöbben megfelelően értelmezni a leírásokat, nem néznek utána annak, mi kell a típusoláshoz, hogy annyira se ássák bele magukat a témába, hogy tudják személyiségTÍPUSOKAT gyűjt az elmélet. "
Ennyi erővel, mert van egy rakás inkompetens, ostoba ember, aki minden náthába rákot lát bele meg más halálos betegséget, akkor az összes halálos betegség humbug? Azért, mert a sok buta ember szerint a feminizmus a férfiak elnyomásáról szól, még azt jelenti a szó? Nem. Attól, hogy egy rakás hülye a mellét veri, hogy a vécékefe arra való, hogy az ember lenyomja a torkán evés után, az lesz a rendeltetése? Attól másnak is le kell nyomnia?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!