Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Milyen praktikák, gyakorlatok,...

Milyen praktikák, gyakorlatok, tevékenységek segítségével lehet az emberektől való félelmet legyőzni?

Figyelt kérdés

Inkább a beszéddel van gond, de sokszor, amikor az irodából megyek ki és elhaladok a kollégák mellett akkor a gyomrom összeszűkül és nyom a melkasom, félelmet érzek. Pedig kedves, aranyos, segítőkész emberek.


Ha velük vagy egy találkozón ismerősökkel kell beszélni, hebegek-habogok, és közben azt érzem, hogy mindjárt összeesek és olyan mintha kikapcsolna az agyam; illetve akkor is nehézzé válik a levegővétel.


Amikor a rendelő várójában, a hivatlanban várakozás alatt vagy akárhol emberek csevegni próbálnak vagy tömegközlekedési eszközön leszólítgatnak (kutyával utazom és ez adja másoknak hogy beszélgetni kezdjenek velem) nem tudok válaszolni, csak 1 szavas válaszok buknak ki belőlem - ami szemtelenség a részemről szegények felé. :(


Ha meg kell szólítani valakit a munkahelyen, akkor előtte olyan érzésem van, mintha ki kéne állnom egy színpadra több millió ember elé énekelni.


A családi összejöveteleket nem látogatom, amikor néha nagy nehezen kiimádkoznak oda (a családomtól távol élek), akkor is szégyellek megszólalni, a családom pedig sértésnek veszi, mert úgy érzik, elzárkózok előlük.


Szégyellem magam, ha hosszasan beszélgetek valakivel, mert idegesítő a hangom és butaságokat mondok; úgy érzem, néha képes vagyok a ló túloldalára átesni és valakinek borzasztóan sok lenni.


Ha írok, az jobb érzés, akkor nem érzem annyira röhejesnek magamat, viszont mielőtt ráírok valakire is feltör bennem a félelem; biztos nem lesz gond, hogy felveszem vele a kapcsolatot, stb.


Tudom, hogy ez nem egy first word problem, tudom, hogy van akinek valós gondokkal kell nap napután szembenéznie, szóval nem azt írom, hogy ettől szenvedek - szerencsére szép életem és jó sorsom van. Csak szeretnék jót tenni az ismerőseimnek; családomnak és kollégáknak azzal, hogy jobb beszélgetőpartnerré érek.


Előre is köszönöm mindenkinek a tanácsát!



2018. okt. 19. 11:10
 1/6 anonim ***** válasza:
Az a szociális fóbia megnyilvánulása. A kor előrehaladtával oldódik, bár nyilván tudatosan is lehet ellene küzdeni. Sokszor a partnerek nem megfelelő magatartása csak erősíti ezeket a negatív érzéseket, de ilyenkor többnyire arról van szó, hogy másokban is megvan ez az érzés az idegenek iránt. Aztán, ha két ilyen ember találkozik össze, akkor még feszültebb a helyzet.
2018. okt. 19. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Nem tudom működhet-e, lehet hülyeség, de nekem segített ebben az idegen nyelv tanulás, vagy talán azokon belül is a szituációs gyakorlatok. Vázlatpontokba szedni kivel, hol, miket szoktak beszélni, és ezeket elgyakorlni. Kezdve a köszönéstől mindent. Mert ezek a félelmek egyrészt a gyakorlással szűnnek, szoktatnod kell magad hozzá, hogy ez része a mindennapoknak. Egy idő után hozzászoksz. Nem minden helyzetet fogsz egyformán könnyen kezelni, de működni szokott. Egyébként attól, hogy kedves, aranyos, családtag vagy munkatárs valaki, attól még láthatsz benne olyan tulajdonságot ami valamiért félelmet válthat ki belőled. Talán közelebbről is jó lenne megismerni néhányukat, lehet kiderülne egyáltalán van-e alapja ezeknek.
2018. okt. 19. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
"A kor előrehaladtával oldódik" ; 30 éves leszek lassan. Ettől függetlenül van még esélyem, hogy ez oldódjon és sikeresen levetkőzni idővel ezt az egészet?
2018. okt. 19. 11:47
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Nekem még 20-23 évesen volt ennyire komoly szociális szorongásom, és most már majdnem teljesen jól vagyok, de nem fogsz örülni a válaszomnak: rajtam csak az abszolút mélyvíz segített. Elvállaltam egy olyan munkát, hogy vadidegenekkel kellett beszélgetnem, nekem megszólítanom őket, és levezetnem a teljes helyzetet, néha nagyon rámenősnek lenni, különben nem hozom a teljesítményt, és nem kapok fizetést. (Kérdőíveztem, konkrétan.)


Így 30 évesen nyilván nem fogsz tudni bevállalni egy ilyen melót csak a lelki fejlődésed érdekében, :D de a lényeg ebben az esetben is a gyakorlás.

A félelmeid, hidd el, teljesen irracionálisak. Attól rettegsz, hogy fölöslegesen szólalsz meg, és senkit nem érdekel; hogy rosszat mondasz, vagy rosszul mondasz valamit; hogy butaságot beszélsz; hogy hülye a hangod, hogy rosszul hangsúlyozol, és jaj, mi lesz, ha...

Hát nem lesz semmi.


Nekem a kérdőívezés muszáj volt, kellett a pénz. Neked magadnak kell motivációt találnod, és lehetőséget keresned, hogy olyan helyzetekbe kerülhess, ahol meg kell törnöd a csendet. Ez lehet mondjuk egy új hobbi kipróbálása. Vagy elmehetsz pszichodrámára. :) Vagy beszélgetős fórumokra. Vagy kényszerítheted magad, hogy az orvosnál, vagy a hivatalban várva bizony te szólítsd le a melletted ülőt, ha mondjuk elkezd haverkodni a kutyáddal.

Kezdeményezz a barátaiddal, a családoddal. Próbáld meg beszéltetni őket, kérdezz, vagy hívd el őket valahova, ez is egy gyakorlat!


Borzalmasan fogod érezni magad eleinte, és lehet, hogy tényleg bukdácsolni fog a nyelved, de amit meg kell tapasztalnod, hogy ezzel nincs semmi, de semmi baj, a világ nem dől össze. :) És minél többet gyakorolsz, minél több olyan helyzet áll mögötted, amikor sikered vagy kudarcod volt ilyen helyzetekben, annál könnyebb lesz minden új társas szituációban boldogulnod.


Olyan ez, mint az önbizalom. Azt mondják, ha bizonytalankodsz, akkor játszd el, hogy magabiztos vagy, és idővel valóban az leszel.

A lényeg, higy pusholnod kell magad, ki a komfortzónádból. Amint megtapasztalod, hogy ott is boldogulsz, nem fogsz félni többé, hidd el.

2018. okt. 19. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
NMagyon szépen köszönöm a válaszaitokat! Nagyon hasznosak!!!
2018. okt. 19. 13:05
 6/6 anonim ***** válasza:

A félelemtől (minden fajtától) ezekkel a módszerekkel szabadulhatsz meg:


először is beazonosítod a félelem tárgyát, tehát konkrétan azt, amit nagyon nem akarsz, tehát elutasítasz. pl.: egy helyiségben lenni másokkal, vagy hogy valami rosszat gondolnak rólad, esetleg hülyét csinálsz magadból, stb.


Aztán:

1. módszer: Elfogadod ez(eke)t, megszűnsz elutasítani (őszintén)

2. módszer: Meggyőzöd magad arról, hogy nem érdemes elkerülni ez(eke)t, egyszerűen nem éri(k) meg a fáradtságot/időt/energiát.

3. módszer: Arról győzöd meg magad (tehát el is hiszed, nem csak úgy gondolsz rá, mintha úgy lenne, hanem, hogy úgy van, feltételes mód nélkül), hogy amit itt elutasítasz az elkerülhetetlen.


Mindháromtól megszűnik, de értelemszerűen csak addig amíg vissza nem térsz a korábbi gondolkozásodhoz vagy hozzáállásodhoz, szóval egy hosszú ideje fennálló félelemtől eltarthat egy darabig mire maradandóan megszabadulsz és már nem élesztik újra a régi emlékeid, szokásaid.

2018. okt. 19. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!